שתף קטע נבחר

צפו: מטפס אל הפסגה בזמן שיא ללא חבל בטיחות

דני ארנולד משווייץ הפך לאדם שטיפס הכי מהר בסגנון "סולו חופשי" על הסימה גרנדה, אחד משלוש הפסגות שמרכיבות את הטרה צ'ימה דה לאווארדו ברכס הרי הדולומיטים. 46 דקות, 30 שניות ו-550 מטרים של אימה צרופה

 

 

מטפס ההרים השווייצרי דני ארנולד טיפס לקראת סוף החודש שעבר בזמן שיא בסגנון "סולו חופשי" על הצד הצפוני של הסימה גרנדה, אחד משלוש הפסגות שמרכיבות את הטרה צ'ימה דה לאווארדו. ארנולד עשה זאת ב-46 דקות ו-30 שניות שבמהלכן טיפס לגובה של 550 מטרים.

 

"אני מפחד מהמוות": המטפס הנועז בעולם נחשף

 

המטפס הנועז בן ה-35 ניפץ את השיא הקודם ב-19 דקות, וכעת הוא מחזיק בשיאי הטיפוס החופשי בארבעה מתוך ששת ההרים המרכזיים באירופה. כמה מהר זה היה? למטפסים מנוסים נדרשות בין שש לשבע שעות כדי לטפס אל הפסגה שכבש ארנולד.

דני ארנולד נטפס על הסימה גרנדה ברכס הרי הדולומיטים (צילום: רוטרס)
ארנולד בדרך לפסגה(צילום: רוטרס)

דני ארנולד נטפס על הסימה גרנדה ברכס הרי הדולומיטים (צילום: רוטרס)
לוקח אוויר רגע אחרי ניפוץ השיא(צילום: רוטרס)

הטרה צ'ימה דה לאווארדו  (צילום: shutterstock)
הטרה צ'ימה דה לאווארדו. ארנולד טיפס על הפסגה האמצעית(צילום: shutterstock)
 

טיפוס "סולו חופשי" זו טכניקה קיצונית שמבצעים רק מטפסי ההרים המיומנים ביותר שלא נעזרים בחבלים או בכל ציוד טיפוס או בטיחות אחר. מספיקה טעות אחת כדי להביא למותו של מטפס בסגנון "סולו חופשי", ואכן מטפסי רבים במהלך ההיסטוריה נהרגו בזמן שניסו לכבוש פסגה כזאת או אחרת ללא חבלי בטיחות.

 

התחום עלה במהלך השנה האחרונה לכותרות בעקבות הסרט המצליח "סולו חופשי" שמלווה את מטפס ההרים האמריקני אלכס הונולד שהפך לאגדה עוד בחייו. הונולד מתועד בסרט כשהוא מטפס ללא חבל אבטחה על האל קפיטן בפארק יוסימטי בקליפורניה.

 

"אני מפחד מהמוות, אני מפחד מסכנה, אני מפחד מכאב", הודה הונולד בשיחה עם סוכנות הידיעות הצרפתית. "פעם מאוד פחדתי מלדבר באופן פומבי". ההסבר שלו לדרך שבה הוא כבש את הפחד הוא פשוט: "עבורי זה פשוט מראה מה עשר שנים של הכנות ואימון והורדה של רמת הרגישות יכולים לעשות".

 

לדבריו, עבודה קשה לימדה אותו לאלף את הרגשות שלו. במשך שנים הוא טיפס על אל קפיטן כשהוא נעזר בחבל ששומר עליו במקרה של נפילה. הוא זכר את כל התנועות והתמרונים שביצע והיה במצב פיזי מצוין לקראת טיפוס הסולו.

 

מטפס אחד שמצוטט בסרט הגדיר זאת כך: "זה כל כך קשה ומסוכן שזה כאילו שאתלטים אולימפים היו נענשים במוות אם הם לא היו מצליחים לזכות במדליית זהב בכל פעם שהם מתחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוטרס
ארנולד מטפס על הסימה גרנדה
צילום: רוטרס
מומלצים