שתף קטע נבחר

הכי קטן בעולם: מניין יהודים על אי בודד

כבר שבע שנים שמיליארדר יהודי מסתורי מזמין לעצמו מקהלה, חזנים ומניין - הכול בחבילה אחת - ונוסע הרחק להתבודד עם קונו. על אי מרוחק אי-שם יתפללו שבעת חברי להקת "מפתח סול" עם שני חזנים והמיליארדר. ביחד הם יהיו מניין הלכתי, לתפילה שתימשך על פני היום כולו

 

את תואר "המניין הקטן ביותר בעולם" יקטוף השנה אי קטן, אי-שם, שבו מקהלה של שבעה גברים, מגובה בשני חזנים, תופיע רוב הזמן לפני אדם אחד בלבד. מדובר ב-ל', מיליארדר יהודי, שביקש לשמור על עילום שמו. גם את מיקומו המדויק של האי סירב לחשוף, והלהקה תגיע אליו לראשונה 24 שעות לפני התקדש היום.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >>

 


 

כבר שבע שנים שנתי שיש וחבריו ללהקת "מפתח סול" עוזבים את בני המשפחה ויוצאים להרפתקת הימים הנוראים כחזנים ומקהלה במניין קטנטן הכולל איש עסקים ממוצא צ'יליאני ומשפחתו הגרעינית. עד השנה הם עשו את יום הכיפורים בקאריביים, באחד מאיי קיימן, אבל השנה – הפתעה.

 

איך מתכוננים ליום כיפור באי בודד?

שיש מספר כי "ביום ראשון השבוע היינו במיאמי, לבקשתו, וגם הופענו שם. לאחר מכן קנינו בסופרמרקט מזון כשר שאותו נביא במכלי קלקר לקאריביים, ביום שני. בלילה שלפני יום כיפור, נכתוב ביחד אותיות אחרונות בספר תורה חדש שהוא מתכוון לתרום, ובו נקרא במהלך החג. זה יהיה רגע השיא".

 

  ()

התפילה תהיה גם השנה מצומצמת מאוד: "לתורם שהזמין אותנו יש אישה, שתי בנות ובן שחגג בר מצווה, אבל הצום עלול להיות קשה לו, ולכן הזמין המיליארדר חזן נוסף על החזן הקבוע והמקהלה, כדי להגיע למניין גברים בטוח. כך הגענו מהארץ תשעה גברים".

 

"מפתח סול" כוללים, לצד שיש, גם את המעבד המוזיקלי והשותף שלו, אליהו חולדרוב, ואת אור שבח, אריאל קנדאבי, איתמר אברקי, נבו קנר וידין קליין. איתם יגיעו גם החזנים שלמה גליק ויניב רייפר. "זו לא הופעה במובן הרגיל של התפילה", שיש אומר. "נתחיל את התפילה בבוקר יום כיפור, בשעה תשע וחצי - ונסיים בצאת הכוכבים, לקראת שש וחצי".

 

מפתח סול  (צילום: נתי שיש)
כמעט כל המניין - "מפתח סול"(צילום: נתי שיש)

 

איך ההרגשה להופיע לפני אדם אחד בלבד?

"מספרים שגם רבי שלמה קרליבך היה מופיע לפני אדם אחד כדי לרומם את רוחו. ויש עוד יתרון – כשאתה מרומם את רוחו של זה שהזמין אותנו, הוא לא תורם 10 פעמים ח"י שקלים - אלא עשרות-אלפי דולרים ויותר לגופים כמו 'איחוד הצלה', 'ויצו', 'מצעד החיים' ועוד".

 

לא קל לעזוב את המשפחה בימים הכי יהודיים בלוח השנה. "באחת השנים שהופענו אצלו, אחד מחברי הלהקה הפסיד את הלידה והברית של הבן שלו", שיש מספר. "לכן השנה הוא הודיע לנו שבגלל שהיינו איתו שבע שנים ברציפות, הוא נותן לנו מתנה – להיות בבית בראש השנה עם האישה והילדים, אבל בשני תנאים: שלא נהיה חזנים במקום אחר, ושנגיע להתפלל איתו ביום כיפור".  

 


 

יום כיפור בערוץ היהדות :

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נתי שיש
כמעט כל המניין
צילום: נתי שיש
מומלצים