שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קרב הבלימה של נתניהו: איך ימנע ממשלה בלעדיו?
  כשהוא מוקף אויבים פוליטיים, הודיע נתניהו שהוא שוקל פריימריז, לפי גורם פוליטי בכיר, "כדי להכניס את הטוענים לכתר למגננה". אלא שגדעון סער שיבש את היוזמה. "הניסוי יצא משליטה", הוסיף גורם אחר. לפני החזרת המנדט, רה"מ ינסה להוציא התחייבות מראשי בלוק הימין להישאר עמו כל הדרך

   


  מה עומד מאחורי תדרוכי הליכוד שנפוצו אתמול (ה'), ולפיהם ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל פריירמיז בהליך בזק? מדובר ברעיון שהגה נתניהו כבר בבוקר שאחרי תוצאות הבחירות. כעת, כשהוא מוקף יותר מתמיד באויבים פוליטיים, נתניהו מנסה למנוע מהלך להקמת ממשלה עם כחול לבן בלעדיו.

   

  הוא כינס צוות קרוב וערך התייעצויות שונות, בין היתר עם השרים המנהלים את המשא ומתן מטעמו זאב אלקין ויריב לוין, ובדק את האפשרות לפריימריז – כשהמטרה היא להוריד מסדר היום אפשרות שמישהו מתוך הליכוד יבקש להדיח אותו ולהקים במקומו ממשלת אחדות.

  טקס השבעת הכנסת ה-22 (צילום: רויטרס)
  קרב בלימה. נתניהו בטקס השבעת הכנסת ה-22(צילום: רויטרס)

  בנימין נתניהו שיבת סיעה (צילום: עמית שאבי)
  חושש שח"כ בתוך הליכוד ינסה להדיחו. נתניהו בישיבת הסיעה(צילום: עמית שאבי)
   

  אם יש אירוע שנתניהו חושש ממנו יותר מכל הוא הפרק האחרון בציר הזמן של הליך הרכבת הממשלה, אז, במשך 21 ימים, ניתן יהיה להעביר – רגע לפני פיזור הכנסת - את המנדט להרכבת ממשלה לכל חבר כנסת שיוכל להציג בפני הנשיא ממשלה.

   

  בכחול לבן מקדמים בהתלהבות את הרעיון הזה בכל ראיון לתקשורת. נתניהו, שמוקף יותר מתמיד באויבים פוליטיים, מבין שיש יותר מידי שחקנים בזירה – גם במפלגתו וגם בצד הימני של המפה – שלהם המוטיבציה לכך. אם אכן נגיע לפרק הזמן האחרון בהליך להרכבת ממשלה אזי נתניהו למעשה ייכשל פעם שנייה ברציפות להרכיב קואליציה ולהביא שלטון לימין. מצבו המשפטי, והאפשרות שיוגש נגדו כתב אישום, רק מוסיפים לחשש ממהלך נגדו.

  ישיבת סיעה ליכוד (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  טקס השבעת הכנסת ה-22 (צילום: חיים צח / לע
  ראשי הסיעות בכנסת בצילום המסורתי עם הנשיא(צילום: חיים צח / לע"מ)

  "היוזמה הזאת שיוצאת מביתו נועדה בראש ובראשונה להכניס את הטוענים לכתר למגננה", אומר גורם פוליטי בכיר. "נתניהו רצה לשמוע את כולם אומרים: 'לא נתמודד נגדך, אין צורך בפריימריז'. אבל אז קרתה תקלה כי גדעון סער ענה לו ועשה את זה מהר", אמר הגורם. גורמים פוליטיים בליכוד סבורים כי המהלך של סער, שצייץ בטוויטר "אני מוכן", גרם לנתניהו לחשוב שוב על התסריט ואולי גם לרדת מהעץ.

   

  "מה שהתחיל כספין שנועד לסחוט הבטחות נאמנות במקרה הטוב וקיום פריימריז כשנתניהו הוא המועמד היחיד במקרה הרע, השתבש לגמרי. גדעון סער הוא הראשון שהצהיר שיתמודד ואף אחד לא יודע אם יהיה האחרון שיתייצב מול נתניהו. מה שברור הוא שהניסוי יצא משליטה. יש מי שמרים את הראש מול נתניהו וגם אם תהיה התמודדות ונתניהו ינצח, העידן הזה שנתניהו הוא שליט יחיד וכל יכול – נגמר".

  הרמת הכוסית של מפלגת הליכוד (צילום: שאול גולן)
  שיבש את היוזמה. השר לשעבר וחבר הכנסת גדעון סער(צילום: שאול גולן)

   

   

  במערכת הפוליטית העריכו גורמים שונים כי נתניהו עובד כעת בכיוונים פוליטיים אחרים על מנת למנוע את קיום הפריימריז – בראש ובראשונה לסחוט התחייבות מראשי גוש הימין שלא ירכיבו ממשלה עם אף מועמד מלבדו. במפלגות הימין אמרו לנתניהו כי הם איתו, אולם טרם חתמו רשמית על מסמך שכזה.

   

  כך או כך, החל משבוע הבא נתניהו ייכנס לשלב סבוך יותר מבחינתו – ממצב שבו החזיק את המנדט להרכבת ממשלה, הוא יעבור לקרב בלימה כדי למנוע ממשלה בלעדיו.

   

   

  בנאומו בטקס ההשבעה של הכנסת ה-22 התייחס נתניהו במרומז לאפשרות של מהלך נגדו בתוך הליכוד. "צריך לכבד את רצון העם ואת ההחלטות הדמוקרטיות בין המפלגות ובתוך המפלגות", אמר ראש הממשלה. "למעלה ממיליון איש הצביעו עבורי לראשות הממשלה, אבל זה לא הספיק כדי להקים ממשלת ימין. וגם לגנץ הצביעו רבים – אבל זה לא הספיק עבורו להקים ממשלת שמאל ולכן הפתרון היחיד והנכון זה מה שהציע נשיא המדינה – ממשלת אחדות לאומית רחבה".

   

  מוקדם יותר, בישיבת הסיעה של כחול לבן לקראת טקס השבעת הכנסת, גנץ פנה לנתניהו וקרא לו לא "להתבצר בתפקידו". הוא פנה אליו ישירות ואמר: "אינני רוצה לראות אותך מורשע בעבירות, אני לא רוצה לראות ראש ממשלה נכלא מאחורי סורג ובריח". גנץ הוסיף כי "אני שב וקורא לנתניהו – אל תתבצר בתפקידך, אנחנו ניקח את זה מפה".

   ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: AFP)
  ויתר על הרוטציה. לפיד עם גנץ(צילום: AFP)

  באותה ישיבת סיעה הודיע מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, כי הוא מוותר על הרוטציה – בתנאי שתוקם ממשלת אחדות. "בשביל ממשלת אחדות אני מוותר על הרוטציה", אמר לפיד. "לא תהיה רוטציה של שלושה אנשים, זה לא רציני, ניהול מדינה זה עניין רציני. הרבה יותר חשוב לי שתהיה אחדות בעם. שלא יהיו בחירות. שהמדינה הזו תתחיל תהליך של ריפוי. של איחוי פצעים. של שינוי סדרי עדיפויות".


  פורסם לראשונה 03/10/2019 22:36

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים