שתף קטע נבחר

אלקין: "דורשים שנפר התחייבות לבוחר"; כהן: "שיפרקו את הגוש ולא ישקרו"

חבר צוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד אמר לאולפן ynet כי אם כחול לבן תעמוד בהתנגדותה למו"מ מול "בלוק הימין", הוא ימליץ לנתניהו להחזיר את המנדט לנשיא. ח"כ מאיר כהן מכחול לבן ענה לטענה שלפיד מטרפד הסכם בגלל הרוטציה: "ספינים ושקרים"

 

 

 

זאב אלקין, חבר צוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד, התייחס הבוקר (יום ד') בראיון לאולפן ynet להתנגדות כחול לבן לקיים משא ומתן עם מפלגתו כל עוד היא ממשיכה להתעקש על ייצוג כל מפלגות הימין והחרדים כבלוק של 55 ח"כים: "אמרנו לציבור שנרכיב יחד ממשלה. מה שדורשים מאיתנו זה להפר את ההתחייבות לבוחר, אין סיבה לעשות את זה".

 

-גם בכחול לבן הבטיחו ממשלת אחדות חילונית

 

"אנחנו רצינו ממשלת ימין בכלל, ולצערי לא נוכל לעמוד בהבטחה הזאת לציבור לפי תוצאות הבחירות. הם רצו ממשלה בראשות גנץ בלי נתניהו וממשלת אחדות חילונית, גם הם לא יוכלו לעמוד בזה. לכן בא נשיא המדינה שלא מוטה לאף צד והניח מתווה שמשמעותו ממשלת אחדות רחבה שכל מי שיקבל את העיקרון של מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית יוכל להיכנס לתוכה".

 

ישיבת צוותי המשא ומתן כחול לבן והליכוד (צילום: יואב דודקוביץ)
אלקין לצד יריב לוין בישיבת המו"מ הקודמת. "אמליץ להחזיר את המנדט"(צילום: יואב דודקוביץ)

אלקין הוסיף: "קיימנו כבר שלוש פגישות מו"מ, שאלנו שאלות ולא קיבלנו תשובות. שאלנו מתווה הנשיא כן או לא? אין תשובה. הם שמו מולנו 20 נושאי תוכן, ועל שני שליש קיבלו כבר תשובות חיוביות, על חלק ביקשנו הבהרות, על חלק עוד דנים. אנחנו שמנו רק 10 נושאי תוכן, כולל דברים בסיסיים כמו החלת ריבונות בבקעת הירדן, על אף נושא לא קיבלנו אף תשובה. ויותר מזה, כשאתה שואל במו"מ, נניח נקבל את כל התנאים שלכם, האם גם אז תיכנסו איתנו לממשלה? התשובה היא – אנחנו לא יודעים. אז איך אתה יכול לנהל משא ומתן בצורה כזאת?".

 

הוא טען שוב כי מי שמונע מיו"ר כחול לבן בני גנץ להתקדם במו"מ הוא מספר 2 ברשימה, יאיר לפיד: התחושה היא, שאם זה היה תלוי בבני גנץ, זה היה לא רק שמתקדם אלא נסגר אפילו בשבוע הזה. אבל יש מישהו אחר שם שמושך בחוטים, קוראים לו יאיר לפיד, לא מתאימה לו ממשלת האחדות הזאת, כי הוא די מבין שזה יהיה מגוחך לדרוש רוטציה עם גנץ בתוך רוטציה של גנץ-נתניהו".

 

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: EPA, רויטרס)
בנימין נתניהו ובני גנץ(צילום: EPA, רויטרס)

ח"כ מאיר כהן, חבר בצוות המו"מ של כחול לבן, התייחס בביטול לטענותיו של אלקין בראיון לאולפן ynet: "ספינים זו השפה הראשונה שלהם. אין שום קשר. אין דבר וחצי דבר אמת בדברים שהוא אומר. אנחנו באנו לתת בשורה ולא להיות תפאורה של אף אחד.

 

 

 

כהן הוסיף: "שיהיה ברור לאלקין ולכל צוות המו"מ שאנחנו רוצים ממשלת אחדות, זאת האג'נדה שלנו, זה לא אילוץ בחירות, ככה אמרנו לפי 4 חודשים וחודשיים ועד לדקה ה-90, ואנחנו עושים הכל בכדי שתהיה ממשלת אחדות ומי שבאמת רוצה לבוא לשולחן המו"מ בידיים נקיות ומצפון נקי בלי שום בלוק של חסינות אז נשב ונדבר על המהות".

 

מאיר כהן  (צילום: אבי מועלם)
מאיר כהן. "ספינים ושקרים"(צילום: אבי מועלם)

 

-הנשיא הציע את אופציית הנבצרות, האם גם אתם חושבים שזה בסיס למו"מ?

 

"אני מכבד ומעריך מאוד את נשיא המדינה אבל אני אמרתי את דעתי בשבוע שעבר שמדינה שלמה מנסה לתפור חליפה בהתאם למידותיו של רה"מ. ביבי נתניהו צריך להבין , הוא לא ניצח את הבחירות האלה, המציאות היא שהוא צריך לשבת למשא ומתן בלי ספינים, בלי להטיל אשמות, הליכוד מול כחול לבן, משם אנחנו באמת מתחילים שיח שאפשר לדבר".

 

-אתם מקווים שיהיה פוטש בליכוד? 

 

"אנחנו מקווים בראש ובראשונה לשכנע, גם את ראש הממשלה, שעדיף שהוא ייצא, יטפל בענייניו, ואני מאחל לו שייצא זכאי ויחזור. אבל כל מה שעושה היום ביבי נתניהו ואנשיו סביב שולחן המו"מ זה להכין את הבחירות הבאות, הם מובילים אותנו למה שאנחנו לא רוצים והעם הזה לא רוצה".

 

זאב אלקין בכניסה ללשכתו של בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
זאב אלקין בכניסה ללשכתו של בנימין נתניהו הבוקר(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

הבוקר נפגשים ראשי גוש הימין להתייעצויות במקביל לפתיחת השימוע לראש הממשלה. אלקין טען כי בליכוד לא התייחסו במו"מ לפרישה של נתניהו במקרה שיוגש נגדו כתב אישום לאחר השימוע: "במצב המשפטי הקיים אין בזה צורך".

 

-יש בזה צורך כי כחול לבן אמרו שלא יישבו עם רה"מ תחת כתב אישום.

 

"החוק מאפשר באופן חד משמעי לראש ממשלה לכהן עד שאין הרשעה בערכאה סופית. הניח נשיא המדינה מתווה, שיש שם דברים שקשים לנו, כולל הנבצרות שראש הממשלה ייצא אליה. אמרנו גם בפומבית וגם בחדר, שאנחנו מוכנים לקבל את המתווה של הנשיא כבסיס לממשלת אחדות".

 

-מתי תחזירו את המנדט לנשיא?

 

"ראש הממשלה יצטרך לקבל החלטה לאחר התייעצות עם ראשי מפלגות גוש הימין. הוא אמר כשקיבל את המנדט, שהוא לא מתכוון לגרור זמן ואם יראה שאין התכנות להתקדמות בשלב הזה לממשלת אחדות הוא יחזיר את המנדט לנשיא. כרגע ההתנהלות של כחול לבן כולל פיצוץ הפגישות היום היא כזאת שאני לא רואה שום היתכנות בשלב הזה, לכן אני אמליץ לרוה"מ בימים הקרובים להחזיר המנדט אם ככה זה יימשך".

 

-אנחנו בדרך לסבב ג'?

 

"תחושתי היא שכרגע כחול לבן לא רוצים להגיע להסכם. כנראה שהם בונים כל מיני תקוות שווא לשלב הסופי של התהליך. לכן אני חושב שהפתרון זה כמה שיותר מהר להגיע לשלב הסופי, יכול להיות שכשהם ישתכנעו שלא יהיה פוטש בליכוד או בגידות אחד בשני, כשהם יראו שזה לא קורה, יכול להיות שאז הם יבשילו לממשלת אחדות לפי מתווה הנשיא"

 

-יכול להיות שאלו לא תקוות שווא והם יודעים משהו שאתה לא?

 

"היות ואני בכל זאת מעריך שאני מכיר את מה שקורה בליכוד יותר טוב מאנשי הצוות משא ומתן של כחול לבן, אני אומר לך שהתקוות האלה לא יתממשו, אבל אם הם שוגים באשליות אין לי דרך לשכנע אותם שהם טועים, בואו נגיע לשלב הסופי הזה כמה שיותר מהר, אין טעם לגרור זמן, לעשות בכאילו משא ומתן. בואו נראה שכל זה לא קורה, ואז הם יבינו שאין ברירה ויחזרו למתווה הנשיא".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מזרחי
זאב אלקין
צילום: משה מזרחי
מומלצים