שתף קטע נבחר

המחלוקת והדרישות: "בל"ד מתנגדת להמלצה על גנץ"

עימות ברשימה המשותפת לפני ההגעה לנשיא, היום אחר הצהריים: ראשי המפלגה מכונסים בשאלה אם להמליץ להטיל את המנדט על גנץ, בל"ד מתנגדת בינתיים. מביטול חוק הלאום עד לפיתוח כלכלי ליישובים הערביים: זו רשימת הדרישות שגיבשו

 

 

ראשי הרשימה המשותפת מקיימים הבוקר (א') ישיבה כדי להחליט באופן סופי אם להמליץ לנשיא ראובן ריבלין להטיל את הרכבת הממשלה על בני גנץ, או לא להמליץ על איש. בינתיים מתגלעים חילוקי דעות בנושא בין המפלגות המרכיבות את הרשימה, וקיימת אפשרות שלא כל מרכיבי הרשימה ימליצו על גנץ. "ברשימה המשותפת יש מחלוקת לגבי המלצה על גנץ - חלק בעד וחלק נגד", אמרו גורמים פוליטיים. "אם בל"ד לא תסכים, אולי זה יגרום לפיצול ההמלצה".

 

במהלך היום יכינו ברשימה מכתב המפרט שורת דרישות, שתמורת התחייבות לעמוד בהן הם ימליצו על גנץ לנשיא. הדרישות שצפויות לעלות הן: החלטת ממשלה למיגור הפשיעה בחברה הערבית, ביטול חוק קמיניץ העוסק בבנייה בלתי חוקית, תוכנית פיתוח כלכלי ליישובים הערביים, קידום הליך מדיני רציני ועצירת הסיפוח, ביטול חוק הלאום ו"חוקים מפלים אחרים", הקמת צוות מיוחד לבחינת ההכרה בכפרים הלא מוכרים וחקיקת חוק יסוד שוויון לכלל אזרחי המדינה.

  (צילום: AFP, אלי דסה)
האם ימליצו עליו? גנץ ועודה(צילום: AFP, אלי דסה)

 

  ()
 

בבל"ד אמרו אתמול כי הם לא יסכימו להמליץ על גנץ, מכיוון שהוא אינו צפוי לעמוד בדרישות הללו. "כל מה שגנץ רוצה זה לקחת את קולותיהם של חצי מיליון אזרחים ערבים כדי להרכיב ממשלת אחדות עם הליכוד וליברמן, ואנחנו לא יודעים אם הוא יעמוד בדרישות", אמר חבר הכנסת הנבחר סאמי אבו שחאדה. אתמול נדון הנושא בישיבת הסיעה בכפר קאסם, שבה השתתפו נציגים מחד"ש, מבל"ד, מרע"ם ומתע"ל. עם זאת, בסיום הישיבה הודיע ח"כ אחמד טיבי כי "היה דיון מעמיק ורציני, אך לא התקבלה החלטה".

 

יו"ר בל"ד לשעבר, ג'מאל זחאלקה, אמר אתמול כי המפלגה מתנגדת להמלצה לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על בני גנץ. לדבריו, ישנן שלוש סיבות לכך: עמדותיו הימניות, רצונו להקים ממשלת אחדות עם הליכוד וחוסר נכונותו להתחייב לביטול "חוק קמיניץ", שהחמיר את הענישה על עבירות בנייה.

 

  

אם הרשימה המשותפת תחליט לבסוף להמליץ על גנץ, מדובר יהיה בתקדים היסטורי - שכן המפלגות הערביות נמנעו בעשורים האחרונים מהמלצה להטיל את הממשלה על אחד מראשי המפלגות הציוניות. בעקבות זאת, סיכויי גנץ לקבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא ריבלין יגדלו - אם כל מרכיבי הרשימה המשותפת ימליצו עליו, אז לא רק מפלגתו תהיה גדולה יותר (33 מנדטים לעומת 31 לליכוד), אלא גם מספר הממליצים יעמוד על 55:57 לטובתו.

 

ואולם, אם שלושת חברי בל"ד לא ימליצו על גנץ, מספר הממליצים על נתניהו צפוי להיות גבוה יותר ממספר הממליצים על גנץ. בכל מקרה, ההמלצות אינן מחייבות את הנשיא מבחינה חוקית בשאלה על מי להטיל את הרכבת הממשלה.

ישיבת הסיעה של הרשימה המשותפת בה דנים על מי ימליצו להרכבת הממשלה (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)
הסתיימה ללא החלטה. ישיבת ראשי הרשימה המשותפת אתמול(צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

 

 

בכחול לבן אמרו בסוף השבוע כי "ההחלטה של הרשימה המשותפת להמליץ או לא להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה תלויה ברצונם להבטיח עתיד טוב יותר לתושבי ישראל מכלל המגזרים. כחול לבן לא הבטיחה דבר תמורת המלצה בפני הנשיא".

 

סבב הממליצים אצל הנשיא בדרך להענקת המנדט להרכבת הממשלה יתחיל הערב בשעה 17:00. לבית הנשיא יגיעו נציגי הסיעות לפי גודלן - מהגדולה ביותר ועד לקטנה. נציגי הרשימה המשותפת, שהפכה לסיעה השלישית בגודלה, ייכנסו לחדר אחרי נציגי כחול לבן והליכוד. סבב ההתייעצויות יועבר בשידור חי מבית הנשיא.

 

בבית הנשיא הודיעו כי ייתכן שהנשיא יזמן אליו את גנץ ונתניהו, יחד או לחוד, על מנת לבחון מולם את הסיכויים לממשלת אחדות, לאחר קבלת תוצאות הבחירות הרשמיות מהשופט חנן מלצר ביום רביעי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים