שתף קטע נבחר

חזון החומוסייה הברסלבית בכרמיאל

חן ורועי כרמל, מהזכיינים הראשונים של "חומוס אליהו", סימנו מטרה פיננסית שאליה הם רוצים להגיע תוך 5 שנים. רואה חשבון ומנהל סניף הבנק סייעו להם

בשיתוף בנק הפועלים

 

בימוי: אסף קוזין. צילום: ירון שרון. עריכה: שגב גינזבורג. הפקה: דולב לשם

 

דירתם שבכרמיאל ישבו רועי וחן כרמל והכינו את הנתונים הפיננסיים של העסק שבבעלותם לקראת סבב פגישות הייעוץ שמצפות להם. להוציא את בני הזוג כרמל לכמה שעות הייתה משימה לא פשוטה כלל, לפני כחמש שנים פתחו בני הזוג חומוסייה בכרמיאל ומאז הם נוכחים בה רוב שעות היום, במקביל לטיפול והדאגה למשפחה. חן ורועי כרמל הם חסידי ברסלב שגרים בדירה שכורה בכרמיאל ויש להם ארבע בנות: נעמי רבקה (6), מעין (5), אילה (2.5) וזהר רות (שנה). בני הזוג הם בין הזכיינים הראשונים של "חומוס אליהו", רשת חומוסיות כשרה למהדרין. "לפני חמש שנים כשחן ואני התחתנו, הזמין אותנו אליהו מייסד הרשת, לעשות את אחת הסעודות של שבע ברכות אצלו בחומוסייה ביוקנעם", מספר רועי. "התלהבנו מהטעם, בדקנו מה העלויות ואחרי שהצלחנו להבין את כל המשמעויות הכרוכות בפתיחת עסק - החלטנו ללכת על זה ופתחנו את הסניף בכרמיאל".

 

  • לקריאת כל הכתבות בפרויקט "משפחה בצמיחה 6" - לחצו כאן

 

בני הזוג נרשמו לפרויקט משפחה בצמיחה של "ידיעות אחרונות" ו־ynet בשיתוף בנק הפועלים כדי ללמוד איך לייעל את ההתנהלות הפיננסית של העסק. הם נבחרו מבין המשפחות, ובשבוע שעבר נפגשו ליום של ליווי מקצועי שכלל שתי פגישות. "העסק והמשפחה התחילו יחסית במקביל. הצטרפנו לפרויקט כדי לשפר את ההתנהלות היומיומית שלנו בעסק ובבית. בחמש שנים האלה עשינו במקביל גם ארבע בנות ואנחנו רוצים לעלות על דרך יותר נעימה", מסבירים בני הזוג.

משפחה בצמיחה חן כרמל רועי כרמל עוזי מסינגר (גיל נחושתן)
בני הזוג כרמל עם רואה החשבון עוזי מסינגר(גיל נחושתן)

משפחה בצמיחה חן כרמל רועי כרמל עוזי מסינגר (גיל נחושתן)
(גיל נחושתן)

היועץ הראשון שפגשו בני הזוג הוא עוזי מסינגר, רואה חשבון, מנחה לחשבונאות באוניברסיטת חיפה ומנהל המחלקה הכלכלית במשרד רואי חשבון. מסינגר עזב לכמה שעות את הסטודנטים ונסע לחומוסייה בכרמיאל כדי לראות מקרוב כיצד מתנהל העסק המשפחתי. "דבר ראשון, החומוס מאוד טעים. מוצר טוב זאת כבר התחלה חשובה", אמר מסינגר בחיוך.

 

לאחר שסיפרו בני הזוג למסינגר על האתגרים שניצבים בפניהם ועברו יחד על הדוחות והנתונים הפיננסיים, המליץ מסינגר לבני הזוג על כמה תהליכים שעליהם לעשות ויפה שעה אחת קודם. "אנחנו מוגדרים עוסק מורשה, עצמאיים. לא התאגדנו כחברה. הנהלת החשבונות שלנו מתבצעת אצל רואה חשבון. במשך כמה שנים היו לנו חשבונות נפרדים, לבית ולעסק, בשנה האחרונה זה התאחד לחשבון אחד. אני כבר מכין אותך להרבה בלגן", פתח רועי את השיחה.

 

מסינגר הגיע לשיחה מוכן והתחיל להסביר. "ההמלצה הראשונה שלי אליכם היא לדאוג להגדרת תפקידים ברורה בעסק. שיהיה ברור מה חן עושה ומה רועי עושה, כדי שאחד לא ייכנס לתחומי האחריות של האחר. בסופו של יום אתם צריכים לחיות יחד", אמר.

 

בנוסף, הדגיש מסינגר, "אתם צריכים לדעת מהי נקודת האיזון בעסק. הנקודה שבה הפדיון מכסה את כל ההוצאות. אתם צריכים לדעת כמה חומוס ביום אתם צריכים למכור כדי להגיע לנקודת האיזון, לאחר מכן נשווה את זה לכושר הייצור שלכם לראות אם אתם מסוגלים לייצר כמות כזאת של חומוס כל יום וכך נדע מה גודל הפוטנציאל לצמיחה".

 

עוד המליץ מסינגר לבני הזוג להקפיד על ניהול תזרים מזומנים. "אני ממליץ לרכז את ההוצאות בשני מועדים קבועים, למשל ב־15 לחודש וב־31 לחודש, ובעיקר להתאים את ההוצאות למועד קבלת תקבול משמעותי, נניח מחברת כרטיסי האשראי. את תזרים המזומנים צריך לנהל באופן חודשי, שבועי ואפילו יומי". 

 

 

משפחה בצמיחה חן כרמל רועי כרמל איציק שועה (גיל נחושתן)
בני הזוג כרמל עם מנהל סניף הבנק איציק שועה(גיל נחושתן)

בסיכום המפגש המליץ מסינגר לשניים לבנות חזון ותקציב. "חזון זה אומר מה אתם רוצים לעשות כשתהיו גדולים ומתי זה יקרה. מהחזון הזה צריך לגזור אבני דרך ולאבני הדרך צריך להתאים תקציב מתאים, להבין את הנגזרות הכלכליות - כמה כסף צריך ואיך להשיג את הכסף. תוכנית עתידית נותנת אופק לעסק ועוזרת לארגן את הדברים".

 

איציק שועה, מנהל סניף בנק הפועלים בכרמיאל הוא היועץ השני שאותם פגשו בני הזוג. הוא שמע מבני הזוג כרמל איך הם מתנהלים כלכלית גם מבחינה עסקית וגם מבחינה פרטית. שועה הדגיש כי בני הזוג חייבים לעשות הפרדה בין החשבונות. "צריך לראות איך מתייעלים ואיך מגדילים את ההכנסות. אבל הדבר החשוב ביותר הוא שתהיה הפרדה בין ההתנהלות העסקית להתנהלות הפרטית. אתם חייבים לקום בבוקר ולדעת כמה כסף נכנס מהעסק והאם יש רווח או גירעון".

 

חן שיתפה את מנהל סניף הבנק שעד החודשים האחרונים היא לקחה פחות חלק בעסק כי עסקה בגידול הבנות ולאחרונה היא הפכה למנהלת המטבח. שועה הציע לבני הזוג ללכת לייעוץ פנסיוני. "אנחנו עדיין לא שם", אמר לו רועי, אך שועה הדגיש כי כיום צריך לחשוב על הפנסיה ביום הראשון שמתחילים לעבוד. "אני רוצה שנבנה יחד תוכנית כלכלית לטווח הרחוק. צריך לחשוב ולראות איך אפילו מגיעים למצב שיש אפשרות לרכוש בית משלכם", הוסיף באופטימיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים