שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  8 קורבנות לסיגריות האידוי: כך נראות ריאות מעשן בן 19
  כשמניין קורבנות הסיגריות האלקטרוניות עלה לשמונה עם מעל 530 איש מאושפזים, מפרסם אביו של אחד המאושפזים, בן 19, צילום רנטגן של ריאותיו שנהרסו. רשת וולמארט הודיעה שתפסיק לשווק סיגריות אלקטרוניות

   

  מה אומרים על העישון מומחים מישראל?

   

  צילום: אלי סגל, עמית הובר

  צילום: אלי סגל, עמית הובר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  קורבן נוסף לסיגריות העישון האלקטרונית: המרכז לבקרת מחלות בארה"ב מדווח על חולה שמיני שנפטר ממחלת הריאות "המסתורית" בעקבות עישון סיגריות אלקטרוניות. מניין המאושפזים עלה ליותר מ-530 איש שלקו במחלת ריאות קשה, ובמערכת הבריאות בארה"ב מזהירים כי צפויים מקרי תמותה נוספים.

   

  הקורבן השמיני הוא תושב מיזורי בשנות הארבעים לחייו, שהיה בריא לפני שהחל לעשן סיגריות אידוי אלקטרוניות בשנה שעברה. הוא החל לסבול מקשיי נשימה ואושפז בבית החולים, עד שלקה באי ספיקה נשימתית ומת.

   

  קיראו עוד

  סכנת הסיגריות האלקטרוניות: "מקרי מוות בארץ זו שאלה של זמן"

  ארה"ב: תיאסר מכירת סיגריות אלקטרוניות ומוצרי טבק בטעמים

  עכשיו זה מוכח: סיגריה אלקטרונית מסרטנת

   

   ( )
  הרס מוחלט של הריאות. אנתוני מאיו בן 19

   

  שבעה חולים אחרים מתו בשבועות האחרונים מעישון סיגריות אלקטרוניות: שניים בקליפורניה, אינדיאנה, אילינוי, קנזס, מינסוטה ואורגון. מאות המאושפזים נמנים על סך של 36 מדינות בארה"ב. סיבות התמותה והתחלואה עדיין נבדקות, ולא נמצא גורם אחד שגרם למחלת הריאות הקטלנית.

   

  בינתיים, פרסם אביו של אחד המאושפזים, אנתוני מאיו בן ה-19, את צילום הרנטגן של ריאותיו, בהן נראה הרס הריאות, לדברי אביו כתוצאה מחומר שמנוני לא ברור. האב סיפר כי בנו עישן שנתיים לפני שחלה, והשתמש בשמנים בטעמים, ובהם טעם "צמר גפן על מקל" ופטל, יחד עם עישון THC בסיגריה האלקטרונית. אנתוני עדיין מאושפז בבית החולים אך מצבו התייצב.

   

   ( )

  בתוך כך, הודיעה הודו כי תאסור מעתה שיווק, מכירה, אחסון ופרסום סיגריות אלקטרוניות. מי שיעבור על החוק, צפוי לעונש של עד שנת מאסר או קנס של 100 אלף רופי (1,400 דולרים) או שניהם. למי שיחזור על העבירה, צפוי קנס של 500 אלף רופי (7,000 דולרים) ועד 5 שנות מאסר בפועל. אחסון של סיגריות אלקטרוניות יכלול קנס של 50 אלף רופי (700 דולרים).

   

  גם רשת וולמארט האמריקנית הודיעה בסוף השבוע, כי תפסיק למכור סיגריות אלקטרוניות בסניפי הרשת. מדובר במכה קשה ליצרני הסיגריות האלקטרוניות, שכן וולמארט היא רשת הסופרמרקטים הגדולה בארה"ב והגדולה בעולם.

   

  על פי ההערכות, לפחות 35 מיליון איש ברחבי העולם משתמשים בסיגריות אלקטרוניות. הן פופולריות בעיקר אצל צעירים, ובארצות הברית העישון הפך למגפה של ממש בקרב בני נוער, שם על פי ההערכות, לפחות 15% מתלמידי התיכון מעשנים סיגריות אלקטרוניות באופן קבוע. באחרונה התקינו כמה בתי ספר תיכון גלאי עשן סיגריות אלקטרוניות בחדרי השירותים, שם נוהגים התלמידים לעשן.

   

  סיגריות אלקטרוניות: אלה העובדות הידועות על המחלה המסתורית

   

  1. מה הרכב החומר שמעשנים?

  רבים מהמאושפזים עישנו THC (טטרהידרוקנבינול), החומר המצוי במריחואנה וגורם לתחושת אופוריה (תחושת "היי"). עם זאת, מאושפזים אחרים דיווחו כי עישנו גם טבק או שילוב של THC עם טבק.

   

  2. באיזה סיגריות השתמשו?

  מהעדויות עולה כי חלק מהמשתמשים רכשו את סיגריות האידוי ומוצריהם בדוכנים או דרך צד שלישי, ולא באמצעות חנויות מורשות. חלק מהסיגריות היו של יצרניות ידועות, אולם אחרות היו לא מוכרות, או סיגריות אידוי בטעמים.

   

  סיגריות אלקטרוניות באידוי של החולים (סיגריה אלקטרונית אידוי VAPING)
  סיגריות אלקטרוניות באידוי של החולים

   

  3. גיל המעשנים

  הפגיעה הריאתית התרחשה דווקא אצל צעירים. חלק מהמחקרים הראו כי 83% מהמטופלים היו גברים שגילם הממוצע 19 שנים.

   

  4. תסמינים דומים

  המטופלים אושפזו לרוב כשסיפור המקרה דומה. הם לרוב סיפרו על תסמינים שהופיעו בהדרגה וכללו קוצר נשימה עם או בלי כאבים בחזה. חלק דיווחו על הקאות, שלשולים, חום ועייפות, או מצב שנראה דומה לשפעת. בדיקות הרנטגן שנערכו להם הראו תמונה המתאימה לדלקת ריאות לא זיהומית. בדיקות ברונכוסקופיה שבה מחדירים צינור גמיש ובו מצלמה לקנה הנשימה, תמכו בכך שאין מדובר במצב זיהומי שנגרם מחיידק או וירוס, כלומר מדובר בדלקת ריאות לא זיהומית.

   

  5. הידרדרות מהירה

  כאמור, מאות צעירים אושפזו ב-33 המדינות בארה"ב בהם דווחו עד כה מקרים, כאשר ההידרדרות הריאתית הייתה מהירה מאוד. כשליש מהמאושפזים אושפזו ביחידה לטיפול נמרץ כשהם מונשמים ומורדמים, שישה מהם מתו, ומצבם של רבים עדיין מוגדר קשה.

   

  6. ויטמין חשוד

  על פי אחת ההערכות, קיימת מעורבות של ויטמין E אצטאט בפגיעה הריאתית. תוצאות של דגימות מנוזל האידוי שבסיגריות הראו רמות גבוהות של חומר זה. עם זאת, עדיין לא ברור המנגנון המדויק, שבו פועל המרכיב בגוף האדם לאחר שאיפתו. יותר מכך, לא בכל הסיגריות נמצא המרכיב.

   

  7. שמנים מסוכנים

  סיגריית אידוי אלקטרונית פועלת באמצעות חימום נוזלים כימיקליים, הפיכתם לאדים ושאיפתם לריאות. הכימיקלים מעורבבים עם ממסים שונים או שמנים המתחממים לרמה כזו שהופכת אותם לאדים. עם זאת, חלק מהחומרים הללו נותנים במצב נוזלי, מתקררים ואז הופכים לאדים ונשאפים.

   

  ידוע כי עישון שמנים הרסני במיוחד לרקמת הריאות, כשהאדים שלהם נקלטים במהירות על גבי תאי הריאות העדינים ויוצרים תגובה דלקתית קשה ביותר. אחת ההשערות של המומחים שנבדקת כעת, היא שאותם שמנים המצויים בסיגריית האידוי, הם אלה שמעוררים את הדלקת החמורה כל כך, שמובילה להרס הדרגתי של הריאות ולמוות.

   

  8. חומרי עישון לא מורשים

  במקרים רבים של מאושפזים, נמצאו בסיגריות האידוי חומרים שאינם מומלצים על ידי יצרנית הסיגריה. בין היתר, כאמור, נמצאו כימיקלים שונים, וגם נגזרות קנאביס. ברחבי הרשת ניתן למצוא סרטוני "הדרכה" הממליצים להכין נוזלים מסוכנים לסיגריה האלקטרונית, כולל הכנה עצמית של "סיגריות מריחואנה לאידוי". המומחים מעריכים כי זו אחת הסיבות לפגיעה הריאתית הקשה.

   

  9. סימנים מחשידים שדורשים פנייה לחדר המיון

  אם עישנתם סיגריית אידוי אלקטרונית, ובמיוחד אם זו לא סיגריה מאושרת לשיווק או שהשתמשתם בחומרים שאינם מומלצים על ידי היצרן, וחשתם תסמינים חריגים, בעיקר קוצר נשימה, שיעול, הקאות, סחרחורת, שיתוק נימול או חולשה, פרכוסים או איבוד הכרה, יש להתפנות בדחיפות לחדר המיון.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים