שתף קטע נבחר

שובו של כחלון: עדיין רוצה את האוצר, עדיין מסרב להעלות מיסים

משה כחלון כמעט שלא נצפה מאז מועד א' של הבחירות אך אתמול שב למשרד וגם לדף המסרים שלו: "הדבר האחרון שצריך לעשות זה להעלות מיסים". איך ייסגר הגירעון? לפי שר האוצר, "באחריות". פרשנות

 

 

במשך חודשים רבים, מאז סבב הבחירות הקודם לכנסת בחודש אפריל, היה שר האוצר משה כחלון על תקן נפקד בכל הקשור לפעילות משרדו. למרות הגירעון החורג מהיעד מתחילת 2019, את קולו של כחלון בקושי היה ניתן לשמוע, בטח כשמדובר בנושאים מקצועיים. ואתמול (ב'), פחות משבוע אחרי סבב ב' של הבחירות, כינס כחלון מסיבת עיתונאים, שבה ניסה לשדר "עסקים כרגיל", כאילו לא קרה דבר בחצי השנה האחרונה.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

כחלון: מחויבים למנוע הידרדרות, מתכוון להמשיך באוצר

מדד ועוד ארבע סיבות לדאגה: הנתונים הלא מחמיאים של המשק

מי רוצה להיות שר האוצר הבא?

 

לצידו היו ישובים כל בכירי המשרד, כאשר כחלון חוצץ יחד עם סגנו ח"כ יצחק כהן בין איש אמונו ומנכ"ל משרד האוצר מזה ארבע שנים וחצי שי באב"ד, לבין ראש אגף התקציבים, שאול מרידור, שני הבכירים שמרבים להתקוטט ביניהם לאחרונה.

משה כחלון בישיבת הנהלה במשרד האוצר (צילום: רפי קוץ)
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, שר האוצר משה כחלון וח"כ יצחק כהן - אתמול, בישיבת ההנהלה(צילום: רפי קוץ)

דומה שכל אלה היו רק תפאורה לכחלון, שביקש להבהיר בקולו, לראשונה מזה חודשים, שבמשרד האוצר עוקבים אחר הכלכלה העולמית והמשק הישראלי, מגלים אחריות ומתכננים כבר את תקציב שנת 2020.

 

נראה שמטרתו של כחלון הייתה בעיקר להדגיש שהוא לא פורש מהחיים הפוליטיים ושהוא אף מעוניין - "ואמרתי זאת לנתניהו" - להיות שר האוצר גם בממשלה החדשה. "יש אילוצים פוליטיים, אבל ככל שזה תלוי בי אני שר האוצר ואעשה הכל כדי להיות גם בממשלה הבאה שר האוצר", אמר כחלון.

 

כחלון הצהיר לא פעם בעבר כי "במשמרת שלי לא יעלו מיסים", ושמע בימים האחרונים את ראש אגף התקציבים, שאול מרידור, שהדגיש בגלוי שבמצב הנוכחי של קופת המדינה, חייבים להעלות מיסים כדי להקטין את הגירעון - ואף ננזף על כך על ידי באב"ד. ובכל זאת, כחלון דבק אתמול בעמדתו הישנה והצהיר כי "הדבר האחרון שצריך לעשות הוא העלאת מיסים", חרף הגירעון שדורש טיפול.

 

ומה יהיה על התקציב הבא?

כחלון: "המשרד נערך ליישום תקציב המשכי בתחילת 2020, מכיוון שהתקציב החדש לא ייחקק במועד וזה כבר ברור. נצמצם את הגירעון ונתמוך בצמיחה. יש לנו אתגרים בבריאות, בחינוך, ברווחה ובביטחון - והאתגרים לא פשוטים. לצורך זה אנו זקוקים לממשלה, לכנסת ולוועדת הכספים".

 

"בחירות שלישיות בתחילת יהיו פשוט אסון, אנרכיה וחוסר אחריות", השיב כחלון לשאלה על ההשלכות הכלכליות של מערכת בחירות נוספת, אחרי שתי מערכות שעלו למשק ולמדינה כשבעה מיליארד שקל. "נקווה שזה לא יהיה, בעיקר בשל התחום הכלכלי, החברתי והמדיני. 

 

סליחה, תוכל להציג את עצמך?

מסיבת העיתונאים עם כחלון נפתחה בהלצה "סליחה, אתה יכול להציג את עצמך?", שביטאה אולי יותר מכל את המעמד. כחלון חייך, מעט נבוך, ובכירי האוצר פרצו בצחוק. ואכן, כחלון שהיה כה פעיל והרבה להתראיין ולצייץ בטוויטר, פשוט נעלם מאז סבב הבחירות הקודם באפריל. ואתמול הוא חזר, חייכן ולבבי כתמיד. פתאום, אחרי שקולו נדם כשהגירעון חרג, היה חשוב לכחלון להזכיר שלמרבה ההפתעה הוא עדיין כאן.

משה כחלון בישיבת הנהלה במשרד האוצר (צילום: רפי קוץ)
משה כחלון בישיבת הנהלה במשרד האוצר(צילום: רפי קוץ)

כחלון דאג להושיב לידו, בבימוי מוצלח מאוד, את כל חברי הנהלת האוצר, שחלקם לא הסתירו את מבוכתם מהמעמד. גם להם כנראה לא היה ברור, למה דווקא עכשיו החליט כחלון, שכבר נפוצו ידיעות שפרישתו מהזירה הפוליטית קרובה, לחזור ולדבר על כלכלה.

 

למי שציפה לבשורה - חרף המצב הכלכלי הלא מזהיר, כחלון של אתמול נשאר אותו כחלון, זה שלא מוכן בשום מחיר להעלות מיסים.

 

רבים טוענים שבאוצר דרוש כעת בולדוזר. כחלון שבריצתו הקודמת לבחירות דבק ברצונו להמשיך בתפקיד שר האוצר, חזר על כך גם אתמול. לדעתו, הוא עשה רבות למען אזרחי המדינה והוא מבקש להמשיך בכך, אלא שאתמול זה נשמע כבר פחות אמין.

 

שתיקת בכירי האוצר שידרה בעיקר דאגה מהמצב שעמו יתמודד כנראה כבר השר הבא. "יהיה צורך לעבוד קשה", נידב המנכ"ל באב"ד. הוא, כמו כחלון, כנראה לא יהיה כאן כשזה יקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי קוץ
שר האוצר משה כחלון
צילום: רפי קוץ
מומלצים