שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נפסל מיזם ההנחות למצלמי הסלפי בקלפי

  ערב פתיחת הקלפיות, פסל יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, את פעילות מיזם "מצביעים 70" שמעניק הנחה של 30% בשורת בתי עסק למי שיתעד את עצמו בקלפי. לפני כן נאסר על עיריות להעניק הטבות למצביעים. עיריית ת"א הגיבה: "ההטבות - גם למי שלא מצביע"

   

  מצביעים תל אביב עם כלב (צילום: רויטרס)
  קלפי בתל אביב (צילום: רויטרס)

  יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, פסל הערב (יום ב') את פעילותו של מיזם "מצביעים 70", שמעניק הנחה של 30% בשורת בתי עסק לאזרחים שיוכיחו באמצעות תמונה שמימשו את זכות ההצבעה שלהם. מלצר קבע כי "עידוד הצבעה כללי באמצעות כספים או הטבות - אסור, גם אם אין מדובר בעידוד בוחרים להצביע למפלגה מסוימת".

   

  כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  "מצביעים 70% היא יוזמה עצמאית שמטרתה להעלות את אחוז ההצבעה בבחירות סבב ב'", הסבירו מארגני ההנחות את מטרתם, "בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית באחוזי ההצבעה בבחירות לכנסת. מהותה של דמוקרטיה היא בהשתתפות אקטיבית בבחירת נציגי הציבור. אחוזי הצבעה נמוכים מובילים לפגיעה ביכולת נבחרי הציבור למשול ולהוביל מהלכים משמעותיים למען הבוחרים והעם בישראל. כמו כן, תופעה מדאיגה זו מובילה לפערי אמון בין חברי הכנסת לציבור ומגבירה את השפעתם של ארגונים והתאגדויות על חשבון האזרח ה'פשוט'".


   

  מאחורי מיזם "מצביעים 70%" עומדת קבוצת סטודנטים. בעקבות ההחלטה של מלצר הם הודיעו כי הם לא מתכוונים להרים ידיים, ופרסמו פוסט בפייסבוק בו הודיעו: "אנו מכריזים בזאת על גרסת ההמשך שלנו - 'מצביעים 70 - דור ההמשך!', החלטנו לקרוא לכל העסקים להמשיך ולתת את ההטבות, ללא שום תנאים מקדימים וללא צורך בהוכחת הצבעה. מחר אנחנו הולכים לחגוג דמוקרטיה!! אנחנו קוראים לכולם לצאת להצביע מחר, לחגוג את הדמוקרטיה ולצאת מהאדישות". כמה רשתות כבר הספיקו להודיע כי ההנחות אצלן יימשכו - אך ללא התנאי של הצגת סלפי.

   

  מלצר כתב כי הסעיף בחוק "אוסר במפורש גם על מתן שוחד עבור עצם ההצבעה, שהיא בדיוק הפעילות אותה מבקשים המשיבים לקדם". בחוק נקבע כי "אין נפקא מינה בשוחד - אם היה כסף, שווה כסף, שירות או טובת הנאה אחרת".

   

  המשיבים הם שי טיברג ונדב מנדלסון, שהקימו את אתר האינטרנט "מצביעים 70", שבו מופיעה הרשימה של בתי העסק נותני ההנחה. השופט קבע כי עליהם להפסיק לאלתר את הפעילות ולהסיר מיידית את הפרסום באתר. העותר נגד המיזם, רמי כהן, טען גם כי "מעיון ברשימת ההטבות לא נראה שישנן הטבות משמעותיות המיועדות למגזר הערבי והדתי".

   

  חברי המיזם אף פרסמו פוסט בפייסבוק בו הודיעו: "אנו מכריזים בזאת על גרסת ההמשך שלנו - 'מצביעים 70 - דור ההמשך!', החלטנו לקרוא לכל העסקים להמשיך ולתת את ההטבות, ללא שום תנאים מקדימים וללא צורך בהוכחת הצבעה. מחר אנחנו הולכים לחגוג דמוקרטיה!! אנחנו קוראים לכולם לצאת להצביע מחר, לחגוג את הדמוקרטיה ולצאת מהאדישות.

   

  קודם לכן הוציא מ"מ יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט ניל הנדל, צו האוסר על כלל הרשויות המקומיות, לרבות התאגידים העירוניים, להעניק הטבות למי שיצביע בבחירות. בכך קיבל את עתירת ש"ס וח"כ משה ארבל נגד עיריות תל אביב-יפו, ראשון לציון והמועצה המקומית שהם, שפרסמו זאת. הנדל קבע כי "לא עידוד ההצבעה אסור, אלא מתן טובת ההנאה שלצדו".

  דיון מיוחד בכנסת בנושא הצבת מצלמות בקלפיות במעמד חנן מלצר (צילום: אלכס קולומויסקי)
  יו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר (צילום: אלכס קולומויסקי)

  עיריית תל אביב השיקה אתמול קמפיין לעידוד הצבעה תחת הכותרת "בחרת הרווחת", הקורא לתושבים לצלם עצמם בקלפי וליהנות מסיורים חינם ברחבי העיר, כניסה לבריכה, למוזיאון, לסרט או למשחקייה וכן מכוסות בירה בעשרה שקלים בלבד בכמה ברים.

   

  הבוקר עתרה תנועת ש"ס לוועדת הבחירות המרכזית בטענה שראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי מבטיח הטבות לתושבי העיר שיממשו את זכות הבחירה, באופן שמהווה חשד לעבירה של שוחד בחירות תוך שימוש במשאבי העירייה. לטענת המפלגה, חולדאי מבקש להמריץ בעיקר את מצביעי השמאל ולכן ההטבות המשמעותיות ניתנות בצפון העיר ולא בדרומה. ש"ס דרשה מיו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, לפסול לאלתר את המבצע ולאסור את כל הפרסומים בעניין. בקשה נוספת הוגשה גם נגד עיריית ראשון לציון והמועצה המקומית שהם, שגם הן מציעות הטבות לתושבים שישתתפו בבחירות.

   

   

  צילום: דובר צה"ל

  צילום: דובר צה"ל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   


  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט תמך בעמדת ש"ס וקבע כי ההטבות שמציעות רשויות מקומיות לתושביהן שישתתפו מחר בבחירות לכנסת ויממשו את זכות ההצבעה מהוות עבירה על החוק.

   

  לפי הודעת עו"ד ערין ספדי-עטילה ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה לוועדת הבחירות המרכזית, סעיף 122 בחוק המדובר קובע שורה של איסורים והגבלות - בין היתר על "הנותן או המציע שוחד על מנת להשפיע על בוחר להצביע או להימנע מלהצביע, בכלל או בעד רשימת מועמדים מסוימת".

   

  מטעם מיזם "מצביעים 70" נמסר: "יצרנו בלגן וניערנו את עץ האדישות. מצד אחד שמו לנו מקל בגלגלים וניסו לחבל לנו במהלך. מצד שני מצאנו פיתרון ואנחנו לא מתכוונים לוותר. המטרה שלנו היא להעלות את אחוז ההצבעה, אין לנו שום דעה פוליטית אבל אנחנו נילחם על מה שאנחנו מאמינים בו. הגענו ליותר מחצי מיליון איש בפרסומים שלנו. מישהו מנסה לשים רגל לסטודנטים שניסו לעשות פה טוב. אנחנו רוצים שאנשים ייצאו להצביע".

   

  עוד מסרו: "מתברר שיש בארץ אנשים בעלי אינטרס שלא רוצים שאחוז ההצבעה בבחירות יעלה. עתרו נגדנו לוועדת הבחירות והיועמ"ש בטענה שאנחנו חבורת סטודנטים שמשחדים אנשים להצביע. מעולם לא עודדנו הצבעה לאף מפלגה".

   

  עיריית תל אביב-יפו מסרה בתגובה כי היא "רואה בעידוד ההצבעה ערך חשוב, התואם את אופייה של העיר. ההטבות שהוצעו אמורות היו להינתן ללא קשר לעמדה פוליטית כזו או אחרת, ובצורה שוויונית וממלכתית". עוד נמסר כי "לנוכח עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, החליטה העירייה לאפשר לתושבי העיר ליהנות מההטבות גם ללא הצבעה בפועל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים