שתף קטע נבחר

9 רופאים בכירים: "אל תאסרו שיווק סיגריות אלקטרוניות"

רגע לאחר שמשרד הבריאות מודיע כי ישקול לאסור על שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל: תשעה רופאי צמרת מביעים התנגדות מפתיעה ליוזמה. "זה יגרום לכך שהמעשנים יחזרו לסיגריות רגילות, שהן מסוכנות פי כמה"

 

 

בעוד משרד הבריאות הודיע השבוע שהוא שוקל לאסור מיידית שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל, הופתעו אתמול בכיריו לאחר שתשעה רופאים בכירים הודיעו כי הם חולקים על היוזמה. הנימוק שלהם: "מעשני הסיגריות האלקטרוניות יעברו לסיגריה רגילה, שהיא מזיקה לבריאות פי כמה".

  

בנייר עמדה ששיגרו שמונת הרופאים למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב נכתב בין היתר: "הדיון סביב הסיגריות האלקטרוניות חורג מדיון ענייני ומדעי. אנו מזהים גל של פופוליזם שאינו נותן מקום לדיון נאות שישרת את טובת בריאות הציבור בישראל. אנו, כרופאים שהקדישו את כל חייהם למען קידום בריאות הציבור, מוכרחים להתריע כי איסור שיווק סיגריות אלקטרוניות ייפגע בבריאות הציבור".

    

סיגריה אלקטרונית (צילום: shutterstock)
סיגריה אלקטרונית. ההמלצות לאסור העישון היא בניגוד לראיות המדעיות(צילום: shutterstock)

 

קיראו עוד

סכנת הסיגריות האלקטרוניות: "מקרי מוות בארץ זו שאלה של זמן"

ארה"ב: תיאסר מכירת סיגריות אלקטרוניות ומוצרי טבק בטעמים

עכשיו זה מוכח: סיגריה אלקטרונית מסרטנת

 

תשעה רופאים חתומים על המסמך, ובראשם - פרופ' יהודה אדלר, מומחה לקרדיולוגיה ויו"ר האיגוד האירופי למחלות שריר וקרום הלב. כמו כן, ברשימה פרופ' מוטי רביד, מנכ"ל בית החולים "מעייני הישועה" בבני־ברק; פרופ' משה קוטלר, לשעבר מנהל בית החולים לבריאות הנפש באר יעקב; פרופ' צבי רם, מנהל המערך הנוירוכירורגי במרכז הרפואי איכילוב; פרופ' אילן ליבוביץ', מנהל המחלקה האורולוגית בבית החולים מאיר; פרופ' משה הראל, מומחה אף־אוזן־גרון ומומחה לבעיות במיתרי הקול; ד"ר חנוך לבבי, מומחה אונקולוגיה, יילוד וגינקולוגיה; פרופסור אייל פניג, מומחה באונקולוגיה-רדיותרפיה, מנהל היח' לרדיותרפיה במרכז הרפואי רבין וכן פרופ' יעקב הרט, מומחה לרפואת משפחה ונשיא איגוד מנהלי בתי החולים.

  

לדבריהם, התייצבותם למען הסיגריות האלקטרוניות נובעת מהמחויבות שלהם למלחמה בעישון: "העישון הוא שורש הרע והמלחמה בו היא אחד ממאבקי הבריאות החשובים של דורנו. כרופאים אנחנו מחויבים למלחמה זו בכל רמ"ח אברינו ואנו מסרבים לקבל את הגישה שאומרת למעשנים 'היגמלו או מותו'. במיוחד לא כשיש אלטרנטיבה באמצעותה הם יוכלו לצרוך את הניקוטין באמצעי פחות מזיק".

  

הרופאים ציינו עוד כי יוזמת משרד הבריאות "עומדת בסתירה לראיות המדעיות אודות השפעת מוצרי איוד למעשנים על הבריאות, ומעלה את השאלה מדוע מדינת ישראל חיה בשלום עם סיגריות רגילות, כאשר אנו יודעים שהן הורגות כ־24 ישראלים ביום וכ-8,800 בשנה".

  

שניים מהרופאים, פרופ' יהודה אדלר ופרופ' מוטי רביד, משמשים כיועצים רפואיים של חברת ג'ול - יצרנית עולמית של סיגריות אלקטרוניות. כיצד קורה שרופאים משמשים יועצים לחברה שמייצרת מוצר שכזה? "ייעודה של הסיגריה האלקטרונית הוא למעשה אמצעי גמילה. המטרה היא לגמול באמצעותה את המעשן מהסיגריה הרגילה - הליך קשה מאוד למעשנים רבים - ואחר כך, זאת ההנחה, יהיה קל יותר לגמול אותם גם מהסיגריה האלקטרונית", הם טוענים.

  

אדלר ורביד גם נצפו בשנה שעברה בישיבות של ועדות הכנסת שדנו בחוק הגבלת הפרסום על מוצרי טבק, כשהם עונדים שרוך לוביסטים כתום המסמל את שליחותם מטעם ענקית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול. בנוסף, כל הרופאים החתומים על המסמך חברים בוועדה מדעית של חברת סיגריות אלקטרוניות, חלקם בהתנדבות וחלקם בתשלום.

  

כאמור, השבוע הודיע משרד הבריאות שהוא שוקל לאסור מיידית שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל. זאת בעקבות דיווחים על 11 מקרי מוות ולמעלה מאלף חולים במחלת ריאות מסתורית בארה"ב - כולם לקו בה לאחר שימוש בסיגריות אלקטרוניות.

 

הרשויות בארה"ב חוקרות את המקרים, ועד לסיום הבדיקה קראו לציבור האמריקאי לא לרכוש סיגריות אלקטרוניות במקומות שאינם מורשים. האיגוד הישראלי למחלות ריאה, איגוד רופאי הילדים ואיגוד רופאי בריאות הציבור בישראל הביעו תמיכה בהחלטת משרד הבריאות, והם מבקשים שיוציא אזהרה כללית לציבור להימנע משימוש בסיגריות אלקטרוניות: "מניין המתים ממחלת הריאות הקשה בארה"ב עלה, וקרוב לוודאי שזוהי רק תחילתה של המגפה".

  

מפורום יצרני ויבואני מוצרי האיוד נמסר: "בישראל מתים מדי יום 24 אנשים כתוצאה מעישון סיגריות בוערות. ארגוני בריאות בעולם מעודדים מעשנים בגירים לעבור לאיוד סיגריה אלקטרונית כחלופה פחות מזיקה. הקריאה התמוהה להפסקת שיווקן, בעוד סיגריות בוערות ממשיכות להימכר, תנציח את העישון בקרב מיליון המעשנים הבגירים בישראל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עישון באידוי. הרופאים לא מתנגדים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים