שתף קטע נבחר

רוצה לפרק את פייסבוק? נוריד לך את המודעה

הסנאטורית אליזבת וורן, המתמודדת על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ב-2020, הצהירה על כוונותיה לפרק את גוגל, אמזון, אפל ופייסבוק. המודעות שלה הוסרו בגלל "שימוש לא מאושר בלוגו החברה" - והוחזרו

קמפיין המודעות הפוליטיות של הסנאטורית אליזבת וורן הוסר מפייסבוק, פחות משבוע לאחר שביטאה את כוונתה לפרק את ענקיות הטכנולוגיה - בהן אמזון, גוגל, אפל וגם, ניחשתם נכון, פייסבוק עצמה. וורן היא סנאטורית המתמודדת על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית ב-2020, ונראה שחלק מהותי מהקמפיין שלה מבוסס על מאבק בענקיות הטכנולוגיה שלתפיסתה מחסלות את התחרות בשוק וחוסמות כל יוזמה של חדשנות אמיתית.

 

במודעות נכתב כי "שלוש חברות מחזיקות בכוח עצום על הכלכלה ועל הדמוקרטיה שלנו - פייסבוק, אמזון וגוגל. כולנו משתמשים בהם. אבל בדרכן לצבור כוח, הן רמסו תחרות, עשו שימוש במידע פרטי למטרות רווח והטו את הכף לטובתן". הסרת המודעות שיחקה בדיוק לידיים של וורן, שכן הפעולה הוכיחה את הכוח הבלתי מוגבל של פייסבוק לחסום ביקורת נגדה. האתר "פוליטיקו" שהיה הראשון לדווח על הסרת המודעות, פנה לפייסבוק לתגובה. "הסרנו את המודעות מפני שהן הפרו את מדיניות כללי הקהילה שלנו ועשו שימוש לא מאושר בלוגו החברה", נמסר מטעם הרשת החברתית, שהודיעה כי המודעות יוחזרו מתוך כוונה לאפשר דיון מהותי בנושא.

 

אליזבת וורן ומארק צוקרברג (צילום: AP)
אליזבת וורן ומארק צוקרברג(צילום: AP)

 

וורן עצמה צייצה בטוויטר: "סקרנים למה אני חושבת שלפייסבוק יש יותר מדי כוח? בואו נתחיל בכך שיש להם את היכולת לעצור דיון על כך שלפייסבוק יש יותר מדי כוח. תודה על כך שהחזרתם את הפוסטים שלי. אבל אני מעוניינת במדיה חברתית שאינה נשלטת על-ידי צנזור אחד". את הציוץ היא חתמה בתגית #BreakUpBigTech ("לפרק את ענקיות הטכנולוגיה").

 

 

וורן טענה בריאיון לאתר The Verge כי היא קוראת גם לפירוק של חברת אפל, שלא ייתכן שמחזיקה בחנות אפליקציות שבה היא מוכרת גם את המוצרים שאותם היא מפתחת. בנוסף הבהירה כי הפירוק של פייסבוק יכלול למשל ביטול עסקאות רכישה של וואטסאפ ואינסטגרם, והפירוק של גוגל משמעותו ביטול של עסקאות כמו רכישת ווייז הישראלית. אלה ייעשו במטרה להגביל את הכוח של ענקיות הטכנולוגיה ואת השליטה המוחלטת שלהן בשווקים.

 

בהמשך להצהרת הכוונות שמסעירה בשבוע האחרון את עמק הסיליקון, טענו מייסדי אינסטגרם קווין סיסטרום ומייק קריגר, שמכירת הרשת החברתית לפייסבוק לא היוותה פגיעה בתחרות בשוק הרשתות החברתיות. השניים, שעזבו את פייסבוק באופן מפתיע בחודש ספטמבר האחרון על רקע דיווחים על התנגחויות עם בכירי החברה - ובראשם מארק צוקרברג - סירבו לבקר באופן פומבי את פייסבוק. הם טענו כי דווקא התחרות הפנימית בין פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם - היא שהובילה לפיתוח משמעותי של אינסטגרם, לרעיונות חדשים ויצירתיים וגם לגידול משמעותי במשתמשים. "אם פייסבוק לא הייתה קונה את אינסטגרם, אינסטגרם הייתה נעלמת - וזו כבר באמת פגיעה בתחרות", אמרו. בנוסף, טענו כי הקריאה לפרק את ענקיות הטכנולוגיה נשמעת יותר כמו הבטחה ריקה של קמפיין פוליטי מאשר כמו איום ממשי.

מודעה שפרסמה וורן נגד ענקיות הטכנולוגיה ()
מודעה שפרסמה וורן נגד ענקיות הטכנולוגיה

 

רגע לפני הכרזת המלחמה של וורן, הודיע מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, על כוונותיו לעבור ולהתמקד בתקשורת מוצפנת מקצה-לקצה, בסטוריז שנעלמים אחרי 24 שעות ובקהילות. זאת על חשבון הפומביות המאפיינת את הרשת החברתית כיום, ומהווה את המנוע הכלכלי העיקרי שלה: שיתוף מידע של משתמשים בצורה פומבית מאפשר לפייסבוק לאסוף ולנתח אותו, ולתווך אותו בחזרה למפרסמים עבור מודעות ממוקדות. מאז פרסם את הצהרת הכוונות שלו, בפוסט באורך 3,000 מילים בפייסבוק, צוקרברג ספג ביקורת נוקבת: רבים טענו כי הוא מייעד את פייסבוק להפוך להיות ה-WeChat (אפליקציה סינית) של העולם המערבי, שירות כל כך רחב שכולם ישתמשו בו לא רק כרשת חברתית אלא ככלי דיגיטלי לביצוע עסקאות. בכך, פייסבוק תהפוך להיות כוחנית וגדולה יותר, ותשאוב אפילו יותר מידע על משתמשיה.

 

עוד הודיעה פייסבוק בסוף השבוע שעבר, כי תיאבק בצורה רשמית בתופעת מתנגדי החיסונים, המשתמשים ברשת החברתית להפצת מסרים מסוכנים לציבור. פייסבוק הודיעה כי תגביל את מידת החשיפה של פוסטים המעודדים התנגדות לחיסונים, אלא שבישראל קרה בדיוק ההיפך: דווקא ד"ר ליאור אונגר, רופא הנלחם בתופעה ברשת החברתית באמצעות שיתוף מחדש של פוסטים המכילים מידע רפואי כוזב, נחסם מפייסבוק לתקופה של 30 יום בטענה כי הוא מפר את כללי הקהילה בנוגע לבריונות רשת. בינתיים, אחת מהקבוצות הגדולות ביותר של מתנגדי חיסונים בפייסבוק בעברית, המונה כ-42 אלף חברים, אורכבה על ידי מנהליה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים