שתף קטע נבחר

"PrEP" לייט: 4 כדורים למניעת הדבקה ב-HIV ביחסים

המלצות חדשות מאשרות להשתמש בתרופת ה"PrEP" למניעת הדבקה בנגיף האיידס בארבעה כדורים בלבד – לפני המגע המיני ויומיים אחריו. השיטה מיועדת למי שאינו מקיים יחסי מין לא מוגנים בשכיחות גבוהה, ומפחיתה את הסיכון להדבקה ב-86% ויותר. השיטה יעילה בקרב גברים אך אינה יעילה בנשים

השיטה המהירה למניעת הדבקה באיידס: הנחיות חדשות קובעות כי מי שלא מקיימים יחסי מין לא מוגנים בתדירות גבוהה, יכולים להתגונן בפני נגיף ה-HIV רק בסמוך למגע המיני, במקום מדי יום. השיטה החדשה התגלתה יעילה בשיעור גבוה למניעת הדבקה, וצפויה לחסוך אלפי שקלים בשנה.

 

המדובר בתרופות ה-PrEP אמטריביר טבע או טרובדה, המעכבות הדבקה בנגיף ה-HIV בגוף. הן אושרו בישראל לפני שנה, לאחר שאושרו לשיווק בארה"ב ובמדינות מערביות נוספות. התרופות הללו נמצאו יעילות במניעת הדבקה בנגיף בקרב אוכלוסיות בסיכון. עד כה נדרשו המשתמשים ליטול את הגלולה מדי יום, גם אם אינם מקיימים יחסי מין בתדירות גבוהה.

 

4 כדורים בלבד להגנה מושלמת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
4 כדורים בלבד להגנה מושלמת(צילום: shutterstock)

 

בשל העלויות הגבוהות, ובעקבות העובדה שרק כ-50 רופאים בישראל עברו את קורס ההכשרה ומורשים לרשום את תרופות ה-PrEP, מאות רוכשים את התרופות הללו דרך האינטרנט. באופן זה, הנטילה אינה מפוקחת, ועלולה לסכן את המשתמשים.

 

איזו תחלואה מלווה חולי HIV?

 

 

כך פועלת השיטה

ההמלצות החדשות שאושרו לאחרונה בארה"ב, קובעות כי אלה שאינם מקיימים יחסי מין בתדירות גבוהה, יכולים ליטול את התרופה רק סביב מועד יחסי המין. השיטה שכונתה 211, קובעת כי יש ליטול שתי טבליות בין שעתיים ל-24 שעות לפני יחסי המין, 24 שעות אחרי המנה הראשונה יש ליטול גלולה נוספת, וכעבור 24 שעות נוספות (כלומר 48 שעות מהמנה הראשונה) יש ליטול גלולה אחרונה, ובסך הכל 4 גלולות.

 

ההמלצות קובעות עוד כי אם בסופו של דבר לא היו יחסי מין תוך 24 שעות או אם היו מספר פעמים יחסי מין שנמשכו יותר מ-24 שעות, יש להמשיך וליטול את הכדור כל 24 שעות ועד 48 שעות לאחר יחסי המין. כלומר, יש ליטול כדור כל 24 שעות, ושתי לקיחות אחרונות 24 שעות לאחר המגע המיני האחרון, ו-48 שעות לאחר המגע המיני האחרון. בשתי ההמלצות את הגלולה האחרונה יש ליטול כעבור 48 שעות ללא סקס.

  

  ( )
 

 

"השיטה הוכחה כבעלת יעילות גבוהה מאוד במספר מחקרים רפואיים אמינים והיא מיושמת ביעילות רבה במספר מדינות מערביות בעולם", אומר ד"ר גל וגנר קולסקו, מנהל המרפאה הגאה של שירותי בריאות כללית, "לאחרונה גם ארגון הבריאות העולמי אימץ אותה כשיטת טיפול יעילה לאוכלוסייה הרלוונטית. חשוב להדגיש שהיא מיועדת לגברים בלבד, ואינה יעילה בנשים".

 

לדברי ד"ר וגנר קולסקו, השיטה מיועדת בעיקר למי שתדירות יחסי המין שהוא מקיים היא פעם בשבוע או פחות מכך: למי שתדירות יחסי המין שלו גבוהה מפעם בשבוע, אין יתרון ללקיחה בצורה כזו. היא גם מתאימה רק למי שיכול לצפות מראש, לפחות שעתיים, את קיום יחסי המין. אם המנה הראשונה נלקחה פחות משעתיים מרגע קיום יחסי המין, ההגנה אינה יעילה. חשוב גם להקפיד על המועדים הבאים, ולכן היא דורשת אחריות אישית והקפדה מקסימלית, כיוון שכל מנה קובעת".

 

ד"ר וגנר מוסיף, כי כל מי שנוטל PrEP מחוייב לבצע בדיקת HIV כל שלושה חודשים, כדי לוודא שהתרופה אינה גורמת לפגיעה בכליות, ולוודא שלא התרחשה הדבקה בנגיף ה-HIV, או בחיידקים אחרים העוברים ביחסי מין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מניעת הדבקה ב-HIV
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים