שתף קטע נבחר

הרשות הפלסטינית התקפלה: תקבל מאות מיליונים מישראל

הפלסטינים דחו עד כה את כספי המסים שגובה עבורם ישראל, במחאה על ההחלטה לקזז את משכורות המחבלים. כעת, ובצל המשבר הכלכלי החריף, הרשות הסכימה לקבל מאות מיליוני דולרים. במקביל: הרוג פלסטיני בהפגנות בגבול עזה, מטען התפוצץ ליד חברון

 

 

על רקע המשבר הכלכלי החריף שעמו היא מתמודדת, הודיעה אמש (ו') הרשות הפלסטינית על הסכמתה לקבל כספי מסים שגובה עבורה ישראל. זאת, על אף שבירושלים ממשיכים להתעקש לקזז מכספים אלו את המשכורות שהרשות משלמת לאסירים ביטחוניים ולמשפחות מחבלים. בתוך כך, בהפגנות השבועיות בגבול רצועת עזה נהרג מאש צה"ל צעיר פלסטיני בן 28. לפי משרד הבריאות בעזה, 11 מפגינים נוספים נפצעו בעימותים.

 

את ההודעה על ההסכמה לקבל את הכספים, בסכום שעדיין לא ברור מהו, מסר אתמול השר הפלסטיני לענייני אזרחים ובכיר פת"ח, חוסיין א-שייח. הוא הודיע כי נפגש שלשום עם שר האוצר משה כחלון, וכי השניים דנו במשבר בין שני הצדדים - שהחל בעקבות ההחלטה ליישם את חוק קיזוז משכורות מחבלים.

 

בעקבות אותה החלטה של הקבינט, מחודש פברואר השנה, הרשות הודיעה כי תפסיק לקבל את כל כספי המסים, בסכום שנאמד אז בכ-500 מיליון שקלים. מאז הצטבר הסכום ליותר משלושה מיליארד שקלים.

מחמוד עבאס, אבו מאזן ראש הרשות הפלסטינית נואם במליאת עצרת האו״ם (צילום: AFP)
הבטיח להמשיך לשלם ל"שהידים" עד הגרוש האחרון. אבן מאזן בעצרת האו"ם(צילום: AFP)

  (צילום: אוהד צויגנברג)
נפגשו וסיכמו על הקמת ועדה משותפת. כחלון והשר הפלסטיני א-שייח(צילום: אוהד צויגנברג)

 

 
לדברי א-שייח, הוא וכחלון סיכמו על הפעלת ועדה משותפת החל מיום ראשון, שתטפל בכלל הנושאים הנוגעים למשבר. הוא לא ציין כאמור מהו הסכום המדויק שהרשות תקבל מישראל. א-שייח אמר כי נותרה מחלוקת בנוגע לסוגיית תשלום משכורות למשפחות "האסירים והשהידים".

 

הוא הדגיש כי הרשות נחושה לשלם את המשכורות בכל מחיר. שני גורמים פלסטיניים מסרו בעילום שם לסוכנות הידיעות רויטרס כי במסגרת ההסכמות, ישראל תמשיך לקזז מכספי המסים הפלסטיניים את תשלומי המחבלים. היקף הקיזוז נאמד לפי הערכות בעשרות מיליוני שקלים בחודש.

 

בשבוע שעבר נאם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בעצרת הכללית של האו"ם, והכריז כי הרשות תמשיך לשלם למשפחות מחבלים, גם אם יהיה זה "הגרוש האחרון" שלה כדבריו: "ישראל מחרימה חלק מכספינו, ואנו מתקשים לעמוד במחויבות הכלכלית כלפי אזרחינו".

הפרות הסדר בעזה  (צילום: AFP)
הרוג אחד. העימותים בגבול הרצועה(צילום: AFP)
 

הפרות הסדר בעזה  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הפרות הסדר בעזה  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הרמטכ
במקביל לעימותים, ביקור של הרמטכ"ל בגבול הרצועה(צילום : דו"צ)

 

הרוג בעזה, פיצוץ מטען ליד חברון

אתמול בערב כאמור נהרג צעיר פלסטיני בעימותים השבועיים בגבול הרצועה, המכונים "צעדות השיבה". 5,800 מפרי סדר פלסטינים הפגינו בכמה מוקדים לאורך הגבול. חלקם יידו אבנים, השליכו בקבוקי תבערה, רימוני רסס ומטעני חבלה לעבר גדר המערכת וכלי רכב צה"ליים שפועלים לאורך הגבול. לא היו נפגעים בצד הישראלי. כוחות צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

 

במקביל להפגנות, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי סייר בגזרת אוגדת עזה יחד עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי ומפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אליעזר טולדנו. לפי דובר צה"ל, הרמטכ"ל סייר במוקדי ההפגנות השונים ונפגש עם לוחמי ומפקדי גדודי גולני שפועלים שם.

הפרות הסדר בעזה  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הפרות הסדר בעזה  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפרות הסדר בעזה  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בתוך כך, מטען בייצור עצמי התפוצץ סמוך לעמדה צבאית בקרבת בית אומר שבאזור חברון. מדובר צה"ל נמסר כי לא היו נפגעים, אך נזק נגרם לעמדה צבאית. לוחמים זיהו מטען נוסף סמוך לעמדה ונטרלו אותו. הם עצרו חשוד ששהה בסמוך למקום, אך לא ברור אם הוא אחראי לפיצוץ המטען.

 

במהלך סריקות אחר חשודים נוספים באזור התפתחה הפרת סדר, ולוחם צה"ל נפצע באורח קל מאבן שהושלכה לעברו. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. כביש 60 נחסם באזור לזמן קצר.


פורסם לראשונה 04/10/2019 17:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ימשיך לשלם למשפחות מחבלים. אבו מאזן
צילום: AFP
מומלצים