שתף קטע נבחר

אלטרנטיבה ברזילאית: הקהילה הליברלית של סאו פאולו

כ-100 אלף יהודים חיים בברזיל, מתוכם 60% בסאו פאולו, מתוכם מתפללות כאלף משפחות בבית הכנסת הגדול במדינה שנוסד על ידי יהודים שנמלטו מהמשטר הנאצי. לקראת היום הקדוש הם נערכים בסדנאות, הרצאות ומפגשי הכנה רוחניים

  ()

קהילת Congregação Israelita Paulista היא בית הכנסת הליברלי הגדול ביותר במדינה עם כאלף משפחות, הקשורות לזרמים קונסרבטיבים ורפורמים. בית הכנסת נוסד ב-1936 על ידי יהודים שנמלטו מהמשטר הנאצי, ועם השנים המשיך לקלוט פליטים שהגיעו מאירופה ומקומות אחרים בעולם.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >>

 


 

כנהוג בקהילות ליברליות, יש לבית הכנסת פתיחות רבה לזרמים שונים וישנם טקסים דתיים רבים - בר מצווה או קבלות שבת - שנערכים במתכונות מיוחדות, המאפשרות אלטרנטיבה לטקסים האורתודוכסיים המוכרים.

 

"רגע השיא שלנו". הרב מיכאל שלזינגר (צילום: Milton Gevertz )
"רגע השיא שלנו". הרב מיכאל שלזינגר(צילום: Milton Gevertz )

 

משמרים את המנגינות של פליטי גרמניה

מנהיג הקהילה, הרב מיכאל שלזינגר, מספר כי ביום כיפור בית הכנסת עמוס במיוחד, והקהילה מוסיפה מרחבי תפילה: "במהלך חגי תשרי יש כ-2,500 מתפללים במתחמים השונים. אנשים רבים מגיעים רק בחגים, ואין ספק שזה רגע השיא השנתי שלנו מבחינה דתית. מצד אחד, יש אווירה של כבוד והדר לקדושת היום - ומצד שני, שמחה על כך שכל הקהילה נמצאת ביחד ביום המיוחד הזה".

 

"בנוסף לתפילות המיוחדות שנערכות במבנה המרכזי, ובמתחם נוסף שאנחנו שוכרים לכבוד חגי תשרי - אנחנו מובילים לקראת החגים מספר תפילות אלטרנטיביות המותאמות לגילאים שונים".

 

  (צילום: Milton Gevertz )
"תפילות אלטרנטיביות"(צילום: Milton Gevertz )

 

במהלך חודש תשרי "עורכת הקהילה קבלת שבת מיוחדת שכוללת גם ארוחת ערב חגיגית, מוזיקה ודיונים, סדנה שמוקדשת לשופר - והרצאות ומפגשים על החגים ומשמעותם מבחינה רוחנית ומעשית".

 

מהו סגנון התפילה?

"מכיוון שהקהילה נוסדה על ידי פליטים מגרמניה, התפילות הן בסגנון מאוד אשכנזי ומבוססות על המלודיות שהפליטים שרו באירופה. עם השנים, הוספנו על המלודיות הללו חידושים וניגונים שונים".

 


 

יום כיפור בערוץ היהדות :

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Milton Gevertz
הרב מיכאל שלזינגר
צילום: Milton Gevertz
מומלצים