שתף קטע נבחר

פרקליטה של נעמה יששכר: "הסגרת ההאקר לארה"ב תסבך אותנו"

עורך דינה של הצעירה הישראלית שנשלחה למאסר בן 7.5 שנים ברוסיה בשל הברחת סמים, אמר בעקבות הפרסום ב-ynet שלפיו ישראל צפויה להסגיר את ההאקר הרוסי לארה"ב - כי ההליך צפוי להקשות על המצב. אמה: "זה יהיה נורא ואיום". נתניהו יעביר לפוטין בקשה לחנינה

 

 

 

בעקבות ההערכה במערכת המשפטית שלפיה צפוי שר המשפטים אמיר אוחנה לאשר את הסגרת ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארה"ב - כפי שפורסם לראשונה ב-ynet - אומר הבוקר (ג') פרקליטה של נעמה יששכר, עו"ד אלכסנדר טייץ, כי "הליך ההסגרה יסבך את מצבנו". אמה של נעמה אמרה: "אני רוצה להאמין שזה לא יקרה, זה יהיה נורא ואיום". בתוך כך יעביר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בקשה רשמית לחנינה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 

כליאת הישראלית ברוסיה - סיקור נרחב:

פרקליטה של נעמה ערער

הערכה: תאושר הסגרת ההאקר הרוסי לארה"ב

נעמה בביקור אמה בכלא: "תודה על התמיכה"

"תוציאו אותי מהר": יומן הכלא של נעמה

"תחושה של חיית אדם": הצצה לכלא הרוסי

  

"זה לא הגיוני, הם לא יתנו אותו לאמריקה כשהבת שלי פה קלף מיקוח", אמרה האם יפה יששכר לשליחת ynet ו"ידיעות אחרונות". "אני לא חושבת שזה יקרה, אני רוצה להאמין שזה לא יקרה. לפחות תשעו אותו עד שתחליטו מה קורה". לדבריה, אם יוחלט לבסוף להסגיר את ההאקר, יהיה זה "נורא ואיום".

  ()
 

"אני בטוחה שיש מגעים עם רוסיה", הוסיפה האם. "אני מאמינה שהמדינה תחשוב טוב, שהשר אוחנה שדיבר איתי ביום שישי יחשוב שיש פה ילדה שיושבת כבר חצי שנה בתנאים לא תנאים".

 

יפה יששכר גם סיפרה כי במהלך הפגישה אתמול בבית המעצר אמרה לה בתה: "איך המדינה יכולה לקחת אזרח של מדינה אחרת, להכניס אותו פנימה, להעביר גבול ולהחתים על מסמכים שהוא לא מבין? זה מה שעשו לי".

 

בהמשך היום יצטרף ראש הממשלה נתניהו לנשיא ראובן ריבלין, ויגיש לפוטין בקשה רשמית לתת חנינה לנעמה יששכר. "זה שיצא מכתב מראש הממשלה, אני מודה לו שהוא שולח עוד פניה רשמית וביקש לשחרר את נעמה", אמרה האם.

 

היא גם הביעה תקווה שההליכים המשפטיים יסתיימו במהרה:"אני לא יודעת איך היא תחזיק מעמד כי היא בשלב שנגמרו לה הכוחות הנפשיים באמת נגמרו לה וגם לי. חצי שנה".

יפה יששכר קונה לנעמה אוכל לכלא (צילום: נועה לביא)
אמה של נעמה יששכר קונה לה מצרכים אחרי הפגישה בבית המעצר(צילום: נועה לביא)

 

 

אתמול פורסם כאמור, כי בצמרת הממשלה מעריכים ששר המשפטים אמיר אוחנה צפוי לחתום בימים הקרובים על צו הסגרה נגד בורקוב. בימים האחרונים נערכו כמה התייעצויות בין גורמים מדיניים, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו וגורמים משפטיים, לאור העובדה שגם ארצות הברית וגם רוסיה מבקשות את הסגרתו.

 

מהמסמכים הרשמיים המצויים במערכת המשפטית ומההחלטות של בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון שדנו בערעוריו של בורקוב, עלה כי ארצות הברית הייתה הראשונה שביקשה את הסגרתו של בורקוב לפני שלוש שנים וחצי.

 

עורך הדין טייץ סיפר על תנאי מעצרה של נעמה: "היא מוחזקת בתנאים סבירים, אך לאדם שגדל בישראל זו שגרה לא פשוטה. בבית הכלא הקודם ביקרו אותה הרבנים של חב"ד וסיפקו לה אוכל כשר, כעת זה אסור. הגשתי בקשה לשופט אתמול להרשות למרשי טלפון אחד בשבוע, אך קיבלתי סירוב". הוא ציין כי בהמשך היום יבקר אותה ויעדכן אותה בהתקדמות הליכי הערעור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב סוצ'י (צילום: MCT)
ישלח בקשה לחנינה. נתניהו עם פוטין(צילום: MCT)
 

אתמול הגיש טייץ ערעור ראשוני לבית המשפט ברוסיה על פסק הדין החמור - והתקדימי לטענתו - שבו נגזרו עליה 7.5 שנות מאסר בגלל 9.5 גרם קנאביס שנתפסו בכבודתה בעצירת ביניים בטיסה מהודו לישראל.

 

הערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי ליד מוסקבה הוא טכני בעיקרו, ולא מכיל נימוקים של ממש. עורך הדין הסביר כי הגשת הערעור הראשוני נועדה לעצור את ספירת התקופה של עשרת הימים שבהם התאפשר לעשות כן.

עו
עו"ד אלכסנדר טייץ

בתוך כך, בני משפחתה וחבריה של נעמה בת ה-26 מממשים את הבטחתם להילחם בכל הכוח למען שחרורה, והקימו מטה מאבק אשר ירכז את כלל הפעילות בתחום. לבקשת המשפחה, ניתן לתרום כסף למען המאבק דרך אפליקציית pay box.

 

התקשורת בארה"ב מסקרת את הפרשה: "לכודה במשולש דיפלומטי"

הסיפור של יששכר, המחזיקה באזרחות אמריקנית, זוכה לסיקור גם בארה"ב. על פי רוב האתרים, יששכר "לכודה במשולש דיפלומטי" בין ארה"ב, רוסיה וישראל. ב-CNN דווח שרוסיה רוצה להבטיח את שחרורו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב שכלוא בישראל ומבוקש בארה"ב. "נראה כי יששכר כלואה באמצע סכסוך דיפלומטי שאין לה שליטה עליו", נכתב.

 

 

נעמה יששכר עצורה כלא רוסיה על סחר סמים החזקת סמים שדה תעופה העברה מ הודו ()
"יושבת בתנאים לא תנאים". יששכר
 

"ילידת ניו ג'רזי כלואה משמשת כלי משחק במתיחות בין ארה"ב, רוסיה וישראל", נכתב בכותרת ב"וושינגטון פוסט". "מתחים גיאו-פוליטיים, דיפלומטיה ברמה גבוהה וצו הסגרה להאקר בינלאומי קשורים כולם בסיפור של נעמה יששכר", נכתב בכתבה.

 

גם בסיקור ב"ניו יורק טיימס" מתייחסים לתפקיד שיששכר ממלאה בעל כורחה במתיחות בין ישראל, ארה"ב ורוסיה. "איך כמה גרמים של חשיש הפכו אמריקנית-ישראלית לפיון גיאופוליטי", נכתב. ברשת "פוקס", הסיקור מובא ברובו מכלי תקשורת ישראליים, ואין בו כל זכר למתיחות דיפלומטית או להאקר הרוסי שפוטין מבקש לשחרר.

 

נעמה יששכר נעצרה בחודש אפריל במהלך עצירת ביניים במוסקבה, בטיסה חזרה מהודו לישראל. אנשי ביטחון בשדה התעופה עיכבו אותה שם אחרי שנמצאו 9.5 גרם קנאביס במזוודה ששלחה בבטן המטוס. היא נלקחה לחקירה, ומאז נותרה במעצר. ביום שישי גזר עליה בית המשפט במדינה עונש מאסר חמור ביותר של 7.5 שנים בגין הברחת סמים.

 

היחס המחמיר כלפי נעמה - בין היתר ההחלטה להאשימה בהברחת סמים ולא בהחזקת סמים, על אף שלא נכנסה לתחומי המדינה בפועל - הוא לפי הערכות בארץ חלק ממנוף לחץ של רוסיה, על מנת שישראל לא תסגיר לארה"ב את ההאקר היהודי-רוסי אלכסיי בורקוב, שארה"ב דורשת את הסגרתו בחשד להונאה ועבירות סייבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעמה יששכר ואלכסיי בורקוב
מומלצים