שתף קטע נבחר

מי שלא בשמירה - מתפלל: "נשארים בבסיס באהבה"

בכל יום מתפללים בבית הכנסת של בא"ח גולני עד 500 חיילים במשמרות. אולם ביום כיפור משתחררים מרבית הטירונים והצוות לביתם, ובמקום נשארים רק החיילים שמאבטחים את הבסיס. הצבא מספק להם טליתות, מחזורים חדשים ואפילו חלוקי "קיטל" - וגם הסעות למקווה הקרוב

  ()

הכירו את נתן גוטליב (23), לוחם בחטיבת גולני, בוגר ישיבת ההסדר בשדרות. שלא כמו רוב חבריו לנשק, גוטליב נשוי ואב לתינוק בן 11 חודשים. אבל זה לא מה שמונע ממנו להישאר ביום כיפור בבסיס. למה? ובכן, "כי צריך לשמור על הבסיס", מסביר גוטליב - וגם "כי אני משתדל להשתמש כמה שפחות בקלף הזה".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >>

 


 

"גם עצם ההחלטה להתגייס היא למען עם ישראל. אני לוחם וחשוב לי להיות לוחם. לכן מקבלים הכול באהבה, כולל להישאר בבסיס ביום כיפור, ולהשאיר את האישה והילד במיתר, שם מתגוררים ההורים שלה".

 

יש אפילו חלוקי קיטל

בשנת 2004 הוקם בית הכנסת, כחלק מבניית בסיס האימונים החטיבתי של "גולני", סמוך לקיבוץ רגבים שבצפון. 170 מקומות מכיל בית הכנסת, ועוד עזרת נשים קטנה ובה כעשרה מושבים (בשל מספרם הגבוה של הלוחמים הדתיים בגולני, יש תוכנית להקמה של בית כנסת חדש).  

 

 

בכל יום מתפללים במקום עד 500 חיילים במשמרות, אולם בשבתות וחגים - ובמיוחד ביום כיפור - מרבית הטירונים והצוות נוסעים לביתם. במקום נשארים רק החיילים שמאבטחים את הבסיס.

 

מי שיעבור לפני התיבה ביום כיפור לפחות בחלק מהתפילות, הוא סגן הרב ישראל שושן (31), המכהן כרב של בא"ח גולני. "יש חגים שבהם קצינים מביאים לבסיס את האישה והילדים, אבל אשתי הבינה את גודל המשימה, ואפשרה לי להיות עם החיילים ביום הקדוש שיהיה גדוש בתפילות ושיעורי תורה, למרות הקושי שלה להישאר בבית עם הילדים הקטנים", הוא אומר.

 

 

"כמובן שהמטבח בבסיס דואג לסעודה מפסקת. האוכל פה תמיד מגוון וטעים. אבל כשיש מעט חיילים הוא מושקע במיוחד. אחרי הסעודה, החיילים שלא יהיו בשמירה יבואו איתי לבית הכנסת".

 

אלו הכנות מיוחדות יש לקראת יום הצום בבסיס צבאי?

"הצבא סיפק טליתות, מחזורים חדשים ואפילו חלוקי 'קיטל' לאלה שנוהגים ללבוש אותם בתפילות. ארגנו הסעה למקווה בגבעת עדה, לטובת אלה שנוהגים לטבול בערב היום הקדוש. בצורה יוצאת דופן, נאפשר גם לחיילים שנמצאים בשמירות, לא לנעול נעליים צבאיות אלא נעלי ספורט, כפי שנדרש על פי ההלכה".

 

  (צילום: דו
הרב סגן שושן בבית הכנסת(צילום: דו"צ)

 

"זוכרים את אורון שאול והדר גולדין"

בשנים האחרונות עבר הרב שושן לפני התיבה בבית הכנסת בפרדס חנה, "אבל השנה הברזתי להם כדי להיות עם החיילים", הוא אומר. "אני אהיה חזן בתפילת כל נדרי".

 

טוראי נתן גוטליב  (צילום: דו
"אני לוחם וחשוב לי להיות לוחם. לכן מקבלים הכול באהבה, כולל להישאר בבסיס ביום כיפור". טוראי נתן גוטליב (צילום: דו"צ)

 

רגע השיא בתפילה, אם היה לכם ספק, הוא בזמן פתיחת ארון הקודש, בעת שנאמרת התפילה לשלום המדינה והתפילה לשלום חיילי צה"ל. "נתפלל לשלומם של כל חיילי צה"ל, ולרפואתם של כל הפצועים. כמובן שנזכיר ונתפלל על סמ"ר אורון שאול, לוחם גולני, וסגן הדר גולדין".

 


 

יום כיפור בערוץ היהדות :

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דו"צ
יש מי שסוגרים כיפור בבסיס
צילום: דו"צ
מומלצים