שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קופות החולים נגד אסותא אשדוד - והתושבים מפסידים

  תושבי אשדוד שאינם חברי מכבי, טוענים כי קופות החולים מונעים מהם לקבל טיפול בבית החולים אסותא בעיר. מנכ"ל בית החולים: "יש לנו תורים זמינים". קופות החולים: "המחירים באסותא יקרים מדי"

  האם קופות החולים מונעות מתושבי אשדוד טיפול רפואי בבית החולים 'אסותא אשדוד' המשתייך ל'מכבי'? תושבי העיר אשדוד ומנכ"ל בית החולים אסותא בעיר טוענים כי קופות החולים שאינן 'מכבי' מונעות ממטופלים בדיקות ופרוצדורות רפואיות בבית החולים הקרוב לביתם - וזאת מסיבות כלכליות.

   

  המבוטחים מספרים שהם נאלצים להתרוצץ על מנת לקבל את הטיפולים למקומות רחוקים מהבית, ולעומת זאת, קופות החולים טוענות כי הסיבה לכך היא שבאסותא מסרבים לחתום על 'הסכמי רכש שירותים', כפי שנהוג עם בתי החולים הממשלתיים ועל כן נוצר פער בעלויות.

   

  כך נראתה פתיחת בית החולים:

   

   

  פרופסור חיים ביטרמן, מנכ"ל בית החולים אסותא אשדוד מתאר את תמונת המצב לפיה מטופלים מודרים מבית החולים: "לצערי, אנחנו שומעים על מטופלים שנשלחים לבתי חולים אחרים ונדרשים להמתין חודשים לניתוחים חיוניים כולל ניתוחים אונקולוגים, בעוד שבאסותא אשדוד יש תורים זמינים לניתוחים רבים. לא ייתכן למנוע מחולה סרטן שגר באשדוד לקבל טיפול קרוב לביתו ובמקום זאת לשלוח אותו לבאר שבע או לגוש דן.

   

  "אצלנו יש תורים זמינים לסוגי ניתוחים שונים והתערבויות רפואיות שאנשים מחכים להם חודשים רבים בבתי חולים אחרים, למשל החלפות מפרקים, קיצור קיבה, ניתוחי בקע, ניתוחי כיס מרה ובראש ובראשונה ניתוחי סרטן".

   

  קיראו עוד על המתנה בתור

  דו"ח: באיזה בית חולים תחכו הכי הרבה לביצוע בדיקות?

  דו"ח מגלה: כמה זמן תמתינו לרופא מומחה בקופת חולים

   

  "למה אי אפשר לקבל שירותי רפואה קרוב לבית"?

  מייק וייצמן (42), תושב אשדוד למעלה מעשרים שנה סיפר: "אני עומד בפני ניתוח קיצור קיבה וביקשתי לבצע אותו באשדוד. כשניגשתי לתאם את הניתוח, קופת החולים אישרה לי לבצע אותו רק בהרצליה, אבל היה לי חשוב לעשות אותו קרוב לבית והגשתי ערעור לפניות הציבור של הקופה. התאכזבתי שאני לא יכול לקבל שירותים קרוב לבית. אני נמצא בפלונטר ולא מבין למה קופת החולים מערימה קשיים ולא מוכנה לפתור את זה? ומסתבר שאני לא לבד בסיפור הזה".

   

  גם אריק (שם בדוי) תושב העיר חווה חוויה דומה: "הייתי זקוק לבדיקת סיטי ריאות שרופא מומחה הפנה אותי לביצוע דחוף. התור שנקבע על ידי קופת החולים היה למכון רנטגן בעוד חודשיים וחצי. זאת כאשר ידעתי שבבית החולים אסותא אשדוד ניתן לקבל תור עוד השבוע. אם הבדיקה הייתה נערכת מאחר יותר זה היה מסכן חיים כי היא הוכיחה על קיומה של מחלת ריאות, מה שצילום חזה לא הצליח לזהות אצלי. שקלתי לעבור קופה בעקבות האירוע הזה, כי אם לא הייתה לי 'פרוטקציה' שסייעה לי לפתור את המצב- זה היה מסכן את חיי".

   

  רוית (35), עד לאחרונה תושבת אשדוד סיפרה: "אני סובלת מגידולים שפירים בגוף והרופאים אסרו עליי להיכנס להיריון לפני שאוודא שאין גידולים שממוקמים במקומות בעייתיים מה שעשוי לסכן אותי. הפנו אותי לבצע MRI מוח בדחיפות כשהתורים הקרובים ביותר היו לעוד ארבעה חודשים עד חצי שנה. באסותא אשדוד היה אז תור קרוב לעוד ארבעה ימים וביקשתי מהקופה לאשר לי.

   

  "הם סירבו, למרות שהייתי עם פצצה מתקתקת בראש לכן פניתי ללשכת שר הבריאות ושם סייעו לי להתמודד עם ההתנגדות של הקופה. הייתי צריכה להגיע בדרך לא דרך כדי לקבל אישור למשהו שנוצר מלכתחילה כדי להנגיש את שירותי הרפואה לתושבי העיר".

   

  על אף שבית החולים החל לפעול ביוני 2017 הוא עדיין לא נכלל בהסכמי הבחירה של אף אחת מהקופות שאינה מכבי. גם ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, פנה במכתב למנכ"לי הקופות ובו כתב: "הקופות שולחות את חבריהן תושבי אשדוד אל מחוץ לעיר ומונעות מהם יכולת לקבל שירות רפואי זמין בעיר מגוריהם. לרוב מדובר בשירות אמובלטורי ולעיתים, כפי שנחשפתי לאחרונה דרך פניות תושבים אליי לקבלת סיוע, מדובר אף במצבים דחופים ומסכני חיים".

   

  אסותא אשדוד. "תורים זמינים" ()
  אסותא אשדוד. "תורים זמינים"

   

  תגובות הקופות

  מקופת החולים כללית נמסר: "אנו פועלים באופן עקבי להעניק שירותים שניתן לקבלם מחוץ לכותלי בית החולים במתקני הכללית בקהילה. מתוך שיקול דעת מקצועי, במקרים בהם ניתנת האפשרות לחלופה רפואית מיטבית – נעדיף להפנות מטופלים לשירות זה".

   

  "כללית רכשה באסותא אשדוד אשתקד שירותים בהיקף 174 מיליון שקלים וצפויה לגדול השנה. כמו כן, פנינו מספר פעמים כדי שיאמצו הסכם הדומה לזה של הסכמי בתי החולים האחרים במדינה, פנייה שנתקלה בסירוב".

   

  מקופת החולים 'לאומית' נמסר בתגובה: "לאומית שירותי בריאות דואגת לטיפול הרפואי ובריאות מבוטחיה תושבי העיר אשדוד והסביבה. כך למשל, לאומית רוכשת בבית החולים באשדוד שירותים רפואיים בהיקף כספי שנתי של עשרות מיליוני שקלים מדי שנה. זאת למרות שמחיר השירות ללאומית בבית החולים אסותא אשדוד גבוה משמעותית, לעיתים בעשרות אחוזים, ממחיר השירות בבתי החולים האחרים באזור. נשמח לקדם הסכם עם בית החולים ובלבד שייתן ביטוי לאלטרנטיבות ולמחירי השוק".

   

  מנכ"לית מאוחדת סיגל רגב רוזנברג מסרה בתגובה: "עד לרגע זה אסותא סירבה להגיע להסכם עם הקופה למרות זאת היקף הרכש עולה מדי חודש והגיע כמעט להיקף המלא. יחד עם זאת פניותינו הרבות עד כה להגיע להסכם נדחו. נפגשתי עם מנכ"ל מכבי והוא הבטיח לי שיורה לנהל מו"מ מול מאוחדת ונשמח מאוד להגיע להסכם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים