שתף קטע נבחר

קריאות להחריף המחאה במגזר הערבי: "מצב חירום"

בימים האחרונים יצאו תושבים ערבים רבים להפגין נגד הממשלה בשל גל הרציחות. תושבת ואדי ערה: "אסור לנו לוותר למשטרה עד שימצאו פתרונות". תושב המשולש: "אם לא יתפסו את הפושעים - ניקח את החוק לידיים". המחאה תימשך גם בשבוע הקרוב

 

 

גל האלימות במגזר הערבי לא פוסק - ותושבים דורשים להחריף את המחאה: לאחר ההפגנות בימים האחרונים, דורשים ערבים ישראלים להחריף את המחאה. אותם תושבים קוראים לחסום כבישים עד שממשלת ישראל תפעל נגד גל הרציחות.

חסימת כביש 444 ליד טירה ()
מפגינים ליד צומת שוקת בנגב

הפגנות בכביש 444 ליד טירה ()
הפגנה בכביש 444 ליד טירה

במהלך סוף השבוע התקיימו מחאות בכ-30 מוקדים ברחבי הארץ: נצרת, אום אל פחם, חיפה, עכו, ריינה, טייבה, קלנסווה, ג'לג'וליה, כפר קאסם, דיר חנא, טמרה, שפרעם, אעבלין, שעב, כפר כנא, סכנין, עראבה, כאבול, דבוריה, יפיע, עין מאהל, ג'דיידה-מכר, כפר יאסין, בענה ודיר אל-אסד, נחף, תרשיחא, זימר, לוד וצומת שוקת בנגב.

 

כשמתייחסים לאזרחים כאל אויבים  / ח"כ אחמד טיבי

 

סנאא מסארוה מוואדי ערה אמרה: "אנחנו עדיין במצב חירום. אסור לנו לוותר למשטרה עד שימצאו פתרונות. נכון שוועדת המעקב קיבלה החלטות לקיים הפגנות נוספות, אבל עלינו לצאת לרחובות בכל יום ולחסום כבישים ולא להפסיק את המאבק עד שייפסק הירי לעברינו ושהמשטרה תעצור את הפושעים והיורים".

 

 

הפגנות בדיר חנא ()
הפגנה בדיר חנא

הפגנות בדיר חנא ()

הפגנות בדיר חנא ()

תושב המשולש שביקש להישאר בעילום שם היה תקיף יותר: "אני ועוד רבים מחבריי החלטנו שלא לחזור לבתים כרגיל. על המשטרה לדעת שהיא חלק מתופעת הפשיעה והרציחות, מפני שהיא לא מטפלת בעניין, אלא כל הזמן מזלזלת ומאפשרת לרוצחים להסתובב חופשי. זה מסר למשטרה שאם לא יתפסו את הפושעים, אז ניקח את החוק לידיים ונפתח במלחמה. נכון שזה צעד קיצוני ואולי חלק מאיתנו יאבדו את חייהם, אבל אין לנו בעיה להקריב את חיינו למען חברה בטוחה. ימותו שלושה או חמישה ולא 80 איש בכל שנה. זאת מחשבה שאולי תעורר את המשטרה והממשלה שמאכזבת אותנו".

 

סאמי מסארוה, פעיל חברתי מטייבה, אמר במהלך הפגנה בצהריים ליד העיר טירה שבשרון: "עלינו להיות חזקים ולא להתייחס לכל אדם שמנסה להכשיל את ההפגנות. נמשיך להשמיע את הזעקה שלנו עד שנראה תוצאות בשטח. אם לא נמשיך, הרוצחים ימשיכו לרצוח אותנו. אלו פושעים שלא מעניין אותם את מי ירצחו".

הפגנה בעיר קלנסוה  ()
הפגנה בעיר קלנסווה

רבים מאזרחים הערבים תומכים בהחלטות של ועדת המעקב של ערביי ישראל והם צפויים להשתתף בה. תושבים אמרו "המאבק שלנו יעורר את כל המדינה. אנחנו נראה לממשלה את הכוחות האדירים שלנו. לא ירתיעו אותנו - לא בכלי נשק ולא במעצרים. הם גם ישלמו את המחיר ונעשה להם חיים קשים".

 

ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי התכנסה אתמול (שבת) בטמרה שבגליל על מנת לדון בצעדים להמשך המחאה. ביום חמישי הקרוב תצא שיירת מכוניות למשרדי הממשלה בירושלים. מהצפון: ממג'ד אל-כרום בשעה 7:00 בבוקר ומצומת שוקת בדרום בשעה 7:30. ביום שלישי 15 באוקטובר, חול המועד סוכות, מתוכננת הפגנה מול מטה המשטרה במחוז הצפון בנצרת. ב-21 בחודש צפויה הפגנה מול מטה המשטרה במחוז המרכז ברמלה. לקראת סוף החודש מתכננים ראשי המגזר הערבי להקים מאהל מחאה ולשבות רעב מול קריית הממשלה בירושלים.

  ()
ועדת המעקב רואה בהצבת כוחות מג"ב ביישובים ניסיון להחזרת הממשל הצבאי

במהלך הישיבה ציינה ועדת המעקב העליונה לשבח את הצלחת השביתה ביום חמישי, ואת ההיענות הציבורית הגדולה והמחאות שבהן השתתפו עשרות אלפים, במיוחד ההפגנה במג'ד אל-כרום שבה השתתפו רבבות. בוועדה אמרו: "הדבר מבטא את רצונו העז של הציבור הערבי לקחת אחריות על הזכות הבסיסית לחיים ולביטחון אישי ולחסן את עצמו ממגפות האלימות, הפשיעה ואנרכיית הנשק, כחלק מרצונו להיאבק על זכויותיו במולדתו ולמען שוויון זכויות אזרחי ולאומי".

 

ועדת המעקב העליונה האשימה את מוסדות השלטון, לרבות המשטרה, בעצימת עיניים. "זו מדיניות גזענית שמטרתה לפרק את החברה מבפנים ולפגוע במרקם החברתי של הציבור הערבי", אמרו בוועדה. "הזכות לביטחון אישי הינה זכות בסיסית שאינה ניתנת למיקוח או משא ומתן". בוועדה רואים בהצבת כוחות מג"ב ביישובים הערביים מעין ניסיון להחזרת הממשל הצבאי ודורשים תוכנית כוללת למאבק בפשיעה בתיאום עם נבחרי הציבור.

פורסם לראשונה 05/10/2019 23:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"המשטרה הפקירה את הערבים". קריאות להחריף את המחאה
מומלצים