שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: מנכ"ל סודהסטרים לשעבר דניאל בירנבאום נחקר בחשד לשימוש במידע פנים

בירנבאום, המשמש היום יו"ר סודהסטרים, עוכב אתמול לחקירה בחשד לשימוש במידע בסמוך למיזוג עם פפסיקו. ביהמ"ש שחרר אותו בתנאים מגבילים, בהם הפקדת ערבות של 1.2 מיליון שקלים ואיסור יציאה מהארץ

הותר לפרסום: דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים במשך 12 שנים שמונה לאחרונה ליו"ר, הוא הבכיר בחברה שעוכב אתמול (ב') לחקירה בחשד לשימוש במידע בסמוך למיזוג עם פפסיקו. בית המשפט שחרר את בירנבאום בתנאים מגבילים, בהם הפקדת ערבות של 1.2 מיליון שקלים ואיסור יציאה מהארץ. היום הוא נחקר בשנית במשרדי רשות ני"ע בת"א. החוקרים מייחסים לו גם ביצוע עבירה של מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

חשד: בכיר בסודהסטרים הדליף מידע פנים על המיזוג עם פפסיקו

פפסיקו רוכשת את סודהסטרים ב-3.2 מיליארד דולר

בירנבאום על רכישת סודהסטרים: זה לא אקזיט, זו השקעה

 

במהלך היום הגיעו למשרדי הרשות עובדים נוספים בסודהסטרים למסור עדות פתוחה בפרשה, ביניהם מחליפו של בירנבאום בתפקיד המנכ"ל, אייל שוחט.

 

על פי החשד בירנבאום, כאיש פנים, מסר למקורבת אליו מזה מספר שנים שעבדה בעבר בסודהסטרים, ושמה אסור עדיין לפרסום, מידע מהותי בטרם דיווחו למשקיעים בשלוש הזדמנויות שונות. על פי החשד, המקורבת השתמשה במידע הפנים שנמסר לה, ורכשה את מניות החברה בהיקף של מאות אלפי שקלים טרם פרסום הדיווחים. בעקבות פעילות אסורה זו היא גרפה רווחים כספיים אסורים בחשבונה בסך כולל של של כ-156 אלף שקל. היא חשודה בביצוע עבירות מידע פנים ועבירת שיבוש מהלכי משפט.

 דניאל בירנבאום  (צילום: AP)
דניאל בירנבאום, יו"ר סודהסטרים ולשעבר מנכ"ל החברה (צילום: AP)
 

הדלפת מידע הפנים על ידי בירנבאום, כך עולה מהבקשה לשחררו בתנאים מגבילים, נוגעת כאמור לשלושה מקרים. הראשון, דיווח מיידי מהותי וחיובי של החברה מיום 20.08.2018 ביחס למידע אודות רכישת החברה על ידי חברת פפסיקו - בעקבותיהם עלה שער מנית החברה בשיעור חד. בהתאם להסכם שנחתם בין שתי החברות בסוף אוגוסט, פפסיקו שילמה 3.2 מיליארד דולר לאחר שרכשה את כל הון המניות של סודהסטרים במחיר של 144 דולר למניה. פפסיקו מימנה את העסקה באמצעות המזומנים שבקופתה.

דניאל בירנבאום (צילום: אוראל כהן)
יו"ר סודהסטרים, דניאל בירנבאום, בחקירתו במשרדי רשות ני"ע בת"א(צילום: אוראל כהן)

המקרה השני הוא דיווח חיובי של החברה מיום 01.08.2018 שהתייחס לתוצאותיה הכספיות החיוביות לרבעון השני לשנת 2018. חשד דומה שלישי של שימוש במידע פנים עלה גם כלפי פעילות קודמת של המקורבת במניות סודהסטרים, טרם דיווח חיובי של החברה מיום 15.02.2017 אודות תוצאות דו"ח תקופתי ושנתי של החברה לשנת 2016. על פי החשד בעקבות פעילות אסורה זו גרפה המקורבת רווחים כספיים אסורים בחשבונה בסך כולל של כ-28 אלף שקל.

אייל שוחט  (צילום: אוראל כהן)
מנכ"ל סודהסטרים, אייל שוחט, בדרכו למסור עדות (צילום: אוראל כהן)

 

לפני כשנה רכשה ענקית המשקאות הקלים פפסיקו את סודהסטרים הישראלית בתמורה ל-3.2 מיליארד דולר. בירנבאום אמר אז: "היום הזה מהווה ציון דרך היסטורי במסע של סודהסטרים ותעודת כבוד לתעשייה הישראלית ולמשק כולו. אני שמח שהפעילות שלנו תישאר בישראל ואף תורחב עם הקמתו של מפעל חדש בנגב".

 

מטעם פרקליטו של בירנבאום, עו"ד יובל ששון, לא נמסרה תגובה.

 

מעו"ד לירן זילברמן המייצג את המקורבת לבירנבאום נמסר: "החשדות כלפי מרשתי הן חשדות ראשוניים בלבד. מרשתי הציגה גרסה סדורה בחקירתה ואני מניח שבתום החקירה יתברר כי אין בהתנהלותה משום מעשה פלילי או התנהגות פסולה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
דניאל בירנבאום, יו"ר סודהסטרים
צילום: עמית שעל
מומלצים