שתף קטע נבחר

"הולכים למזרן ונלחמים": צוקרברג מתכונן לקרב

הדלפות מתוך מפגש שגרתי של מנכ"ל ומייסד ענקית הטכנולוגיה פייסבוק עם העובדים נחשפו במגזין The Verge. בין היתר התייחס צוקרברג לתדמית העגומה של הרשת החברתית, ולאפשרות שפייסבוק תפורק

על הניסיון לפרק את האימפריה שלו, התוכניות למטבע הקריפטוגרפי, התחרות מול טיק טוק הפופולרית ועל התדמית העגומה של פייסבוק : מפגשי שאלות-תשובות בין מארק צוקרברג לבין עובדי פייסבוק הם עניין שבשגרה, אבל בדרך כלל הם נשארים חסויים לחלוטין. הפעם, פגישה שכזו הודלפה לעיתונאי The Verge, וחשפה את האופן הלוחמני שבו צוקרברג מגייס את העובדים, ואת הדרך שבה הוא מתכוון להתמודד עם האתגרים הניצבים בפני פייסבוק.

 

מארק צוקרברג (צילום: AFP)
מארק צוקרברג. קידם בעצמו את ההדלפות(צילום: AFP)

 

הפגישה נערכה במהלך חודש יולי, רגע אחרי שפייסבוק ספגה קנס של 5 מיליארד דולר ושורה של סנקציות מטעם נציבות הסחר הפדרלית. העובדים ניצלו את ההזדמנות כדי להבין קצת יותר איך צוקרברג מתכוון להיאבק בכוחות הפוליטיים והרגולטוריים שמאיימים לפרק את פייסבוק. "אחד הדברים שאני אוהב במדינה שלנו, זו העובדה שיש לנו שלטון חוק ברור ויציב", אמר צוקרברג, והתייחס ספציפית לקמפיין של אליזבת וורן לפירוק ענקיות הטכנולוגיה. "אם היא תיבחר לנשיאות אז יהיה לנו אתגר משפטי, ואני מתערב שננצח בו. האם זה עדיין מצב גרוע עבורנו? כן. כי אנחנו לא רוצים להיות במצב של לנהל תביעת ענק מול הממשלה שלנו. אבל בסופו של דבר, אם מישהו מאיים על משהו קיומי כל-כך, אז הולכים למזרן ונלחמים".

 

צוקרברג נשאל על-ידי אחד העובדים מה אפשר להגיד ולעשות כדי לשקף תדמית חיובית יותר על החברה. הוא השיב כי "בעשור הראשון לפייסבוק קיבלנו יותר פרסומים זוהרים משכל חברה אמורה לקבל, ולא רק אנחנו - כל תעשיית הטכנולוגיה. בשנים האחרונות הכל השתנה, ובמיוחד מאז בחירות 2016, ועכשיו המטוטלת שינתה כיוון (...) מצאתי שפשוט לשבת ולשוחח גם עם המבקרים הכי גדולים שלנו, ולהסביר להם שאכפת לנו מכל הנושאים האלה, עושה את כל ההבדל".

 

שאלה נוספת התמקדה בתחרות מול אפליקציית טיק טוק הפופולרית - בעיקר בקרב ילדים ובני נוער. צוקרברג הרחיב לגבי התחרות מול חברות טכנולוגיה סיניות שפורצות את הדרך למערב. "במשך שנים, האפליקציות הסיניות שירתו רק משתמשים בסין… עכשיו טיק טוק פופולרית בכל העולם, היא מצליחה מאוד בארצות-הברית, ובהודו היא עוברת את אינסטגרם. זו תופעה מאוד מעניינת". הוא השווה בין החוויה של טיק טוק לבין טאב ה"אקספלור" באינסטגרם, והסביר כי החברה עושה מאמצים כדי לשפר אותו, וכי נראה שהמוקד של צריכת תוכן עובר להיות בסטוריז.

 

בהתייחס להשקת ליברה, המטבע הקריפטוגרפי שפייסבוק עובדת עליו, ענה כי "פיננסים הם מרחב מאוד מפוקח ועמוס רגולציה. יש הרבה נושאים שצריך להתמודד איתם - כמו הלבנת כספים, או מימון ארגוני טרור. אנחנו לא רוצים פשוט להופיע ולהגיד 'היי, הנה כלי חדש', אלא באמת לשמוע מהרגולטורים לגבי החששות שלהם ולהתייחס אליהם".

 

באופן די מפתיע, צוקרברג בחר לקדם את ההדלפות מהישיבה בעמוד הפייסבוק הפרטי שלו, מה שבאופן מיידי עורר חשש כי ההדלפה נעשתה על-ידי צוותי הדוברות של פייסבוק עצמה. הכתב שחשף את הדברים התגונן בטוויטר, וכתב: "לא, צוות ה-PR של פייסבוק לא העביר לי את ההקלטות, הלוואי!"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים