שתף קטע נבחר

ח"כ טרופר: "נתניהו, בוא לאחדות בידיים נקיות"

טרופר (כחול לבן) תקף באולפן ynet את מה שהוא מכנה "ספין האחדות" של נתניהו: "כשאתה בא למו"מ עם בלוק של 55 ח"כים וקובע שתהיה ראשון בכל מקרה - זו לא אחדות". הוא טען כי מפלגתו לא ביקשה מבל"ד להסיר את המלצתה בפני הנשיא, והדגיש: "אין שינוי בהסכם הרוטציה בין גנץ ללפיד, הם יקבלו החלטות ביחד"

 

  

ח"כ חילי טרופר מכחול לבן תקף היום (ה') בריאיון לאולפן ynet את מהלך בלוק הימין שיצר נתניהו: "כשאתה בא עם בלוק של 55 ח"כים, כשאתה אומר שאתה תהיה ראשון בכל מקרה - אתה לא רוצה אחדות אלא ספין של אחדות". הוא הכחיש כי מפלגתו ביקשה מבל"ד לא להמליץ על גנץ בבית הנשיא, והדגיש: "אין שינוי בהסכם הרוטציה בין גנץ ללפיד. גנץ ירכיב את הממשלה הבאה והם יקבלו החלטות ביחד".

 

מתווה הנבצרות של ריבלין: נתניהו לא שלל, גנץ לא הגיב

אלקין: "מתווה הנבצרות? זה בסיס למו"מ"

עודה: "כחול לבן ביקשו מאיתנו רק 10 ממליצים לגנץ"

 

חילי טרופר (צילום: יריב כץ)
חילי טרופר באולפן ynet(צילום: יריב כץ)

 

-תרצה להגיב למה שנאמר בשיחה עם זאב אלקין - שאתם מעכבים ממשלת אחדות?

"אנחנו מדברים על אחדות הרבה לפני שהליכוד דיבר על אחדות. אנחנו חושבים שזה מה שהעם צריך ולא בגלל אילוץ פוליטי. מהיום הראשון של בני גנץ בפוליטיקה הוא מדבר על זה, כי זה מה שהחברה צריכה. נתניהו נכשל בבחירות האלה ועכשיו הוא מדבר על צו השעה וכו'. קשה להאמין לזה. כשאתה רוצה אחדות - בוא בידיים נקיות. אנחנו באנו לדבר בידיים נקיות. כשאתה בא עם בלוק של 55 ח"כים, כשאתה אומר שתהיה ראשון בכל מקרה, אתה לא באמת רוצה אחדות. אתה רוצה ספין של אחדות".

  

-כלומר אין שום סיכוי בשום תסריט שבמסגרתו אתם מתפשרים והולכים לשותפות עם הגוש הימני?

"הגוש לא רלוונטי. העמדה העקבית שלנו, שאותה לא שינינו יום אחרי הבחירות, היא ממשלת אחדות עם הליכוד כבסיס. אחר כך הדלת פתוחה למפלגות נוספות. זו ההתעקשות שלנו".

 

-השאלה אם המפלגות החרדיות יכולות להיות חלק מממשלה כזו.

"הציבור נתן שישים ומשהו מנדטים לשתי המפלגות הגדולות. מהיום הראשון אמר הנשיא שגנץ ונתניהו צריכים לשבת ולדבר, שם צריכה להיבנות ממשלת אחדות. כשמישהו מביא איתו בלוקים הוא בעצם אומר שהוא לא רוצה ממשלת אחדות".

 

בנימין נתניהו לאחר קבלת המנדט להרכבת ממשלה (צילום: AP)
נתניהו לאחר קבלת המנדט להרכבת ממשלה(צילום: AP)
 

-המתווה מקובל עליכם? אתם תקבלו אופציה של נבצרות?

"אנחנו עוד לפני זה, כי אל המתווה צריך לבוא בתום לב. בנושא הנבצרות, אומר לך אלקין בכנות, זה רק בסיס למו"מ ולנבצרות יש עוד הרבה פרטים. ראש ממשלה לכמה חודשים - זה מה שהמדינה צריכה? אלו שאלות שעדיין לא הגענו אליהן. אני אומר לליכוד - בואו בידיים נקיות, רק אתם וכחול לבן. אלו שתי המפלגות הגדולות, הן מייצגות את הרוב הישראלי".

 

-הם אומרים שלא יהיה, שלא יוותרו על הגוש.

"אז זה אומר שהם לא רוצים אחדות. זה רציני? כשמישהו בא עם בלוק, לא רק בחדר הסגור, כשהוא הולך ומעדכן את כל הבלוק אחרי כל פגישה שיש לנו איתו, זה רציני?".

 

-המתווה הזה אמור לאפשר לשתי המפלגות הגדולות להיכנס לחדר ולהתחיל לנהל מו"מ. אתם תגיעו מחר לפגישה?

"אנחנו נגיע כי אנחנו מכבדים את ההזמנה. אבל אני אומר גם פה - המתווה של הנשיא הוא לא בחלל הריק, יש סיפור גדול פה. מי שרוצה מו"מ אמיתי על אחדות שייפרד מהבלוק שלו. לא כי הם פסולים - ייתכן שבשלב שני, ואולי גם נכון לעשות זאת, הממשלה תורחב. אבל ממשלת אחדות צריכה להיבנות בין שתי המפלגות הגדולות. אלקין כבר אומר "נחלק להם תיקים שווים" - חבר'ה, יש גם רעיונות, ערכים, עקרונות. הלכנו לציבור עם העמדות שלנו, בואו נדבר קודם על העמדות. מתוך הדאגה האישית שלו הליכוד כבר חילק תיקים, קבע שנתניהו ראשון, סגר עם החרדים וסמוטריץ'. ככה לא בונים אחדות".

 

-איזה קלפים יש לכם ביד? לאן אתם הולכים?

"נתניהו קיבל את המנדט אתמול מהנשיא, הוא ימצה את הזמן שלו, אם הוא רוצה בנפש חפצה ואמיתית לדבר על ממשלת אחדות - אנחנו נבוא. הוא יסיים, אם לא יצליח יחזיר את המנדט - נקווה, כי בפעם הקודמת הוא לא החזיר אותו ולכן אנחנו בבחירות – ואז אנחנו נקבל את המנדט ובני גנץ יקרא לכולם לממשלת אחדות אמיתית".

 

-מה יהיה ההבדל? יהיה אותו דבר, ולכם אין אפילו בלוק.

"אנחנו באים בנפש חפצה ובלי בלוק, ואנחנו נקרא לליכוד. אני חושב שאחרי השימוע של נתניהו, שזה יקרה בשבוע הבא, הליכוד יבין שנתניהו מוביל אותו לאבדון".

 

-אתם מצפים להדחה של נתניהו מתוך הליכוד?

"אנחנו חושבים שהדברים ייראו אחרת ברגע שגנץ יקבל את המנדט מהנשיא. הליכוד יבין שנתניהו מוביל אותו לבחירות בפעם שלישית, והוא כבר איבד 8-9 ח"כים שנשארו בחוץ בגלל המהלך שלו. הוא התחיל את הבחירות ב-60, אמר שהיעד הוא 61 וסיים ב-55. אני חושב שגם בכירי הליכוד יעשו את החשבון ויבינו שמה שהתחיל ב-60 והפך ל-55, עוד ייגמר בפחות מ-50".

 

-למה לא לקחת את הגוש שכבר קם, להקים גוש בצד השני ולהתקדם? ממילא מבטיחים ממשלה שוויונית מבחינה מספרית.

"כי המהלך הזה מוביל בעיקר לשיתוק לאומי. כשאתה מושיב מאה ח"כים בחדר ואומר 'בואו נבנה ממשלה' - זה לא רציני. לכן אמרנו והנשיא שידר את זה מהיום הראשון: על שתי המפלגות הגדולות לשבת, לדבר ולסכם. אחר כך שכל אחד יילך לשותפים שלו, יפתח דלתות, ומי שיסכים לקווי היסוד שיסוכמו בין הליכוד לכחול לבן - אהלן וסהלן. זהו סדר הדברים הבריא".

 

 

-למה ביקשתם מבל"ד לא להמליץ על גנץ?

"לא ביקשנו שום דבר, שוחחנו עם הערבים כמו עם אחרים. לא סיכמנו כלום. אני, בניגוד לליכוד, לא מזלזל במנהיגים ערבים. הם לא עובדים אצלי, הם קיבלו את ההחלטות שלהם לבד. איימן עודה קיבל את ההחלטה שלו להמליץ על גנץ".

 

-למה עודה אומר את הדברים האלה מהבוקר?

"כל מה שהוא אומר זה שכחול לבן ביקשו שלא כולם ימליצו. אגב, יש לי בעיה ערכית עם בל"ד".

 

-הוא מדייק?

"היה בינו לבין עופר שלח דיבור והוא אמר לו - תעשו מה שנכון בעיניכם. אישית, אני ממש לא מתעצב על כך שבל"ד לא המליצו עליי. אלה אנשים שלא מקבלים את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הם לא חסרים לי בהמלצות. אני גם מזכיר, על רקע החגיגה המגוחכת של הליכוד בעניין הזה, שרק השבוע פרסמו המפלגות הערביות דילים שסגרו במשך שנים עם נתניהו. אנחנו הרי בבחירות כי נתניהו והמפלגות הערביות ביחד פיזרו אותנו. אני לא מבטל את המנהיגות הערבית".

 

-אתה מקבל את העובדה שההמלצה הזו עשתה לכם נזק אסטרטגי?

"אני פחות מייחס לזה חשיבות, אני לא מנהל את איימן עודה ולא אחרים. עמיר פרץ קיבל החלטה להמליץ על גנץ לא כי סגרתי איתו דיל. הייתה לנו אמירה עקרונית - לא ננהל מו"מ על המלצות. אמרנו את זה לכולם, כולל למפלגות הערביות".

 

-אמרתם בקמפיין 'מפלגות ציוניות', אולי היה עדיף לוותר על המפלגות הערביות?

"אני לא מלבה שנאה במדינת ישראל ואין לי עניין לצאת בקריאות. העמדה העקרונית שלנו היא שממשלה בראשות בני גנץ תהיה ללא המפלגות הערביות, והיא נותרה כשהייתה. המחויבות לכל האזרחים הערבים לגמרי קיימת. מפלגות ערביות לא יכולות להיות איתנו בקואליציה, ואגב, הן גם לא רוצות".

 

ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: עמית שאבי)
"אין שינוי בהסכם בין גנץ ללפיד"(צילום: עמית שאבי)

-איך אתם מתמודדים עם כל מה שקורה בשבוע האחרון? גנץ לא דיבר.

"בני גנץ ידבר היום. את האמירה הזו על החולשה שלנו אנחנו שומעים כבר תשעה חודשים, בשני קמפיינים, והנה אנחנו יושבים פה אחרי כישלון שני של נתניהו. גנץ יהיה ראש הממשלה הבא - ייקח חודש, חודשיים, שלושה. אולי נתניהו יגלגל אותנו לעוד בחירות. כנראה שבדרך של גנץ יש אמת שהציבור קונה. הבחירות הראו שנתניהו נחל כישלון חרוץ, וכחול לבן היא המפלגה הגדולה בדרך המתונה, הממלכתית והישרה שלה".

 

-אומרים שלפיד מסבך את זה ושבני גנץ נשלט.

"בני גנץ לא נשלט על ידי אף אחד, זה מגוחך. זה נכון שהם עובדים בשותפות, זו תפיסת העולם של בני גנץ. הוא עובד יחד עם לפיד, יעלון ואשכנזי. גנץ מוביל את המהלך הזה - לא נשלטים, לא מסוכסכים".

 

-ללפיד יש אינטרס לפוצץ את זה?

"אין יום שלא שמעתי על זה שתיכף כחול לבן מתפוצצת ומתפרקת, אבל בינתיים גדלנו בכוחנו. אמנם יש לנו פחות מנדטים, אבל כחול לבן קיבלה יותר קולות מאשר בבחירות הקודמות. הליכוד התרסק, כחול לבן מטפסת למעלה".

 

-נתתם הבטחת בחירות של רוטציה בין גנץ ללפיד. זה קיים?

"הסיכומים עומדים בעינם. גנץ ירכיב את הממשלה הבאה, ואז יצטרכו לראות מה אפשרי, אבל אין שינוי".

 

-יכול להיות שאז הנושא ייפתח מחדש ובני יגיד ליאיר שלא יהיה?

"בני לא יגיד ליאיר, הם עובדים בשותפות. גם את ההחלטה הזאת הם יקבלו ביחד".

 

-אתה מודה שזה יכול להיות על השולחן, שמה שהיה לפני לא בהכרח יתקיים אחרי?

"לא, לא. כמו בכל שלב, צריך לבדוק מה אפשרי. אין שום סיכוי שגנץ יודיע משהו ללפיד. יש להם אחריות משותפת לנהל את המדינה הזו. היא הייתה נכונה בעבר, היא נכונה גם היום".

 

-לא יהיו בחירות שלישיות?

"אנחנו נעשה הכול כדי שלא יהיו בחירות שלישיות. בניגוד לליכוד, אנחנו כבר עמדנו במבחן הזה שכל כחול לבן הצביעה נגד. יש לנו אחריות ציבורית - נהגנו כך עד עכשיו, ננהג כך גם הלאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
חילי טרופר באולפן ynet
צילום: יריב כץ
מומלצים