שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צה"ל העלה כוננות לקראת סופ"ש מתוח בדרום

  במערכת הביטחון העלו כוננות מחשש שהג'יהאד האיסלאמי ינצל את המצב הרגיש בישראל וימשיך בירי הרקטי לעבר הדרום. עם זאת, לא מתוכנן עוצר יציאות בעקבות המתיחות. מארגני ההפגנות קראו למשתתפים לא לתת תירוץ לישראל לפגוע בהם. הרמטכ"ל: "כשהעורף מאוים בטילים לא נהסס לתקוף"

   

  תקיפת צה"ל ברצועה. אתמול

  תקיפת צה"ל ברצועה. אתמול

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לקראת הבחירות: צה"ל בכוננות גבוהה לקראת סוף שבוע אלים בגבול רצועת עזה. בצבא חוששים שארגונים כמו הג'יהאד האיסלאמי ינצלו את המצב הרגיש בישראל כדי להמשיך בירי הרקטי לעבר יישובי הדרום.

   

  בימים האחרונים נקטו בצה"ל בכמה צעדי היערכות, כחלק משיפור המוכנות לאפשרות של הסלמה יזומה על ידי ארגוני הטרור, בעיקר בגזרה הדרומית. עם זאת, אמש (חמישי) אמרו בצבא כי לא מתוכנן עוצר יציאות לקראת סוף השבוע.

   

  תקיפה תקיפת צה
  תקיפה של צה"ל ברצועת עזה

  עם זאת, כמדי שבוע, גם הפעם תעלה רמת הדריכות ביהודה ושומרון וכוחות תגבור יגיעו לאוגדת עזה, אל מול המהומות האלימות על גדר המערכת. צעדי המוכנות שננקטו יישמרו לפחות עד ליום הבחירות, באמצע השבוע הבא, בדומה למתיחות הביטחונית שקדמה לבחירות הקודמות באפריל.

   

  בעוד שבצה"ל מעריכים שחמאס מרוסן יחסית בימים אלה וממשיך במסלול ההסדרה, ההערכה היא שהג'יהאד האיסאלמי, ארגון הטרור השני בגודלו ברצועה, לא סר למרותו. לפי ההערכות, הג'יהאד האיסלאמי מנצל היטב את המצב הפוליטי הנפיץ בישראל כדי להעלות את גובה הלהבות, מתוך הבנה שישראל חוששת מהסלמה או מעימות צבאי נרחב בדרום בזמן הבחירות.

   

   

  הרמטכ"ל כוכבי על המערכה הבאה    (צילום: שמיר אלבז)

  הרמטכ"ל כוכבי על המערכה הבאה    (צילום: שמיר אלבז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  המתיחות מגיעה לאחר שבוע של הסלמה משמעותית בדרום עם אזעקות חוזרות ונשנות בעוטף עזה וירי לעבר יישובי הדרום. רקטה אחת התפוצצה בחצר בית וגרמה נזק קל, ורקטה נוספת נפלה בחממה חקלאית. באחת הפעמים בוצע ירי לעבר אשדוד בזמן שבעיר נערך כנס בחירות של הליכוד בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו. צה"ל תקף יעדים ברחבי הרצועה בתגובה לירי.

   

  חצי חצי נפילה רקטה מ עזה נזק ל בית שנגרם ירי ל עוטף עזה (צילום: מ.א חוף אשקלון)
  לאחר הירי לעבר חוף אשקלון(צילום: מ.א חוף אשקלון)

  למרות המתיחות בדרום, ההפגנות השבועיות של צעדות השיבה יתקיימו היום לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. ועדת ההיגוי של ההפגנות פרסמה קריאה לתושבי הרצועה להשתתף בהפגנות וביקשה מהם לנקוט בכל אמצעי הזהירות כדי לא לתת לישראל תירוץ לפגוע במשתתפים.

   

  הקריאה יכולה להתפרש כניסיון של חמאס לצנן את האווירה לקראת מחר, משום שבאווירה הנוכחית ברצועה, הרוגים בעימותים יעוררו לחץ ציבורי-פנימי להגיב בירי רקטות לעבר ישראל - דבר שיגדיל שוב את הסיכוי להסלמה או לסבב צבאי בין ישראל לעזה.

   

  מהומות יום שישי בגבול הרצועה (צילום: EPA)
  המהומות השבועיות בעזה(צילום: EPA)

  רמטכ
  הרמטכ"ל אביב כוכבי(צילום: דובר צה"ל)

  בתוך כך, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי התייחס אמש למוכנות הצבא למערכה עתידית. בטקס הזיכרון לחללי חיל התותחנים אמר כוכבי: "בעשורים האחרונים השתנה האויב והפך מחוליות גרילה לצבאות של טרור. הוא מאורגן בגדודים ובחטיבות, מחומש בטילים, רקטות ואמצעי לחימה מתקדמים, פועל מתוך מרחבים אורבניים צפופים, בחסות אוכלוסייה אזרחית המהווה מבחינתו שכפ"ץ חי. השתנות האויב מחייבת את צה"ל לערוך שינויים והתאמות במבני הכוחות ושיטות הלחימה כך שהמרחב העירוני לא יהיה מגן לאויב".

   

  הרמטכ"ל הוסיף כי "עוצמת האש אותה יפגוש האויב במערכה הבאה תהיה יוצאת דופן וגם המדינה עצמה, זו שמאפשרת לטרור להתבסס בשטחה, תוגדר כאחראית ותישא בתוצאות. על צה"ל מוטלת החובה המוסרית להגן על אזרחי המדינה מפני צבאות הטרור הסובבים אותו וכאשר העורף הישראלי מאוים על ידי אלפי טילים ורקטות, לא נהסס לתקוף בעוצמה כדי לסכל את האיומים. נתקוף ונשמור על ערכינו, אבל חלק מרכזי מאותם ערכים הוא הצורך להגן על אזרחינו".

   

  תקיפת חיל האוויר נעשתה בתגובה לירי הרקטות אתמול בצהריים. צה"ל הודיע כי מטוס קרב וכלי טיס תקפו כמה יעדי טרור במתחם צבאי של חמאס בצפון הרצועה, ומסר כי "ימשיך לפעול כנגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה". 

   

  בנימין נתניהו מליאת הכנסת בחירות 2019 הצבעה על חוק המצלמות (צילום: יואב דודקביץ)
  "כנראה שלא תהיה ברירה אלא למוטט את חמאס". נתניהו(צילום: יואב דודקביץ)

  לנוכח ההסלמה בדרום, אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "ניאלץ כנראה, לא תהיה ברירה אלא להיכנס למערכה, מלחמה מול עזה. חרף הניסיונות, חרף שלושה מבצעים צבאיים שלי ושל הממשלה שקדמה לי, ניאלץ כנראה, לא תהיה ברירה אלא להיכנס למערכה, מלחמה מול עזה".

   

  נתניהו, שחזור הלילה מפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוצ'י, הוסיף בריאיון לרשת ב': "יש בעזה מצב של השתלטות קבוצת טרור שמפעילה רקטות ולא משתלטת, גם שהיא רוצה, על פלגים. ייתכן שיהיו עוד צעדים צבאיים שלנו לפני המערכה הכוללת בהכנה מדוקדקת, בתוכניות מתוחכמות, בתנאי פתיחה וסיום שייתנו את הביטחון לאזרחי ישראל. אני לא יכול לחשוף את זה כאן". נתניהו עקץ את יריביו הפוליטיים: "יש מנהיגות ויש צייצנים חסרי אחריות. נפתח במערכה ברגע המתאים ביותר - אני אקבע אותו".

   

  ביום רביעי בשעות הצהריים נשמעה אזעקה ביישובים יד מרדכי ונתיב העשרה שבמועצה האזורית חוף אשקלון בעוטף עזה, וצה"ל זיהה שלושה שיגורים לעבר שטח ישראל. אחת הרקטות פגעה בחצר בית וגרמה נזק קל. בתגובה המיידית של צה"ל לירי, טנק תקף שתי עמדות צבאיות של חמאס סמוך לגדר המערכת בצפון הרצועה.

   

  ירי הרקטות מעזה הגיע לאחר שבמהלך הלילה שבין שלישי ורביעי תקף חיל האוויר כ-15 יעדי טרור בצפון ובמרכז הרצועה, בהם אתר צבאי לייצור אמצעי לחימה, מתחם צבאי של הכוח הימי של חמאס ומנהרה התקפית של הארגון.


  פורסם לראשונה 12/09/2019 23:00

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים