שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לראשונה: הורים השביתו גן כי אחד הילדים לא מחוסן

  הוריהם של 27 ילדי גן בצפת החליטו להשאירם בבית. הסיבה: הוריו הטבעונים של אחד הילדים לא חיסנו אותו מעולם, ומסרבים בתוקף לעשות זאת. שלשום, הם שלחו אותו לגן והוא נותר לבדו עם הגננות. העירייה: "ממשרד הבריאות ניתנה תשובה שחל איסור לחייב הורה לחסן את הילד"

  27 ילדי גן "כנרת", בני שלוש עד שש, בשכונת נוף כנרת בצפת, מושבתים מלימודים מאז סוף השבוע לאחר שלהורים התברר בשיחת הפתיחה עם הגננת ביום שלישי האחרון, כי אחד הילדים אינו מחוסן מיום היוולדו וכי הוריו, הדוגלים בטבעונות, מסרבים לחסנו.

    

  אחת האמהות שאלה בשיחה את הגננת אם כל ילדי הגן מחוסנים והיא השיבה כי אחד הילדים אינו מחוסן. "ניסינו לדבר לליבה של אם הילד הלא־מחוסן, אבל היא הודיעה חד־משמעית שאין בכוונתה לחסן את בנה וכי היא לא תוציא את הבן מהגן. למחרת, כשהאב הביא את הבן לגן, ניסינו לדבר איתו, אך ראינו שאין עם מי לדבר", סיפרה אחת האמהות.

    

  ההורים המאוכזבים ניסו דרכי שכנוע נוספות, אלא דבר לא הועיל. "אחת האמהות של הילדים היא רופאה ואם אחרת היא אחות בטיפת חלב, שמתמודדות עם סרבני חיסון. ניסינו לחבר ביניהן לבין האמא רק כדי שתשמע מידע בנוגע לחיסונים, אבל היא סירבה", מוסיפה אחת האמהות. "החתמנו עצומה של כל ההורים, והודענו לרשות המקומית שאנחנו משביתים את הגן".

   

   הורים עומדים מחוץ לגן הסגור ( )
  הורים עומדים מחוץ לגן הסגור

    

  "הימצאות הילד הלא מחוסן מסכנת בעיקר אותו"

  שלשום, כל הילדים אכן לא הופיעו לגן, אלא שהילד הלא־מחוסן הגיע כרגיל ושהה בו עם הצוות לבדו. "הילד הלא־מחוסן הגיע לגן הריק ונותר בו לבדו, להשתעשע עם הגננת וארבע המטפלות. בעוד שאר הילדים התקשו להבין מדוע אינם מבקרים בגן. אמרנו להם שזה יום חופשה עם אבא. זה מאוד כאב לנו לראות את הילד לבדו בגן. אחת האמהות התקשרה לאמו של הילד הלא־מחוסן וסיפרה לה על בדידותו ושתבוא לקחת אותו, כי הלב כואב לראות אותו ככה, אבל היא לא נענתה", מוסיפה האם.

    

  האם סיפרה עוד כי בגן ילד לאמא הסובלת ממחלה קשה ועוברת טיפולים כימותרפיים, וכי הרופא אסר עליה להיכנס לגן בגלל הילד הבלתי מחוסן. בגן גם ילדים שעברו טיפולים מורכבים ובהם ילד שעבר לאחרונה ניתוח לב פתוח, אם בהיריון, שהיא גננת מחליפה, ואמהות לתינוקות שזה עתה נולדו והתינוקות לא מחוסנים אפילו במנה אחת של חיסון החצבת, וסבא וסבתא שעברו השתלת איברים ומגיעים מדי יום להוציא את הנכדים מהגן.

    

  האם מספרת בכאב: "כואב לנו להשבית את הגן לחלוטין ולהשאיר את הילד הלא־מחוסן לבד עד השעה חמש אחר הצהריים. נקיים מדי יום השבתה חלקית של מספר שעות מתוך דאגה לילד".

    

  מלשכת הבריאות המחוזית נמסר: "ננסה לשכנע ישירות ובאמצעות הרופאים המטפלים את הורי הילדים הלא־מחוסנים, בחשיבות החיסונים לילדיהם ולשאר הילדים. המצב המשפטי כיום לא מאפשר התניות שונות בחובת החיסון. הימצאות הילד הלא־מחוסן בגן של שאר הילדים שמחוסנים מסכנת בעיקר את אותו הילד הלא־מחוסן".

    

  בהתייחסו לבני משפחה עם מערכת חיסון מוחלשת, נמסר ממשרד הבריאות, כי "ההנחיות הרפואיות העיקריות לגביהם הם להימנע משהייה עם אנשים חולים ולהימנע משהייה במקומות הומי אדם. האפשרות להידבקות לא ישירה מילד בגן באמצעות הבן המחוסן היא אפסית".

    

  בפנייתם לראש העיר, שוקי אוחנה, דרשו ממנו ההורים להתערב ולהפוך את הגן למחוסגן ולא לאפשר את כניסתו של הילד לגן ללא הצגת פנקס חיסונים מעודכן בכל חיסוני החובה בהתאם לגילו, כדי להגן על בריאות ילדיהם ומשפחותיהם. "אנחנו לא מתכוונים לעצור", ציינו.

    

  מהעירייה נמסר להורים:" הנושא לא נתון לשיקול העירייה. ממשרד הבריאות ניתנה תשובה ולפיה חל איסור לחייב הורה לחסן את הילד ואין כל דרך לחייב אותם".

   

   צפו בשיחה עם יוזמי "מחוסגן" לחיסון כל ילדי הגנים:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בלי חיסון לא פותחים את הגן
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים