שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נדיר: מה גרם לדם של צעירה להפוך לכחול?
  תושבת רוד איילנד שבארה"ב אושפזה בבית החולים בשל שימוש במשכך כאבים מקומי לכאבי שיניים, שהידרדר לכדי מצב רפואי נדיר ביותר ומסכן חיים. בדיקות הדם הראו את התוצאה של המצב הנדיר, כשדמה הפך מאדום – לכחול כהה

  דם כחול – ולא בצחוק: צעירה אמריקנית אושפזה בבית החולים לאחר שסבלה מכאבי שיניים והשתמשה במשחה משככת כאבים, שגרמה למצב רפואי נדיר ביותר. התוצאה – הכחלה של הדם בגופה. הסיפור הנדיר פורסם בגיליון האחרון של כתב העת הרפואי New England Journal of Medicine.

   

  האישה, בת 25 תושבת רוד איילנד, השתמשה במשכך כאבים מקומי לכאבי השיניים ממנה סבלה. בבוקר למחרת, היא התעוררה כשהיא סובלת מחולשה קשה, והבחינה
  בכיחלון בפניה. בחדר המיון הבחינו כי היא אכן סובלת מכחלון, מצב הקרוי ציאנוזיס, שנגרם בשל אי אספקת דם בגוף.

   

  בבדיקה ראשונה, נמצא שרמת הסטורציה שלה, כלומר רוויון החמצן בדם, הגיעה ל-88%, כשהרמה התקינה היא 93% ומעלה. בדיקות הדם שנלקחו לה נראו בגוון כחול במקום אדום. הרופאים הבינו כבר, עוד לפני תוצאות המעבדה, כי אין מספיק חמצן המועבר על כדוריות הדם האדומות שבדמה, מה שהפך את צבע הדם לכחול כהה.

   

  קיראו עוד:

  צפו: אם הדם בצבע אדום – למה הוורידים כחולים?

  למה סוג דם O הוא הנפוץ ביותר?

   

  דם כחול (צילום: New England Journal)
  אין מספיק חמצן המועבר על כדוריות הדם האדומות, מה שהפך את צבע הדם לכחול כהה(צילום: New England Journal)

   

  תגובה בלתי צפויה למשכך הכאבים

  הרופאים כבר חשדו כי המדובר במצב רפואי נדיר הקרוי מתהמוגלובינמיה. בדיקות המעבדה אכן אישרו כי היא אכן סובלת ממחלה זו. מתהמוגלובינמיה מתרחשת כאשר הברזל בדם, שמצויה במרכזה של כל מולקולת המוגלובין על הכדורית האדומה, משתנה, וכתוצאה מכך הוא כבר אינו יכול לקשור חמצן ולשאת אותו מהריאות אל רקמות הגוף. פירושו של דבר שהגוף "נחנק" בשל היעדר חמצן.

   

  מספר מצבים רפואיים עלולים לגרום למתהמוגלובינמיה, בהם מחלות גנטיות, או חשיפה לחומרים רעילים כמו תרופות ושאיפת עשן. אחד מהם הוא תרופת ההרדמה המקומית בנזוקאין, ממשפחת הלידוקאין, בה השתמשה לכאבי השיניים. הצעירה הודתה כי מרחה כמויות גדולות של המשחה על השיניים.

   

  הטיפול במתהמוגלובינמיה הוא באמצעות תרופה בשם מתילן כחול, ובתוך דקות כבר חל שיפור משמעותי במצבה. היא אושפזה וקיבלה מנה נוספת, ונשלחה לביתה עם הפנייה לרופא השיניים.

   

  התגובה המוזרה של גופה של הצעירה לחומר משכך הכאבים, היא בלתי צפויה ועלולה לקרות גם בשימוש בכמויות קטנות מזו שהשתמשה הצעירה.

   

   ( )

   

  בשנת 2015 כבר הוציא משרד הבריאות הישראלי אזהרת בטיחות חמורה מפני משחות נגד כאבי שיניים לתינוקות, המכילות חומרי הרדמה כמו לידוקאין או בנזוקאין, שכבר אינן נמכרות בארץ.

   

  אזהרה בנושא הופצה על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, ביולי 2011, לאחר ניתוח של 21 מקרים של מתהמוגלובינמיה הקשורים לשימוש בתכשירי בנזוקאין הנמכרים ללא מרשם. 10 מהמקרים הוגדרו כמסכני חיים. תופעת לוואי זו דווחה בעיקר בתינוקות בגילאי שנתיים ומטה, שטופלו בתכשירים המכילים ג'ל בנזוקאין להקלה על כאבי בקיעת שיניים.

   

  מצב נדיר. מימין: דם בצבע כחול כהה. משמאל המזרק עם הדם הכחול (צילום: New England Journal)
  מצב נדיר. מימין: דם בצבע כחול כהה. משמאל המזרק עם הדם הכחול(צילום: New England Journal)

   

  סימנים ותסמינים של מתהמוגלובינמיה כוללים חיוורון, שינוי צבע העור, השפתיים והציפורניים לגוון כחלחל או אפרפר, קוצר נשימה, עייפות, בלבול, כאבי ראש, סחרור ודופק מואץ. סימנים ותסמינים אלה יכולים להופיע תוך דקות עד שעות לאחר השימוש בתכשיר, החל מהטיפול הראשון, וכן לאחר מתן חוזר.

   

  תופעות לוואי נוספות התקבלו עקב שימוש במשחות המכילות כולין סליצילט, הנמכר בישראל כ"טי ג'ל" או "בייבי גאם". באחד המקרים פעוט שסבל ממחלה ויראלית, לקה בהקאות חמורות, עייפות קיצונית ובעיה בראייה. החוקרים קבעו כי הוא לקה בהרעלת סליצילטים, המצויים בתכשיר.

   

  במחלקה לניהול סיכונים ומידע תרופתי במשרד הבריאות ממשיכים לעקוב אחר הדיווחים, וקוראים לציבור להודיע למשרד על כל תופעת לוואי בעקבות שימוש בתכשיר לבקיעת שיניים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים