שתף קטע נבחר

כניעת נתניהו למשיחיסטים עולה בחיי אדם

גדר הביטחון מצילה חיים כבר 15 שנה, ואילו הושלמה, ייתכן שהיו נחסכים עוד קורבנות. אבל רה"מ שבוי של קיצוני הימין, שלא מוכנים לבסיס לגבול עתידי

כשאתם שמים את הפתק במעטפה, מאחורי הפרגוד בקלפי, ביום שלישי הקרוב, עצרו לרגע וחישבו על גדר הביטחון ביהודה ושומרון. מדוע? כי בחודשים האחרונים ספגנו שלושה פיגועים קשים וכואבים, שאפשר היה למנוע אותם. בפברואר, מחבל שיצא מחברון רצח באכזריות את אורי אנסבכר הי"ד, בחורשה ליד עין יעל שמדרום לירושלים. ב-8 באוגוסט דקרו מחבלים שיצאו מבית כחיל, כפר ליד חברון, את דביר שורק הי"ד, על הכביש למגדל עוז. וב-16 באוגוסט דרס מחבל שיצא מבית לחם אח ואחות, נחום ונעם נביס, בכניסה ליישוב אלעזר. נעם נפצעה קל, אבל נחום, שהיה בדרכו למבחני מיון ליחידה מובחרת, נפצע קשה מאוד.

 

 

מה משותף לפיגועים האלה? שלושתם התרחשו באזור גוש עציון, במקום שבו הייתה אמורה להיות גדר ביטחון שמפרידה בין ישראלים לפלסטינים. ערפאת ארפאעיה, הרוצח של אורי אנסבכר, חדר לשטח ירושלים בהליכה רגלית דרך פרצה ברוחב 200 מטר בגדר ההפרדה סמוך לבית ג'אלה, כשהוא מצויד בסכין ובכיפה שרכש שבועיים קודם.

 

מדוע יש פרצות בגדר הביטחון באזור גוש עציון? בשלוש מילים – בגלל המתנחלים המשיחיסטים (להבדיל מהרוב הגדול והדומם של המתנחלים, שחפצים בביטחון, כמו כל ישראלי אחר).

אורי אנסבכר (צילום: באדיבות המשפחה)
אורי אנסבכר הי"ד(צילום: באדיבות המשפחה)

גדר הביטחון מצילה חיים. אין דבר שמדינת ישראל עשתה ב-15 השנים האחרונות שהציל יותר חיים ממנה. הגדר הוקמה ב-2002, שנה שבה נהרגו 457 ישראלים בפיגועי טרור. הפיגוע הרצחני ביותר היה בליל הסדר במלון "פארק" בנתניה, ובו נרצחו 30 אנשים ונפצעו 160. הפיגוע בוצע על ידי מחבל שבא מהעיר טול כרם, הנמצאת 16 ק"מ מנתניה. כל מה שהוא היה צריך לעשות זה לעלות על הכביש ולנסוע לנתניה.

 

ראש שב"כ דאז, אבי דיכטר, הבין שהמצב לא יכול להימשך כך. בעצתו ובעצת שאר ראשי מערכת הביטחון, החליט ראש הממשלה אריק שרון להקים את "גדר הביטחון", או בשמה האחר - "גדר ההפרדה" - שתוביל להפרדה בין מדינת ישראל לבין הרשות הפלסטינית.

 

ב-2003 נרצחו 213 ישראלים בפיגועי טרור. ב-2004 ירד המספר ל-124. ב-2005 ירד המספר ל-53, והוא המשיך לרדת, עד שב-2009 היו שישה נרצחים ישראלים בלבד בפיגועי טרור. אף אחד לא מטיל ספק בכך שהגדר הינה חלק מרכזי בירידה במספר הנרצחים בפיגועי הטרור.

 

רבים בציבור נותנים לנתניהו את הקרדיט על הירידה בכמות הפיגועים, אבל הקרדיט מגיע לשרון ולאולמרט שבנו את גדר ההפרדה, ולא למי שנבחר רק ב-2009. מחבלים פוטנציאליים מתקשים כיום לבצע פיגועים בתוך שטחה הריבוני של מדינת ישראל בזכות הגדר, ונתניהו חב את השקט הביטחוני בקדנציה השנייה שלו כראש ממשלה לגדר הביטחון.

הגדר היא קונצנזוס בקרב הציבור הישראלי, ימין ושמאל כאחד. עוד ב-2004 גילה סקר של מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים ש-80% מהציבור תומכים בגדר. בעקבות הצלחתה, ניתן רק לשער שהתמיכה בה כיום גדולה אף יותר מאשר בעבר. ובכל זאת, יש כאלה שמתנגדים לה.

 

המעטים שמתנגדים הם אנשי השמאל הקיצוני שמצר על ההפרדה בין יהודים לערבים, ועל הפגיעה בזכויות האדם של הפלסטינים. אבל מי שעושה את עיקר העבודה הם אנשי הימין המשיחסטי הקיצוני, שלא מוכנים לקבל את הגדר כבסיס לגבול עתידי.

דביר שורק (באדיבות המשפחה)
דביר שורק הי"ד(באדיבות המשפחה)

רק לפני שבועיים אמר מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ירון רוזנטל: "את איום הגדר בגוש עציון הצלחנו לסלק כבר לפני למעלה מעשור, לאחר סדרת מאבקים משפטיים וציבוריים. עכשיו עלינו להיאבק שהשטח שיועד לבניית גדר ההפרדה ישוחרר מהתפיסה הצבאית, ונוכל להרחיב את יישובי גוש עציון, המשוועים לעתודות בנייה".

 

בגלל התנגדויותיהם של מתנחלים משיחיסטים (ולדעתנו – מטורללים) כמו רוזנטל, שמסתייעים בארגוני שמאל קיצוני, יש כיום שלוש פרצות גדולות בגדר הביטחון, שמעולם לא נסגרו: בגוש עציון, בדרום-מזרח הר חברון ובמעלה אדומים. הפרצות הללו הן מלכודות מוות.

 

לא רק שלנתניהו לא מגיע קרדיט על הגדר, מגיעה לו ביקורת קשה על כך שבתקופתו מדינת ישראל לא השלימה את בניית הגדר. מדוע נתניהו נמנע מלסגור את הפרצות בגדר? לא כי הוא לא מבין את חשיבות המעשה, אלא כי הוא שבוי של נציגי הימין המשיחיסטי הקיצוני, שמתנגדים להשלמת הגדר. הבחירות הקרובות, עם כתבי האישום התלויים כנגדו, הופכים את נתניהו לבן ערובה בידי חבורה של רבנים משיחיים והזויים, שרוב מוחץ של אזרחי ישראל, כולל רוב המתנחלים, סולדים מהם ומעמדותיהם.

עמדתם של כמעט כל ראשי מערכות הביטחון היא שעל ישראל לסיים מיד את בניית הגדר, ולפנות את ההתנחלויות שנמצאות מעבר לה. 17 מתוך 18 ראשי מערכות הביטחון (צה"ל, מוסד ושב"כ) ב-30 השנה האחרונות תמכו ותומכים ללא סייג בהיפרדות מהפלסטינים.

 

הנה הם: רמטכל"ים – אהוד ברק, אמנון ליפקין-שחק, שאול מופז, דני חלוץ, גבי אשכנזי, ובני גנץ. ראשי המוסד – שבתאי שביט, דני יתום, אפרים הלוי, מאיר דגן ותמיר פרדו. ראשי שב"כ – יעקב פרי, כרמי גילון, עמי איילון, אבי דיכטר, יובל דיסקין ויורם כהן. האם כולם טועים?

 

האם, כפי שטען ח"כ דוד ביטן מהליכוד, "יש משהו בתפקידי ראש המוסד והשב"כ; משהו שם עושה אותם שמאלנים. קורה משהו כשאתה לאורך שנים בתפקיד הזה. אני מאמין שזאת התפתחות שקרתה להם במסגרת התפקיד". יכול להיות, מר ביטן, שכשאתה אומר "משהו", אתה מתכוון למקצוענות, אחריות, ידע וניסיון?

מניתוח של פיגועי טרור שעלו בחייהם של ישראלים בשנים האחרונות, ניתן לראות שכמעט כולם היו יכולים להימנע אם הייתה גדר הפרדה וההתנחלויות המבודדות היו מפונות. כמעט כל הקורבנות נרצחו כתוצאה מהיעדר גדר הביטחון בירושלים ובגלל הפרצות.

 

ב-8 ביוני 2016 בוצע פיגוע ירי במתחם שרונה בתל אביב, ובו נרצחו ארבעה ישראלים ו-16 נפצעו. שני המחבלים יצאו לפיגוע מהכפר יטא שבהר חברון. איך הם הגיעו מאזור חברון לתל אביב? כי הגדר מעולם לא הושלמה בדרום-מזרח הר חברון.

נעם נביס אשר נפצעה בפיגוע דריסה בגוש עציון משתחרתת מבית החולים (צילום: דוברות הדסה עין כרם)
נעם נביס, שנפצעה בפיגוע הדריסה בגוש עציון (צילום: דוברות הדסה עין כרם)

מדוע? בגלל המתנחלים הקיצוניים ונוער הגבעות, שגרים בהתנחלויות מבודדות בין ערים פלסטיניות עמוק בגדה, ומסרבים להימצא בצד הלא נכון של הגדר. עדיף להם שבכלל לא תהיה גדר – ולעזאזל הקורבנות. מתנחלים אלו מנהלים את ממשלות נתניהו האחרונות דרך השותפים הטבעיים שלהם בקואליציה ("הבית היהודי" על גלגוליו השונים, והיום "ימינה"), ודרך מרכז הליכוד.

 

כבר ביום שלאחר הפיגוע בשרונה צריך היה להפנות אצבע לנתניהו, ולהאשים אותו שבגלל שהתקפל בפני הנהגת המתנחלים אין גדר הפרדה בדרום-מזרח הר חברון. לו הייתה גדר, לא היה פיגוע, וחייהם של עידו בן ארי, אילנה נבעה, מיכאל פייגה ומילה מישייב היו ניצלים. הכניעה של נתניהו לתכתיבי המתנחלים המשיחיסטים עולה לנו - ותמשיך לעלות לנו - בחייהם של ישראלים רבים.

הציבור ממשיך לקבל את הנרטיב של נתניהו שלפיו הפיגועים בתל אביב ובשאר מדינת ישראל הריבונית הם גזרת גורל. זה שקר. בזכות גדר הביטחון מעולם לא חזרנו לאותן שנים נוראות של האינתיפאדה השנייה, שבה היו יותר מ-1,000 קורבנות ישראלים.

 

ניתוח ממוקד של השנים 2016-2015 מראה כי במשך שנתיים אלה היו 48 נרצחים ישראלים כתוצאה מפיגועי טרור של פלסטינים מיהודה ושומרון. 92% מהם, 44 ישראלים, היו יכולים לחיות היום איתנו, אם נתניהו היה מסיים את בניית הגדר ומפנה את המתנחלים המעטים והמשיחיים שגרים מעבר לגדר.

 

גדר הביטחון – כשמה כן היא. עוד יבוא היום שתיפתח ועדת חקירה כדי לבחון את הכשל שבגללו בנייתה לא הסתיימה. אזרחים ישראלים וחיילי צה"ל ממשיכים למות לשווא. כדאי לנתניהו להכין את עורכי דינו. פרשות השחיתות שלו יסמיקו לצד המחדל הביטחוני של התנהלותו הכושלת.

 

אל תתנו לספינים העלובים של מערכת הבחירות הזאת לבלבל אתכם. המצלמות בקלפיות והשחיתות של נתניהו שוליים לעומת החיים עצמם. כאשר תיכנסו לקלפי ביום שלישי, חישבו על הביטחון שלכם, על ביטחון משפחתכם, על ביטחון המתיישבים השפויים שבגושי ההתנחלויות, ועל ביטחונם של חיילי צה"ל- והצביעו בעד מי שאתם מאמינים שיסיים לבנות את גדר הביטחון. זה עניין של חיים ומוות, לא פחות. וזה בידינו.

 

office@yovell.co.il

 

עורב ישראל הוא מחבר הספר "איך להביס את שלטון הימין: המדריך לתעמולה הביטחוניסטית " בהוצאת אופיר ביכורים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' יורם יובל ועורב ישראל
מומלצים