שתף קטע נבחר

ניו-זילנד: יום כיפור בקצה העולם

הרבה יהודים לא תמצאו שם, אבל מגוון רחב של פעילויות יהודיות ותנועות נוער - דווקא כן. לבית הכנסת "בית אל" שבבירת ניו-זילנד יגיעו ביום כיפור גם מתפללים שלא נוטים לפקוד אותו בשאר ימות השנה, אבל אף אחד לא יבדוק אותם בציציות

  ( )

כשישראלים מטיילים בחו"ל נעים תמיד לגלות קהילה יהודית, גם במקומות רחוקים על פני הגלובוס. ואם באוסטרליה ידוע שיש קהילה יהודית פעילה ונרחבת, הרי שבשכנה הקטנה יותר, ניו-זילנד, מתגוררים כמה אלפי יהודים המפוזרים במספר מוקדים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >>

 


 

בוולינגטון הבירה ממוקם המרכז היהודי שבו פעילה הקהילה האורתודכסית של העיר. הקהילה עורכת תפילות קבועות בבית הכנסת "בית אל" בשבתות וחגים, והיא מתפללת לפי נוסח אשכנז, אם כי היא מורכבת לא רק מאשכנזים אלא גם מספרדים ויהודים נוספים ממוצאים שונים.

 

"תשליך" במשותף עם הקהילה הרפורמית

מלבד בית הכנסת, ישנן שלל פעילויות יהודיות של תנועות "בני עקיבא", "הבונים", "דרור" והתאחדות הסטודנטים היהודיים. למרות שהקהילה לא גדולה, יש גם סופרמרקט כשר, מקווה וגן ילדים יהודי - שלומדים בו גם לא יהודים.

 

 

הרב אריאל טל אומר שהקהילה נותנת דגש על הדור הצעיר: "יש לנו תוכניות מיוחדות בחגים עבור הילדים, ואנחנו אפילו דואגים לשמרטפים עבור הפעוטות. אנחנו מאוד דוגלים ב'קירוב'; מרבית הקהילה לא מזוהה מבחינה דתית או מגיעה לתפילה על בסיס קבוע, ואנחנו מנסים להציע תוכניות ופעילויות שיתאימו להם. בראש השנה, למשל, עשינו תפילות לפי גילאים, שיעור מיוחד על משמעות התפילה - ולפני השופר עשינו קידוש על מנת לעשות הפסקה מרעננת בתפילה עצמה. במהלך היום גם עשינו תשליך משותף בנהר המקומי יחד עם הקהילה הרפורמית".

 

ביום כיפור צפויה התכנסות-רבתי: "רבים מגיעים לתפילות רק ביום כיפור, בדומה למה שקורה בקהילות יהודיות אחרות ברחבי העולם. אני באופן אישי מוביל את המניין של הילדים, וזאת במטרה לחבר את הדור הצעיר לתפילה.

 

   (צילום: הקהילה היהודית בוולינגטון)
מחפשים לקרב - ולהתקרב

 

"יש לנו חזן אחר מתוך הקהילה, צעיר, שיוביל את התפילה של שאר המתפללים. קשה לדעת כמה יגיעו בדיוק לכל התפילות, אבל אני מעריך שנהיה כמה מאות. באירוע של 'לימוד' שנערך לאחרונה בוולינגטון לקחו חלק 450 משתתפים, כך שיש בסיס טוב לקהילה ולרצון להשתתף בפעילויות יהודיות".

 


 

יום כיפור בערוץ היהדות :

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הקהילה היהודית בוולינגטון
מחפשים להתקרב
צילום: הקהילה היהודית בוולינגטון
מומלצים