שתף קטע נבחר

אחרי המתנה של עשור: אושר פרויקט תמ"א 38 הגדול ביותר ברעננה

מיזם הריסה ובנייה מחדש בעיר, שיכלול 355 דירות חדשות, יוצא לדרך לאחר שביהמ"ש קיבל לא פחות מ-3 עתירות שהוגשו נגד ההחלטה לבטלו

בית המשפט המחוזי מרכז אישר באחרונה את פרויקט התמ"א 38 הגדול ביותר ברעננה - יותר מעשור לאחר שהוחל בקידומו, תוך שהוא הופך החלטת ועדת ערר מחוזית. מדובר בפרויקט הריסה ובנייה (תמ"א 38/2), שאותו קידמו מאז 2006 דיירים של שלושה בנייני רכבת ברחוב גאולה בשכונת קריית שרת בעיר יחד עם חברת רסקו. במסגרת הפרויקט, המשתרע על 9.3 דונם, אמורים להיבנות 355 דירות בשישה מבנים, במקומן של 138 דירות קיימות.

 

קח לך מפלגה שתבנה לך בית: הבטחות הבחירות בתחום הדיור

האוצר: מוכרי דירות להשקעה שנרכשו ב-3 השנים האחרונות הפסידו

באילו ערים מוכרי הדירות יורידו מחיר הכי מהר

 

בספטמבר 2017, לאחר הליך ארוך, אישרה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, בראשות איתן גינזבורג, את הפרויקט. לתוכנית הוגשו כמה התנגדויות, אך ועדת התכנון המקומית דחתה אותן ונימקה כי מצב המבנים רעוע, וכי רוב הדירות הקיימות הן בשטח מזערי של 35 מ"ר. עוד פירטה כי חניון תת קרקעי רחב היקף שייבנה במסגרת הפרויקט, ובו 540 מקומות, יענה על מצוקת החניה באזור.

תמ
האזור שבו יוקם פרויקט תמ"א 38 הגדול ביותר ברעננה(צילום: יאיר שגיא)

ואולם, כמה מבעלי דירות בבניינים הסמוכים סירבו להשלים עם הבינוי המסיבי שאושר סמוך להם, והגישו ערר נגד הפרויקט לוועדת הערר המחוזית. בערר נטען כי היקף הבינוי שאושר מופרז, וצפוי לפגוע קשות באיכות החיים של המתגוררים בסמוך לפרויקט. ועדת הערר קיבלה את ההתנגדות חלקית, וקבעה כי יש לבצע חישוב זכויות חדש - מבלי להוסיף על הזכויות שמקנה תמ"א 38.

 

התכנון נעשה בשיתוף עם הרשויות

נגד החלטת ועדת הערר הוגשו שלוש עתירות שונות: האחת על ידי ועדת התכנון רעננה, השנייה על ידי הדיירים שאותם מייצג עו"ד עודד ישראלי, והשלישית על ידי החברה היזמית, רסקו. בעתירות נטען כי ההחלטה מסכלת פרויקט חשוב, וכי צמצום הזכויות יהפוך את הפרויקט לבלתי כלכלי ולמעשה יטרפד אותו.

 

השופט עוז ניר נאוי קיבל את העתירות והורה על ביטול החלטת ועדת הערר. "הגעתי למסקנה כי החלטתה היא בלתי סבירה ואינה עומדת בשורה אחת עם תכלית החקיקה של תמ"א 38", קבע. לדברי השופט, מדובר בפרויקט שממתין מעל עשור לאישור, ותכנונו נעשה בשיתוף עם רשויות התכנון - הן הוועדה המקומית והן הוועדה המחוזית.

 

"אינני מקבל את עמדת ועדת הערר, לפיה אין מנוס מהחלטתה, אפילו במחיר הפרויקט כולו. המסקנה היחידה המתבקשת היא שההחלטה שנתקבלה בסופו של יום חורגת ממתחם הסבירות באופן קיצוני, משלא נלקחו בחשבון באופן ברור כלל השיקולים הנוגעים בדבר, ובהם משמעות ההחלטה על הפרויקט".

 

את חברת רסקו ייצגו עו"ד אמיתי אביעד ועו"ד איתמר ברודנר יחד עם עוה"ד אבי חסון.

 

את הוועדה המקומית לתכנון ובניוה רעננה ייצגו עו"ד רונן הורוביץ ממשרד הורוביץ, אבן, אוזן ושות'.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
האזור שבו יוקם הפרויקט ברעננה
צילום: יאיר שגיא
מומלצים