שתף קטע נבחר

נסללה הדרך לבניית 12 אלף דירות בתל השומר

עמותת אדם טבע ודין טענה כי הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור, המאשרת תוכניות ענק בהליך מזורז, קיבלה את החלטותיה מבלי שהיה לה מידע מספק לגבי היקף זיהום הקרקע. המדינה טענה ההיפך - ודחתה את ערעור העמותה

אור ירוק לבניית 12 אלף דירות בשטח מחנה תל השומר : בשבוע שעבר דחה בית המשפט המחוזי תל אביב, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, עתירה של עמותת אדם טבע ודין נגד מתן תוקף לשתי תוכניות בבסיס תל השומר - שקודמו בוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור, המאשרת תוכניות בנייה רחבות היקף בהליך מואץ (הותמ"ל).

 

היועמ"ש: "הגרלות מחיר למשתכן נערכו בניגוד לחוק – אך תוצאותיהן בתוקף"

מפקחי הבנייה פותחים בשביתה: דורשים הגנה מגילויי אלימות

ענבל אור על כתב האישום: "זאת הונאה, זרקו אותי לרחוב"

 

 

הטענה המרכזית של העמותה הייתה כי הותמ"ל קיבלה החלטותיה מבלי שהיה לה מידע מספק באשר להיקף זיהום הקרקע. על פי העמותה, הותמ"ל אינה יכולה לטפל בתוכנית כזו, משום שהחוק מחייב אותה לדון בחוות הדעת של המומחים תוך 28 ימים - פרק זמן שאינו מספיק לבחון את הסוגיה.

הדמיה בנייה תל השומר (הדמיה: אדריכל יוסי פרחי )
תוכנית הבנייה בתל השומר(הדמיה: אדריכל יוסי פרחי )

אדם טבע ודין גרסה כי אי אפשר לתכנן כראוי ולקבוע את ייעודי הקרקע, מבלי לבחון לעומק את היקף הזיהום. לכן ביקשה מבית המשפט שיורה להעביר את התכנון לוועדה המחוזית - שאינה כפופה לחוק הותמ"ל ולמסגרת זמנים קשיחה. לעומת זאת, המדינה טענה בדיוק את ההיפך: שהיקף ניקיון השטח יקבע רק לאחר השלמת התכנון ולאחר שיקבע מה ייעוד הקרקע.

הדמיה בנייה תל השומר (הדמיה: אדריכל יוסי פרחי )
תוכנית הבנייה בתל השומר(הדמיה: אדריכל יוסי פרחי )

טענות עמותת אדם טבע ודין דומות לטענות שהעלתה עיריית הרצליה ותושבי העיר בעתירתם נגד תוכנית המדינה - לבנות שכונה עם 2,700 דירות במתחם אפולוניה מצפון להרצליה. באוקטובר 2017 בית המשפט המחוזי קיבל עתירה זו והורה לבטל את אישור התוכנית, אבל לפני שלושה חודשים בית המשפט העליון קיבל את ערעור המדינה - ואיפשר את אישור תוכנית אפולוניה.

במקום בסיס צבאי - שכונת ענק למגורים. תל השומר (צילום: חגי דקל) (צילום: חגי דקל)
במקום בסיס צבאי - שכונת ענק למגורים. תל השומר(צילום: חגי דקל)

בעקבות זאת פסקה בשבוע שעבר השופטת יהודית שטופמן כי "דין העתירה (של אדם טבע ודין - א.ג.) להידחות, וזאת גם לאור תוצאת הערעור שהוגש על עתירת אפולוניה". שטופמן הוסיפה כי היה בפני הותמ"ל מידע מספק להבנת המשמעויות האפשריות של זיהום הקרקע, ונקבעו צעדים מתאימים אשר יבטיחו ביצוע סקרי קרקע מפורטים יותר בטרם מתן אישורי הבנייה. לכן קבעה כי "החלטת הותמ"ל לאשר את תוכניות תל השומר היא החלטה סבירה, שאינה מקימה עילה להתערבות בית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: אדריכל יוסי פרחי
אור ירוק ל-12 אלף דירות. תוכנית הבנייה בתל השומר
הדמיה: אדריכל יוסי פרחי
מומלצים