שתף קטע נבחר

כנסים, שידורים חיים ופתקים בכותל: היום האחרון לקמפיין

יום עמוס עבר אתמול על כלל המפלגות, לקראת רגע האמת עם פתיחת הקלפיות הבוקר. נתניהו וגנץ החליפו מהלומות וחתמו את יומם בכותל, ובמפלגות מימין ומשמאל קראו להצביע עבורן כדי להציל את הגוש

 

בני גנץ בכותל (צילום: EPA)
החליפו מהלומות בתקשורת וביקרו בכותל. נתניהו וגנץ(צילום: EPA)

שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות, בפעם השנייה בתוך חמישה חודשים, המפלגות נכנסו לישורת האחרונה - שבסופה יתברר מי ירכיב את הכנסת ה-22. המתח הורגש אתמול (שני) היטב, וכל הצדדים פנו לתותחים הכבדים ששמרו ליום הדין ולרגע האמת. שני היריבים העיקריים, בנימין נתניהו ובני גנץ, החליפו מהלומות הדדיות בתקשורת וחתמו את יומם באקט דומה - הטמנת פתק בכותל המערבי.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

  

 
 

השעות האחרונות שלפני פתיחת הקלפיות הוקדשו להמשך בליץ הראיונות שראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו החל בשבת ולצילום סרטונים ומסרים ברשתות החברתיות. נתניהו, באמצעות הצוות המצומצם שאיתו, הדגיש מסרים והקליט עוד ועוד סרטונים שאותם הפיץ ברשתות.

 

בין שלל הראיונות ביקש ראש הממשלה להתעדכן במנגנון הארגון של הליכוד, הנחה את חברי הכנסת והפעילים המרכזיים כיצד לפעול וחידד את המשימה העיקרית שסימן ליום הבחירות: העלאת אחוז ההצבעה בקרב ערים המזוהות עם מצביעי המפלגה. בנוסף, הוא ביקש מאנשיו לוודא כי לא יהיו זיופים.

שרה נתניהו ברחבת הכותל (צילום: מיכל אבירם ראובן)
שרה נתניהו התלוותה לבעלה בכותל(צילום: מיכל אבירם ראובן)

בנימין נתניהו ()
המשיך את בליץ הריאיונות והפצת המסרים ברשתות. נתניהו

ראש הממשלה הגיב גם לביקורת מצד יריבו המרכזי, יו"ר כחול לבן בני גנץ, שטען כי הוא מנסה לגרור את ישראל למלחמה על מנת לדחות את הבחירות: "התכוננו לכל תרחיש, כולל האפשרות שהג'יהאד האיסלאמי וחמאס ישבשו את הבחירות בירי רקטות על ערינו והכנו תגובה חריפה. אבל אני אבחר את המועד לכניסה למערכה שהכנו, המועד הנכון ביותר ולא דקה אחת קודם. בני גנץ, תתבייש".

 

את יומו חתם ראש הממשלה בביקור בכותל המערבי יחד עם רעייתו שרה והטמין פתק שבו ייחל לנצחונו: "אני נרגש בכל פעם שבה אני נמצא בכותל, האבנים הקדומות הללו משקפות את היסודות של עם ישראל. הטמנתי פתק ואני מאחל לניצחון עבור עם ישראל". 

 

בכחול לבן הכינו "יום פקודה" שמטרתו המרצת תומכי המפלגה לצאת ולהצביע. ח"כ מיקי לוי, מנהל יום הבחירות מטעם המפלגה פירט את תוכנית הפעולה: "אנחנו צפויים 'לצבוע' ולאייש מעל 1,500 אתרי הצבעה מאילת ועד מטולה. יש לנו מערך של מעל 5,000 מתנדבים, מתוכם כ-500 מהמגזר הדרוזי ועוד כמה מאות מהמגזר הערבי. בתוך הקלפיות יהיו לנו לאורך היום 9,340 חברי ועדות קלפי ועוד 1,300 משקיפים שילוו את הליך הספירה היכן שאין לנו נציג כזה".

 

ח"כ לוי ציין, כי כל 35 חברי הכנסת של המפלגה צפויים לבקר ביותר מ-600 אתרי הצבעה ובמקומות הומי אדם כדי לחזק גם את המתנדבים וראשי המטות. "חשוב לנו מאוד שלא תהיה אלימות, לא מילולית ולא פיזית", אמר לוי. "לכבד כל אדם ואת בחירתו. בסופו של יום אנחנו צריכים לחיות כאן ביחד גם ביום שלאחר הבחירות. אני קורא לכולם צאו להצביע ולהשפיע על העתיד של כולנו".

 

 

גנץ ניצל את היום לבליץ ראיונות והודיע כי הוא מייעד את יאיר לפיד לתפקיד שר החוץ, אשכנזי לשר הביטחון ומשה יעלון לשר החינוך. בדומה לראש הממשלה, את יומו סיים גנץ בכותל המערבי.

 

בסוף היום קיים יו"ר המפלגה אירוע בחירות במושב כפר אחים, שבו גדל, והדגיש כי מדובר בשעה גורלית עבור מדינת ישראל: "החברה הישראלית זקוקה לריפוי. תסתכלו סביב, על השיח ברשתות החברתיות, על השיח ברחוב. לפעמים אנחנו שונאים כל כך הרבה ואוהבים כל כך מעט. מעט מדי. ביום שלישי מדינת ישראל תנצח". באמצע נאומו הורה יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, להפסיק את האירוע

 

ברשימה המשותפת הגבירו את עבודת השטח לקראת יום הבחירות. חברי הרשימה הערבית ביקרו תושבים בבתיהם וקראו להם להצביע כדי להפיל את ממשלת הימין ואת נתניהו. ברשימה מקווים שאחוז ההצבעה הנמוך במגזר הערבי שנרשם בבחירות הקודמות יעלה.

בצאצל סמוטריץ ואחמד טיבי  (צילום: אבי מועלם)
טיבי וסמוטריץ' מתעמתים באולפן ynet, אתמול(צילום: אבי מועלם)

 

 

יו"ר הרשימה, ח"כ איימן עודה, קרא גם ליהודים להצביע עבור הרשימה המשותפת, מתוך אינטרסים משותפים של "שלום, שוויון, דמוקרטיה, וצדק חברתי". עודה המשיך בקריאה לסולידריות כלפי האזרחים הערבים, שאותם הגדיר "מיעוט נרדף, מיעוט בסכנה", לאור "הסתה הפרועה של ראש הממשלה נתניהו כנגד האזרחים הערבים". עודה הוסיף כי "זה לא כל היהודים נגד כל הערבים, ולא כל הערבים נגד כל היהודים. זה צריך להיות ערבים ויהודים יחד. יש לנו שתי ברירות - או שננצח ביחד או שנפסיד לחוד. בעצם יש לנו רק ברירה אחת - לנצח ביחד".

 

מס' 3 ברשימה, ח"כ אחמד טיבי, קרא לתושבים הערבים "לנהור לקלפיות": "בכוחנו להחליף את השלטון ולשלוח את ביבי הביתה ולהביא השגים לציבור שלנו ולפתוח פרק חדש ביחסי יהודים ערבים. כן, בואו ננהר לקלפיות ונשנה את פני האזור כולו".

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בילה את היום האחרון שלפני פתיחת הקלפיות בעיקר במטה הבחירות של המפלגה. הוא ערך ראיונות בבוקר לכלי התקשורת בעברית וברוסית ולאחר מכן עסק בהיערכות ליום הבחירות. במטה התקיימו פגישות עבודה ותדרוכים אחרונים.

 

ליברמן עסק באיתור נקודות ההצבעה החשובות לישראל ביתנו ובמימוש פוטנציאל ההצבעה בערים נוספות שסומנו כמעוז פוטנציאלי. הוא עצמו נתן דגשים לצוותים, הנחיות לפעילים, ראשי קלפיות ועוד. ליברמן עסק גם בתדרוכים הנוגעים לקהל דוברי הרוסית וגם במסרים המיועדים לציבור הכללי וביקש לוודא כי פעילים מטעם הליכוד לא מבקשים לייצר פרובוקציות ואלימות בקלפיות.  

אביגדור ליברמן באולפן אולפן ynet (צילום:אבי מועלם)
שלל ראיונות בעברית ורוסית. אביגדור ליברמן(צילום:אבי מועלם)

 

 

במפלגת ימינה ניהלו לאורך השעות האחרונות קרב בלימה, נוכח החלטתו של נתניהו להעביר אליו את כל קולות הימין. יו"ר ימינה, איילת שקד, ערכה כמה שידורים חיים בעמוד הפייסבוק שלה ובהם טענה שאין משמעות לגודל המפלגות אלא לגודלו של הגוש כולו.

 

היא הציגה את המפה שלדבריה משרטטת את גבולות מדינת פלסטין המוצעים במסגרת "עסקת המאה" של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, והבהירה כי רק ימינה בראשותה תוכל למנוע את התוכנית.

 

הצהרה מיוחדת של יו
בלימה לבליץ של הליכוד. איילת שקד(צילום: אבי מועלם)
 

 

 

במהלך היום קיבלו ברשימה החלטה להציף את כל קלפיות יהודה ושומרון בחומרי הסברה, כדי להדגיש את חומרת התוצאה שעלולה להיווצר ביום שאחרי הבחירות.  

 

לקראת יום הבחירות תפעיל מפלגת העבודה-גשר מוקד טלפונים מיוחד שיפנה לכ-300,000 תומכים מזוהים כדי להאיץ בהם לצאת להצביע. במפלגה יצאו במסר ברור למצביעים: "אם מפלגת העבודה לא תעבור את אחוז החסימה נתניהו יישאר ראש ממשלה עם חסינות". מטה הבחירות של העבודה יפעל עם כ-13,000 מתנדבים ופעילים של המפלגה שידפקו לדבריהם על שמונים אלף דלתות של מצביעי הליכוד וכחלון בפריפריה שמתכוונים להצביע לראשונה בחייהם לעבודה.

יו
מסר ברור למצביעים. עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס(צילום: מוטי קמחי)
  

בעבודה מכוונים גם למגזר הערבי ויפעילו מטה עם נקודות מרהט בדרום ועד הכפרים הדרוזים בצפון. במפלגה גייסו סיירת של כ-300 מתנדבים יוצאי יחידות קרביות מהתנועה הקיבוצית שמתכוונים לעמוד מול פעילי הליכוד שיכולים לשבש את ההצבעה, לטענתם.

 

יו"ר המפלגה עמיר פרץ ומספר 2 אורלי לוי אבקסיס כינסו מסיבת עיתונאים אחרונה, שכותרתה: "תכנית הסיפוח של העבודה-גשר". פרץ אמר במהלכה כי "אנו עדים למתקפת ספינים והצהרות דרמטיות על תכניות שלום, תכניות סיפוח, מפות ושאר ירקות. לאחר שהמציא הודעה דרמטית לפיה גילה את בקעת הירדן, החליט נתניהו לספח בבוקר 50 תושבים בחברון. אנחנו חושפים את מפת הוויתורים האמיתית של נתניהו - התנתקות חד צדדית מאזרחי מדינת ישראל ומירושלים".

 

 

לוי-אבקסיס התייחסה גם היא לניתוק שיוצר לכאורה הליכוד, והוסיפה: "גם אנחנו החלטנו להציג את תוכנית הסיפוח שלנו, במסגרתה ישראל תספח מחדש את אזרחי המדינה. אם ניקח לדוגמה את עיר הבירה ירושלים, נגלה שנתניהו ויתר עליה מזמן. שיעורי העוני בה משתוללים. ראש הממשלה מספר לכולם שישראל היא מעצמה כלכלית, אבל מתעלם מהעובדה שמערכת הבריאות שלנו קורסת ומערכות החינוך והרווחה נמצאות בתחתית הדירוגים הבינלאומיים".

 

רשימת המחנה הדמוקרטי קיימה אמש תדרוך אחרון לפעילים ולאנשי המטה לקראת יום הבחירות. במטה הרשימה גייסו מעל ל-3,000 מתנדבים ומתנדבות שיפוזרו בכ-450 קלפיות ברחבי הארץ. בתדרוך הדגישו ראשי הרשימה בפני הפעילים לגלות ערנות במהלך יום הבחירות מאחר וישנן התרעות על כוונות של אנשי ימין ופעילי ליכוד לשבש את מהלכן התקין.

 

במטה דאגו להיערכות מתוגברת בשטח ובחמ"ל לכל אירוע שידווח ע"י הפעילים. ראש הרשימה ניצן הורוביץ הודה לפעילים ולמתנדבים על המאמץ וחיזק אותם לקראת יום הבחירות: "יש סיכוי אמיתי לעשות שינוי. להעלות את ישראל על דרך חדשה - של חופש, שיוויון ושלום. יש הזדמנות לבחור את מי שיילחם למען כל האזרחים, ולא רק למען החזקים והמקושרים. לא תהיה לנו עוד הזדמנות. אם הימין הקיצוני ישלוט בממשלה הבאה, הוא יוביל אותנו לעתיד חשוך. ההצבעה האסטרטגית היחידה הפעם היא למחנה הדמוקרטי, בפתק מרצ. בלעדינו אין לגנץ ממליצים או ממשלה".

סיור פעילים של המחנה הדמוקרטי בהשתתפות אהוד ברק וסתיו שפיר במתחם שרונה (צילום: מוטי קמחי)
שעת מבחן. הורוביץ וברק בת"א(צילום: מוטי קמחי)
 

 

 

ראשי המפלגה סיירו אתמול במתחם שרונה בתל אביב ושוחחו עם עוברים ושבים. עם תחילת הסיור אמר ברק כי מדובר במערכת הבחירות הגורלית ביותר וחיזק את דבריו של הורוביץ: "כל מי שאומר שהצבעה לכחול לבן תעניק להם את מלאכת הרכבת הממשלה - טועה". גם ח"כ סתיו שפיר הדגישה כי גודל המחנה הוא שיקבע על מי יטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה: "הבנו מזמן שגודל המפלגה לא קובע כלום אלא רק גודל המחנה. מי ששמע היום את ההסבר השתכנע מהר. עכשיו תורכם לשכנע כמה שיותר".

    

 

ש"ס לא הסתפקה במאמץ להעלות את שיעור ההצבעה בקרב תומכיה, אלא פעלה במקביל גם להשארת מצביעי השמאל החילונים בבית: בזכות עתירה לוועדת הבחירות המרכזית היא הצליחה להביא לביטול הקמפיינים לעידוד ההצבעה שיזמו בין היתר עיריות תל אביב וראשון לציון, בטענה כי ההטבות שתכננו להעניק לתושבים הן למעשה שוחד בחירות.

 

נחלצה לסייע. "הגברת הראשונה" של ש"ס, יפה דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
נחלצה לסייע. "הגברת הראשונה" של ש"ס, יפה דרעי(צילום: אלכס קולומויסקי)

בהמשך, פנתה ש"ס לעורר את ה"בייס", ופרסמה סרטון שבו "הגברת הראשונה" במפלגה, יפה דרעי, מתארת בדמעות את תחושות החרדה והפחד שהיא מזהה בביתה, "לנוכח הסכנה המתקרבת להקמת ממשלה חילונית הרסנית". לדבריה, "אנחנו נמצאים במצב מפחיד, אני גם רואה את זה בבית, רואה את בעלי כל כך לא רגוע וכל כך חרד".

 

היו"ר אריה דרעי קיים אתמול בצהריים תדרוך אחרון לפעילים בסניף של התנועה בירושלים, והאשים את נתניהו בפגיעה בגוש הימין: "קמפיין הגוועאלד של ביבי לצערי גם לוקח לנו קולות כי הם קונים את הקלישאה הזו שהמפלגה הכי גדולה תרכיב את הממשלה. זה לא נכון. אני לא דואג לעצמי אלא רק למה שיקרה ליהדות, לשבת, לכשרות, לעולם התורה ולמוסדות החינוך החרדיים".

 

  

דרעי התייחס בדבריו גם להתבטאותו של האדמו"ר מוויז'ניץ שנחשפה ב-ynet, שבה ערך המנהיג החרדי הקבלה בין לפיד וליברמן לבין היטלר. "לעולם לא תשמעו ממני משפטים כאלה", אמר יו"ר ש"ס. "אני לא מדבר בסגנון כזה. אבל מה שגנץ, לפיד וליברמן עושים לא ייסלח ולא יישכח לעולם. הם מסיתים נגד הדת ונגד המסורת - אבל הם אחים שלנו".

 

מי שעקב אחר הלו"ז של סגן השר יעקב ליצמן אמש יכול היה להסיק שמאה אחוז מקולות החרדים האשכנזים כבר נמצאים בכיס של יהדות התורה. במקום לחרוש את ריכוזי המגזר הוא דילג בין מטה העולים, המטה הדתי לאומי, מטה החוזרים בתשובה ואפילו מטה החילונים. "הכסף הגדול אולי לא נמצא שם", אמרו במפלגה, "אבל זה שווה לנו עוד כמה מאות קולות שבוודאי לא יזיקו".

 

 

עוד תחנה חשובה של היו"ר ביום הגורלי הייתה מטה התקשוב של המפלגה, לשם בא כדי לעקוב מקרוב אחר הפרויקט המורכב להפיכת מערכת "שקיפות הקהילות" - זו שמאפשרת מעקב צמוד אחר מימוש זכות ההצבעה של כל חרדי במאגר - לממוחשבת. עד עתה הזינו הפעילים את הנתונים רק באופן ידני, וכעת פותחה אפליקציה מיוחדת שתאפשר להם לשלוח את העדכונים בזמן אמת גם מטלפונים "כשרים" שאינם תומכים ביישומונים חיצוניים ובגלישה באינטרנט.

 

יו"ר המפלגה יפתח את יום הבחירות לאחר התפילה בהצבעה בקלפי בבית הספר של רשת "בית יעקב" שבאזור מגוריו בירושלים, ומשם יצא למטה הבחירות של המפלגה בשכונת גאולה.

יעקב ליצמן (צילום: יואב דודקביץ' )
נראה שקולות החרדים בכיס(צילום: יואב דודקביץ' )

 

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר נפגש עם ראשי המטות ורכזי השטח של המפלגה ואת שאר הזמן הקדיש לסבב ראיונות. לאחר הודעת מפלגת נעם שלשום על פרישה מהמרוץ, החלו בעוצמה יהודית לנסות ולחשוב איך לפנות לקהל היעד של נעם ולנסות להעבירו אליהם.

  (צילום: EPA)
מנסה למשוך את מצביעי "נעם" שפרשה. בן גביר(צילום: EPA)

 

 

בן גביר המשיך בבליץ הראיונות, בעיקר בערוצי המגזר הדתי לאומי ובכלי התקשורת החרדים לצד שידור חי שניהל בעמוד הפייסבוק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
בנימין נתניהו ובני גנץ בכותל
צילום: EPA
מומלצים