שתף קטע נבחר

4 מערכות בחירות בשנה וחצי? העלות למשק מגיעה ל-12 מיליארד שקל

אם אכן תתקיים מערכת בחירות שלישית לכנסת בתוך כשנה, ובצירוף מערכת הבחירות לרשויות המקומיות, ישבות המשק 4 ימים מתוך 300 ימי עבודה בשנה. עלות יום השבתון במשק מוערך בכ-2.3 מיליארד שקל, לכך יתווספו עלות מימון המפלגות ותקציב ועדת הבחירות המרכזית

12 מיליארד שקל לפחות - זה מחירן המינימלי למשק של ארבע מערכות בחירות בתוך שנה וחצי. אם אכן תתקיים מערכת בחירות שלישית לכנסת בחורף, ובצירוף החישוב ממערכת הבחירות לרשויות המקומיות בסתיו שעבר, ישבות המשק ארבעה ימים מתוך 300 ימי עבודה בשנה, מצב חסר תקדים מאז קום המדינה.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

משרד האוצר נערך לסבב בחירות שלישי

שובו של כחלון: עדיין רוצה את האוצר, עדיין מסרב להעלות מיסים

מי רוצה להיות שר האוצר הבא?

 

בהתאחדות התעשיינים מעריכים את עלות יום השבתון הכולל במשק ב-2.3 מיליארד שקל בגלל הפגיעה בתוצר, לכך יתווספו עלות מימון המפלגות ותקציב ועדת הבחירות המרכזית. בנוסף, כלל העסקים שיפעלו ביום הבחירות (חנויות, מסעדות, מפעלים וכדומה) יחויבו לשלם לעובדיהם 200% משכרם הרגיל, הוצאה של עשרות מיליוני שקלים.

בחירות 2019  (צילום: ערן גרנות)
כמה עלו לנו הבחירות? אילוסטרציה(צילום: ערן גרנות)
 

באוצר לא מרוצים מקיום מערכת בחירות שלישית, אולם מציגים גם צד "חיובי" של חיסכון בבזבוז כספים. גורם במשרד אמר אתמול כי "דווקא לגירעון בחירות נוספות עושות רק טוב, מאחר שגביית המסים נמשכת אך ההוצאות נבלמות - שכן פועלים בתקציב של שנת 2019 מבלי להגדילו".

   ()

 

דירוג האשראי בסכנה

בתוך כך, חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס הזהירה אתמול כי "כישלון בהקמת ממשלה חדשה או יצירת קואליציה שדרושה על מנת לקדם צעדים תקציביים תהווה סיכון לדירוג האשראי של ישראל".

 

בחברה ציינו שהדבר ייבחן ביכולות וברצון של הממשלה הבאה לטפל במצב התקציבי הקשה באופן ראוי, וציינו שהם מצפים להתגברות המאמצים להתייצבות תקציבית בעקבות הקמת ממשלה רחבה והעברת תקציב 2020.

 

עוד ציינו כלכלני החברה כי הצעדים שנקטה ממשלת הביניים בין הבחירות באפריל לאלה שנערכו בספטמבר "מצביעים על רצון לטפל בהידרדרות התקציבית".

 

בחברה מדגישים שבמצב הנוכחי, עד לאישור תקציב הוצאות הממשלה לשנה הבאה, יוגבלו כל חודש ההוצאות ל 1/12 מהוצאות תקציב 2019 והדבר יהווה בינתיים "מכניזם של הגבלת הבזבוז".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
בחירות. אילוסטרציה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים