שתף קטע נבחר

אישום בארה"ב: ישראלים הונו במיליונים בנקים למשכנתאות

תומר דפנה, בעל השליטה בחברה הציבורית הישראלית וואיטסטון, מואשם בהונאת בנקים למשכנתאות, בהם פאני מיי ופרדי מק, לצד אנשי עסקים ישראלים נוספים - מיכאל קונסטנטינובסקי, אברהם תרשיש, מיכאל הורביץ ואייזק ארונוב. העונש המרבי: 30 שנה בכלא וקנסות עתק

בעל השליטה בחברה הציבורית וואיטסטון תומר דפנה (21.8%) נעצר בניו יורק ומואשם בהונאת גופים המלווים למשכנתאות ביחד עם עוד ארבעה אנשי עסקים ישראלים.

 

זיכיונות הכרייה בגינאה: בני שטיינמץ יועמד לדין בשוויץ על עבירות שוחד והלבנת הון

רשות ני"ע עיכבה לחקירה בכירים בקרן הגשמה

מייסד סומוטו נחקר בחשד לשימוש במידע פנים

 

וואיטסטון, שבה שותף גם עדי צים (17.4%), פועלת באמצעות תאגידים אמריקנים המוחזקים על ידה בתחום הנדל"ן להשקעה והנדל"ן היזמי בארה"ב. אף שכתב האישום הוגש כבר לפני יומיים, וואיטסטון לא דיווחה דבר לבורסה - רק לאחר הפרסום הבוקר (ה') ב"כלכליסט" הוציאה וואיטסטון דיווח לפיו "החברה מתכבדת להודיע כי בהתאם למידע שהגיע לחברה בעל השליטה בחברה,  תומר דפנה נחקר בארצות הברית בקשר לנושאים שלמיטב ידיעת החברה אינם קשורים לפעילות החברה. החברה בוחנת את המידע שהגיע אליה כאמור בדיווח מיידי זה ותעדכן אודותיו במידת הצורך". 

 

כתב האישום הוגש לבית המשפט הפדרלי בברוקלין נגד דפנה ונגד מיכאל קונסטנטינובסקי, אברהם תרשיש ומיכאל הורביץ, כולם מניו יורק, וכנגד אייזק ארונוב מפלורידה. התביעה מייחסת להם קשירת קשר להונות בנקי משכנתאות ומלווים אחרים, כולל את האיגוד הפדרלי למשכנתאות ('פאני מיי') והתאגיד הפדרלי למשכנתאות ('פרדי מק').

פאני מיי (צילום: בלומברג)
האיגוד הפדרלי למשכנתאות פאני מיי(צילום: בלומברג)

על פי כתב האישום, בין דצמבר 2012 וינואר 2019, חמשת הנאשמים קשרו קשר להונות את בנקי המשכנתאות, על ידי כך שתמרנו אותם לאשר עסקאות מכירה בחסר (short sale) במחירים נמוכים שלא לצורך. 

 

מכירה בחסר תלויה באישור המוסד שמלווה את הכסף למשכנתה. פירושה שהלווה מוכר את הנכס שלו בסכום הנמוך מהיתרה בהלוואת המשכנתה. הרווחים מהמכירה הזו מועברים למלווה, שלרוב מסכים לוותר על שאר ההלוואה שעוד נותרה. אולם, במקרה הנוכחי, הנאשמים תמרנו לכאורה בצורה לא חוקית את תהליך המכירה בחסר על ידי כך שמכרו נכסים במחיר הגבוה משמעותית ממחיר המכירה בחסר, אך לא חשפו זאת למעניק המשכנתה.

 

נקטו צעדים כדי למנוע מרוכשים להגיש הצעות גבוהות יותר לנכסים

על פי כתב האישום, הנאשמים גם נקטו צעדים כדי למנוע מרוכשים פוטנציאלים אחרים להגיש הצעות גבוהות יותר לנכסים על ידי כך שלא שיווקו את הנכסים כפי שדרשו מהם המלווים, ועל ידי הגשת מסמכי שעבוד כוזבים על הנכסים.

 

בשלב מתקדם יותר בהונאה, הנאשמים העבירו למלווי המשכנתאות מידע כוזב על העסקאות ולא חשפו תשלומים שהועברו ללווה ולאחרים הקשורים למכירה בחסר או להסכמה להעביר את הנכסים במחירים מנופחים. 

 

חלק ניכר מההלוואות שלקחו חלק בהונאה היו מבוטחים על ידי פאני מיי ופרדי מאק - סוכנויות המשכנתאות הפדראליות.

 

"לפי החשד, הנאשמים הוציאו במרמה ממוסדות המשכנתאות מיליוני דולרים, כשמרבית ההפסדים מוטלים על משלמי המיסים", הכריז ריצ'רד דונהיו, התובע הכללי של המחוז המזרחי של ניו יורק. על פי הודעת התובע הפדרלי אם יורשעו, הנאשמים עומדים בפני עונש מאסר מקסימאלי של 30 שנה וקנס של מיליון דולר.

 

מוואיטסטון נמסר ל"כלכליסט" בתגובה: "המידע והנתונים אומתו רק סביב השעה 2:00 בלילה האחרון, ומיד ניתנה הוראה להוציא דיווח מיידי, שיצא מיד בבוקר. מבדיקה ראשונית, מדובר בחמש עסקאות שנעשו לפני מספר שנים בכמה נכסים שלא קשורים לחברה הציבורית. החברה תבדוק במהלך היום לעומק את הפרטים ובמידה ונצטרך נוציא דיווח בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים