שתף קטע נבחר

המשבר בסלולר: "אחרי החגים - לרבים מעובדי סלקום לא יהיה לאן לחזור"

האווירה החגיגית שלפני ראש השנה התחלפה אצל עובדי סלקום בחששות גדולים בעקבות ההודעה על פיטורי מאות עובדים בחברה. "ישחררו הרבה אנשים, ולא בטוח שהם ימצאו מקומות אחרים", אומר עובד החברה באולפן ynet. צפו

 

 

א' עובד בסלקום כבר 10 שנים. אתמול (ב') הוא התבשר, יחד עם חבריו לעבודה, כי במסגרת תוכנית התייעלות צפויים מאות מהם לקבל אחרי החגים מכתבי פיטורים. הבשורה והעיתוי שלה, רגע לפני ראש השנה, גורמים לו לתחושות קשות.

 

שביתת פתע בסלקום: "מלחמה על הבית"

עובדי סלקום למשרד התקשורת: "השת"פ בין סאני להוט הרסני"

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בסלקום; עובדי בזק: נשבות עוד שבועיים

מנכ"ל סלקום לעובדים: ותרו על תוספות שכר, ולא - נפטר 250 איש; ההסתדרות: חוסר תום לב

 

"קשה לשמוע דברים כאלה במיוחד לפני החגים", הוא מספר היום בריאיון לאולפן ynet. "יש הרבה מאוד עובדים שיוצאים בתחושות לא טובות לחופשת החג, לבית, וכשהם יחזרו הם לא יודעים מה יחכה להם או מה לא יחכה להם, יותר נכון. אף אחד לא אוהב לשמוע שהחברה שלו בקשיים ושצריך לשלוח מאות עובדים הביתה".

סלקום הפגנה עובדים (צילום: יאיר שגיא)
הפגנת עובדי סלקום, היום. "אוהב לעבוד בחברה"(צילום: יאיר שגיא)

לדבריו, העובדים מרגישים כי הביטחון התעסוקתי שלהם נפגע והחשש שלו ושל חבריו הוא שרבים מהם ימצאו עצמם ללא עבודה. "ישחררו הרבה אנשים, חלקם מבוגרים, ולא בטוח שבמצב היום הם ימצאו את עצמם במקומות אחרים בחזרה", הוא אומר.

 

למרות החששות, א' מנסה לשמור על אופטימיות ומקווה לטוב. לדבריו, הוא אהב את החברה ותכנן להמשיך לעבוד במקום. "אין אחד שיגיד שהוא לא אוהב לעבוד בסלקום", הוא מספר. "אני מאוד אוהב את החברה, מאוד לויאלי לחברה, זה מקום שכיף לעבוד בו. אני קם עם חיוך בבוקר והולך לעבודה ונהנה מכל רגע, גם מהעבודה עצמה, גם מהאתגרים היומיומיים, גם מהאנשים בחברה, ההון האנושי מצוין".

 

יכול להיות שגם לחברה יש אשמה בסיפור הזה? היא לא התכוננה נכון למהפכת המחירים בזמנו, הייתה קצת גרידית אולי?

"אני לא חושב, כי מי שנמצא בחברה ושותף לכל המהלכים וכל הפעילויות והתפעול שלה, יודע כמה כסף עולה לתפעל כזאת חברה. במחירים שירדנו היום בתחום הסלולר זה פשוט בדיחה. כולנו יודעים איך אנחנו כל הזמן במגמת ירידה, אנחנו לא מצליחים להתאזן. המחירים של שוק הסלולר לא מאפשרים לך להרוויח ואז גם לא משקיעים". 

 

שביתת פתע בסלקום: "מלחמה על הבית"

אמש אישרה, כאמור, סלקום בדיווח לבורסה לניירות ערך את חשיפת "כלכליסט", לפיה חברת התקשורת מהגדולות בישראל פותחת במהלכי ההתייעלות הרחבים, הכוללים פיטורים של מאות מעובדי הבחברה. בעקבות ההודעה, קפצה מניית סלקום ב-14.3% בנעילת המסחר בבורסה בתל אביב.

 

בעקבות זאת, הורה הבוקר יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, ליו"ר ועד עובדי סלקום, מיה יניב, להתחיל באופן מיידי בצעדים ארגוניים כבר בשעות הקרובות. בהמשך בכוונתו להזמין אליו את כל הנציגים של ועדי חברות הסלולר לצורך תיאום עמדות עקב המשבר בשוק הסלולר.

סלקום הפגנה עובדים (צילום: יאיר שגיא)
הפגנת עובדי סלקום, היום(צילום: יאיר שגיא)

בר דוד ציין כי "התנהגותו הברוטלית חסרת הרגש של מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, כלפי עובדי החברה - שהם ההון האנושי החשוב ביותר שלה - ופעולותיו החד צדדיות ייענו על ידי ההסתדרות וארגון עובדי סלקום ביד קשה".

 

הוא הוסיף כי "שטרן מפר ביד גסה את ההסכם שנחתם מול העובדים וההסתדרות, שבו כבר סוכמו דרכי ההתנהלות. ההסתדרות לא תשב בחיבוק ידיים ותיתן ליו"ר הוועד וכלל עובדי סלקום גיבוי מלא במאבק על ביטחונם התעסוקתי. חוסר הרגישות שמפגינה הנהלת סלקום היא לא פחות מהתנהגות ממקוממת, ובישראל בשנת 2019 לא ניתן להשלים עם התנהגות שכזו".

 

בתוך כך, יו"ר הוועד הודיעה לעובדים לעצור את עבודתם ולקיים אסיפות הסברה במטה החברה בנתניה ובשאר מרכזי השירות והמכירה בארץ. היא ציינה כי "אנחנו עורכים למלחמה על הבית. עובדי סלקום נחושים, חזקים ומגובשים מאי פעם. כל צעד של ההנהלה הכרוך בשינויים ארגונים או פיטורי עובדים יתקל בחומה בצורה ובהתנגדות מהקשות ביותר שידעה החברה".

 

היא הוסיפה כי "גם מנכ"ל סלקום יודע מצוין שהמשבר בענף לא ייפתר בפיטורי עובדים אלא בעבודה נרחבת מול משרד התקשורת לפתרון הכשלים החמורים בשוק, אשר אינם רק הבעיה של עובדי סלקום אלא של כלל אזרחי מדינת ישראל שעומדים למצוא את עצמם בקרוב עם תשתיות תקשורת המתאימות במקרה הטוב למדינות עולם שלישי. המאבק שלנו הוא לטובת העובדים".

 

אתמול אמרה יניב כי "כל פנייה אלינו להתייעלות תיענה בהתנגדות קשה, מהקשות ביותר שידעה החברה. המשבר בענף לא ייפתר בפיטורים אלא בעבודה נרחבת מול משרד התקשורת לפתרון הכשלים החמורים בשוק, שאינם רק הבעיה של עובדי סלקום אלא של כלל אזרחי מדינת ישראל שעלולים למצוא את עצמם עם תשתיות תקשורת שמתאימות למדינות העולם השלישי".

 

ניר שטרן מנכ
ניר שטרן, מנכ"ל סלקום(צילום: סיון פרג')

מנכ"ל חברת סלקום, ניר שטרן, שלח הבוקר (ג') סרטון לעובדים ובו התייחס לתוכנית ההבראה בחברה, הכוללת מהלכי התייעלות רחבים ופיטורים של מאות עובדים. "זוהי שעה קשה עבורי ועבור הנהלת החברה", אמר שטרן, "אני לא אוהב לפטר עובדים אבל הרגע הגיע".


פורסם לראשונה 24/09/2019 13:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
הפגנת עובדי סלקום, היום
צילום: יאיר שגיא
מומלצים