שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח מגלה: כמה זמן תמתינו לרופא מומחה בקופת חולים

  באופן מפתיע, על פי הנתונים של משרד הבריאות ומכון גרטנר שמתפרסמים היום, עולה כי במחוז הצפון זמני המתנה קצרים בהשוואה לשאר הארץ בתורים לרפואת אף אוזן גרון, עור, אורתופדיה ורופאת נשים. במחוז הדרום מנגד, המצב טוב בהשוואה לממוצע הארצי רק בזמני המתנה לרפואת עור

  משרד הבריאות ומכון גרטנר מפרסמים הבוקר (ג') את זמני המתנה לרופאים מומחים בקופת החולים. מטרת המדידה היא לבחון את המקומות בהם זמני ההמתנה ארוכים ועשויים לפגוע בבריאות המטופלים, להקטין שביעות רצון מהשירות ולהגדיל שימושים ברפואה פרטית.

   

  על פי הנתונים, כמחצית מהמטופלים שהזמינו תור לרופא עיניים המתינו שישה ימים, לרופא נשים המתינו שמונה ימים, לאף אוזן גרון שבעה ימים, לרופא עור 13 ימים ולאורתופד - התחום המבוקש ביותר - מחצית מהמטופלים צריכים להמתין 11 ימים.

   

   ( )

  באופן מפתיע במחוז הצפון זמני המתנה קצרים בהשוואה לשאר הארץ בתורים לרפואת אף אוזן גרון, עור, אורתופד ורופא נשים, וזמן ההמתנה לרפואת עיניים דומה לממוצע הארצי. מנגד, מחוז הדרום טוב בהשוואה לממוצע הארצי רק בזמני המתנה לרפואת עור, ופחות טוב מהממוצע באף אוזן גרון, עיניים, נשים ואורתופדיה.

   

  קיראו עוד:

  דו"ח: תוך עשור - הזינוק בזמן ההמתנה לרופא מומחה

  דו"ח: באיזו קופ"ח בעיר שלכם הרופאים הכי זמינים

  יצאנו לבדוק: כמה זמן תאלצו לחכות בכל חדר מיון

   

  כאשר המטופל מעוניין בתור הקרוב ביותר ומוכן לפנות אל "רופא כלשהו" (לא לרופא ספציפי אלא לכל רופא שיתפנה אליו התור הקרוב ביותר) זמני ההמתנה יהיו קצרים יותר באופן משמעותי. כך למשל לרופא נשים כלשהו ניתן למצוא תור תוך ארבעה ימים וכך גם לרופא עיניים. תור לרופא אף אוזן גרון אפשר למצוא תור תוך חמישה ימים ולאורתופד תוך שבוע. לרופא עור כלשהו בקופות החולים ניתן למצוא תור תוך שמונה ימים.

   

   ( )

  מערכת לאומית למדידת תורים

  בשנים האחרונות משרד הבריאות החליט להקים מערכת לאומית למדידה ודיווח ציבורי של זמני המתנה לרופאים, כחלק מהתוכנית הלאומית לחיזוק הרפואה הציבורית. המערכת הזו נועדה לאתר בעיות בזמינות שירותים בהתמחויות רפואיות ופערים בין אזורים גיאוגרפיים, ולתכנן פעולות לקיצור זמני המתנה ארוכים.

   

  לשם כך במשרד הבריאות פיתחו שיטה לחישוב זמני המתנה, על בסיס התורים הפנויים שארבע קופות החולים מציעות למבוטחיהן לפי אזורים גאוגרפיים. במסגרת הבדיקה נבדקו זמני המתנה של יותר מ-6,000 יומני רופאים בכל חמש ההתמחויות. על מנת לקבל את רשימת התורים הפנויים נדגמו יומני הרופאים בכל יום.

   

  רוצים לדעת כמה זמן תמתינו לרופא באזור המגורים שלכם? לחצו כאן

   

  "אחרי שנים רבות של התמודדות עם גישות ותשתיות מדידה שונות, נבנה בהובלת חטיבת טכנולוגיות רפואיות, מידע ומחקר, מדד לאומי ראשון המאפשר מדידת זמני המתנה לרפואה יועצת בקהילה והצגת הממצאים לציבור לפי אזורים גאוגרפיים", מסבירים במשרד הבריאות ומציינים שהנתונים מתייחסים לממוצע הארצי בכל ארבע קופות החולים.

   

  "הממצאים יהוו בסיס לסקרי מטופלים ולמחקרי עומק, במטרה לאתר מקומות בהם יש בעיות ויש צורך כדי להשקיע בקיצור זמני המתנה במקומות הדרושים", מוסיפים במשרד הבריאות.

  חדר המתנה לרופא תור לרופא (צילום: shutterstock)
  זמני המתנה ארוכים עלולים לפגוע בבריאות המטופלים(צילום: shutterstock)

  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן: "אני מתכוון להישאר במשרד הבריאות. כל מה שביקשתי פעם שעברה במשא ומתן הקואליציוני התקיים, כולל טיפולי שיניים בחינם וביטוח סיעודי. יש הרבה שינויים שאנחנו צריכים. אני בעד העלת מס בריאות בחצי אחוז ואולי יותר ותנאי שהכסף יילך רק לבריאות.

   

  "מערכת הבריאות זועקת לכס ואומרים שאין מספיק. אני רוצה שיהיה כסף לבריאות. דיברתי עם נתניהו ואנחנו נמשיך את השיח איתו. אנחנו רוצים לקבוע זמני המתנה לקהילה שלא יעלו על 14 יום ושבבריאות הנפש לא ימתינו מעל 30 יום.

   

  "גם נעשה שינוי בטיפות חלב והתפתחות הילד. אשים דגש השנה על הדבר הזה. יש לנו תוכנית להפסיק עם הזקנה במסדרון. סך הכל קיבלנו 200 מיטות כל שנה ויישמנו את זה ובנוסף נוספו 350 מיטות באשדוד. יש לנו מערכת בריאות מצוינת. הרופאים מצויינים ובתי החולים מצויינים.

   

  "תחילת הטיפול במיון תהיה תוך עשר דקות מרגע שחולה יגיע ושחרור תוך ארבע שעות. זה אפשרי אבל זה ייקח זמן. בנוסף, נוסיף שני בתי חולים בבאר שבע ובקריות. ברור שהקמת בית חולים תקצר את התורים. כשראש הממשלה אמר לאורנה פרץ שהיא משעממת אותו הוא התכוון שאין צורך בהקמת חדר מיון קדמי בקריית שמונה. הוא תומך בהקמת בתי חולים. אני מתכוון להיות סגן שר. גם אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו והוא לא יוכל לכהן כשר בפועל. נמצא פתרון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כמה זמן תמתינו לרופא?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים