שתף קטע נבחר

היועמ"ש: "אין שחר לטענות לגבי לחץ שהופעל על עדים בתיקי נתניהו"

בתום בדיקת דיווח על לחץ פסול שהופעל על בנו של שאול אלוביץ' כדי להביא להחלפת עורך דינו של אביו, כתב אביחי מנדלבליט כי דברי אור אלוביץ' "לא נאמרו בהוראת החוקרים או ביוזמתם". פרקליטי נתניהו: "זה רק קצה הקרחון. לחץ אלים וחסר תקדים הופעל כלפי עדי מדינה"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר היום (שלישי) כי "אין שחר לטענות לגבי לחץ שהופעל כביכול על עדי מדינה כדי שימסרו גרסאות שאינן אמת בתיקי נתניהו". זאת, בהמשך לפרסומים ובהם חשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" מסוף השבוע.

 

מנדלבליט השיב לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, בנוגע לטענות שונות שהועלו בדבר החקירות בעניינו של ראש הממשלה, כאילו הופעל לחץ פסול על עדים (בעודם חשודים) שלא לומר אמת, או שנעשה ניסיון לגרום לשאול אלוביץ', באמצעות בנו אור אלוביץ', לאבד אמון בעורך הדין המייצג אותו ואף להחליפו.

 

פרקליטיו של ראש הממשלה מסרו בתגובה להודעת מנדלבליט כי "הפרסומים האחרונים בתקשורת הם רק קצה הקרחון. חומר החקירה המלא חושף הפעלת לחץ אלים וחסר תקדים כלפי עדי מדינה ובני משפחותיהם. מתברר שאיימו על עדי מדינה שהמשפחה שלהם תתפרק ולחצו עליהם להחליף את עורכי הדין שלהם. הודעת היועמ"ש עומדת בסתירה גמורה לעדויות המפורשות בעניינים אלה. כשהאמת תתברר, מי יתן את הדין?

 

עוד אמרו כי "היועץ ציין בתגובתו שיש לנהוג משנה זהירות בכל הקשור לפרסומים חלקיים של חומרי חקירה, אשר באופן טבעי עלולים ליצור תמונה שגויה. במשך שלוש שנים, ערב ערב, מפרסמים הדלפות לא חוקיות וחלקיות נגד ראש הממשלה נתניהו - ורק עכשיו נזכר היועמ"ש לצאת נגד הדלפות?".  

אביחי מנדלבליט  (צילום: AP)
אביחי מנדלבליט. "אין שחר לטענות"(צילום: AP)

 

לעיון במכתבו של היועץ המשפטי לממשלה - לחצו כאן

 

הבדיקה שביצע מנדלבליט העלתה כי הדברים שנטען כי נאמרו מפיו של אור אלוביץ' בשיחה עם אביו שאול אלוביץ' בקשר לעורך דינו של האב, לא נאמרו בהוראת החוקרים או ביוזמתם: "אשר לטענה כאילו אור אלוביץ' נשלח להשפיע על אביו להחליף עורך- דין בשליחות המשטרה, הרי שטענה זו התבססה על ציטוט מהקלטה שבוצעה לאור אלוביץ' ולאביו במהלך החקירה. אלא, שמדובר בציטוט מקוטע שלא משקף נאמנה את פני הדברים. קריאה של כלל חומרי החקירה הרלוונטיים מובילה לתמונה שונה לגמרי", כתב היועמ"ש. 

 

שאול אלוביץ' בנימין נתניהו (צילום: אוראל כהן, מארק ישראל סלם)
שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו(צילום: אוראל כהן, מארק ישראל סלם)

"נציין כי השיחה הנטענת היא מזמן בו הן אור אלוביץ' והן שאול אלוביץ', היו עצורים לצרכי חקירה בגין חשד לביצוע עבירות שוחד, והם שוחחו ביניהם במתקן משטרתי, הוסיף.

 

כן הובהר כי איש לא האזין לשיחה בין עו"ד לבין לקוחו. היועץ מציין גם כי נחה דעתו שהובהר היטב לעדי המדינה, בכמה הזדמנויות, כי הם נדרשים לומר אך ורק את האמת. גם דברים אלה מתועדים כדבעי בחומרי החקירה המלאים, והדברים שמסרו עדי המדינה נמסרו באופן חופשי, ומרצון. עוד מציין היועץ כי תנאי לחתימת הסכם עד המדינה הוא אמירת אמת בלבד. 

 

מנדלבליט הוסיף: "כפי שכבר נאמר, אין מנוס מעצם קיומה של חקירה; וחקירה יעילה, מעצם טבעה כרוכה בחדירה מעמיקה אל תוך רשות הפרט, בהעמדה במצבים מביכים, ביצירת מורת רוח ועגמת נפש ובהתמודדות פיזית ונפשית עם חוקר המבקש חשוף את האמת, גם אם הדבר כרוך בהכבדה על הפרט הנחקר".

 

 

היועץ הדגיש כי "בדיקת חומרי החקירה שנערכה לנוכח הפרסומים מהעת האחרונה, שבה אפוא ומלמדת על כך שחקירת התיקים בהם נחקר ראש הממשלה כחשוד בוצעה מתוך מטרה אחת ויחידה: הגעה לחקר האמת".

 

עם זאת הוסיף היועץ כי ככל שיימצא שבמסגרת הטיפול בתיקים אלה בוצעה פעולה לא כשורה, הדבר יבחן ויטופל כנדרש. "כל טענה שיבקשו עורכי הדין של ראש הממשלה לטעון, לרבות טענות אודות התנהלות החקירה, תשמע בלב פתוח ובנפש חפצה בהליכי השימוע ותיבחן בכובד ראש כמקובל", כתב.

 

היועץ מוסיף גם שלא בשולי הדברים, כי מובן שיש לנהוג משנה זהירות בכל הקשור לפרסומים חלקיים של חומרי חקירה, אשר באופן טבעי עלולים ליצור תמונה שגויה. 

 

כאמור במכתבו של מנדלבליט, בחדשות 12 פורסם ביום שישי האחרון כי כשבמשטרה לא הצליחו להוציא הודאה משאול אלוביץ' על מתן שוחד לראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליטו ללחוץ על בנו ורעייתו על מנת שישפיעו עליו. לפי הדיווח, בנו של אלוביץ' נשלח אליו על מנת לשכנע אותו להחליף את עורך דינו. בעקבות הדיווח פנה כאמור יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי ליועץ המשפטי אביחי מנדלבליט.

 

ב-ynet ו"ידיעות אחרונות" נחשפו בשבוע שעבר תמלילים בלעדיים שחשפו את מכבש הלחצים שהפעילו חוקרי להב 433 על ניר חפץ וארי הרו, כדי שיהפכו לעדי מדינה בתיקי ראש הממשלה. לפני שהמריא מלונדון לישראל ביום שישי האחרון התייחס נתניהו לחשיפה והאשים את חוקרי המשטרה בהפעלת אמצעי "סחיטה באיומים" על עדי מדינה במסגרת החקירות בתיקיו. "אומרים להם 'אם אתם לא תגידו מה שאנחנו רוצים, אם אתם לא תיתנו לנו את הראש של נתניהו - אנחנו פשוט נהרוס לכם את המשפחה. תחשבו על המשפחות שלכם, על הילדים שלכם'. ממש סחיטה באיומים", אמר.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, AFP
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו
צילום: AP, AFP
מומלצים