שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נפגעתם בתאונת עבודה? כך תקבלו פיצויים

  מתי תאונת דרכים או הידבקות בזיהום יחשבו כתאונת עבודה, מה צריך לעשות כדי לתבוע פיצויים, איך נקבעים אחוזי נכות ומתי תאונת עבודה מוכרת כפגיעה נפשית? מדריך

  תאונות עבודה הן התאונות השכיחות ביותר, המשפיעות באופן ישיר על העובד הנפגע - שזכאי לא פעם לפיצויים משמעותיים. חלק מתאונות העבודה הן קטלניות: כך, למשל, לאחרונה פורסם דו"ח של קו לעובד, לפיו במחצית הראשונה של 2019 חל זינוק של 30% במספר ההרוגים בתאונות עבודה, לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  עובדים בחג מפסידים כסף? שאלות ותשובות

  איפה אתם בחג? הזכויות שלכם במקום העבודה

  עובדים בחגים? אלו הזכויות שלכם

  נתונים מבהילים: כמעט מדי יום נהרג או נפצע עובד בענף הבנייה

  הסוף לתאונות העבודה? אל תבנו על זה

  "לכוד במכונה": איבד זרוע בתאונת עבודה ותובע מיליונים

   

  אז מתי תאונה אכן נחשבת תאונת עבודה ומהן זכויותיו של העובד הנפגע. בעזרת עו"ד אייל פייפר, המתמחה בתביעות תאונות עבודה, ביטוח לאומי וחברות ביטוח, גיבשנו מדריך בנושא - לפניכם שאלות ותשובות.

  זירת התאונה (צילום: ענר גרין)
  תאונת עבודה באתר בנייה ביבנה. תאונת עבודה יכולה לקרות לכל עובד, גם מחוץ לענף הבנייה(צילום: ענר גרין)

  מהי תאונת עבודה?

  למונח תאונת עבודה קיימת הגדרה רחבה מאוד: תאונת עבודה יכולה לקרות לכל עובד, גם מחוץ לענף הבנייה, בדרכו לעבודה או בחזרה מהעבודה, וכמובן במהלך העבודה עצמה. כך, למשל, אם אדם עבר תאונה עם רכבו, כשהיה בדרך לעבודה או בחזרה מהעבודה, הוא עשוי להיות מוכר כמי שנפגע בתאונת עבודה. גם תאונה עם קורקינט או אופניים חשמליים בדרך למשרד יכולה להיות מוכרת כתאונת עבודה לכל דבר.

   

  במקרים של תאונת דרכים בדרך לעבודה או בחזרה מהעבודה הביתה, החוק מאפשר לתובע לבחור בין תביעה בביטוח הלאומי לתביעה בבית המשפט. לרוב, הנטייה של ציבור הלקוחות היא לבחור בהליך של תביעה משפטית, אם קיימת בעיה של עבר רפואי.

  אינפו כלכלה תאונות עבודה ()

  עו"ד פייפר: "צריך לבחור בין אחד המסלולים. הבחירה חשובה מאוד, שכן לא אחת, בבחירה בביטוח לאומי קיים יתרון גדול לתובע - זמינות מהירה של הכסף. כלומר, אם לקוח תובע בביטוח לאומי (בוחר במסלול של ביטוח לאומי), הוא עשוי למצוא את עצמו בוועדות רפואיות בהקדם, כבר לאחר חודשים בודדים. הזמינות של הוועדות היא לפי איכות השירות של הסניפים בארץ, כך שאם אותו תובע עובר את הוועדות בהצלחה, הוא יכול לקבל נכויות זמניות גבוהות בהתאם לפגיעה.

   

  "המשמעות היא פיצוי כספי, שעשוי לעזור לו לעבור את התקופה הקשה בה היכולת שלו לעבוד מצטמצמת, ולפעמים באפשרותו להגיש תביעה לפי תקנה 18 - נכה נזקק. כלומר, בשעה שתובע לא עובד, ואין לו הכנסות מדמי אבטלה כלשהם, הוא יכול לבקש מהביטוח הלאומי פיצוי, בו ישולם לו 75% משיעור השכר המובטח - דבר שלא אחת עוזר לתובעים.

   

  "לביטוח הלאומי יתרון משמעותי, שכן ישנם תיקים רבים בהם תובע עשוי לקבל פיצוי כספי גבוה יותר בביטוח לאומי לעומת תיק בית משפט. לכן, לפני הגשת תביעה יש להיוועץ עם עורך דין כדי להגיע לפיתרון המתאים ביותר על פי סוג הפציעה.

   

  "המסלול של בית המשפט הוא מסלול איטי - לוקח שנים לנהל את התביעה. אך השאלה המשמעותית שמשפיעה על ההחלטה אם לבחור מסלול כזה היא השאלה של העבר הרפואי של התובע. בביטוח הלאומי קשה לזכות בנכויות על עבר רפואי. לכן, במקרה כזה, לעיתים עדיף לבחור במסלול של בית המשפט. אך כל מקרה לגופו והכל נתון, כמובן, לבחירה של עורך הדין שמייצג בתיק".

   

  מתי הביטוח הלאומי יכיר בתאונת עבודה?

  תאונת עבודה היא תאונה שקרתה בדרך לעבודה, או בחזרה מהעבודה או בעבודה. הפסיקה לא מכירה במקרים בהם העובד הלך לסידורים אישיים, או עשה לעצמו מעין הפסקה אישית: למשל, כשעובד החליט באמצע יום העבודה לקחת הפסקה אישית, לבצע סידורים בבנק ללא אישור המעסיק, והוא נפגע בדרך לסניף - אירוע כזה לא יוכר כתאונת עבודה.

   

  לעומת זאת, מקרה בו עובד יצא להפסקת צהריים במסעדות בהסדר עם המעסיק, כן יוכר כתאונת עבודה. גם תאונות שאירעו בימי כיף שאורגנו לעובדים הוגדרו כתאונות עבודה, או מקרים בהם עובד שנסע לחו"ל ונפצע במהלך כנס מקצועי בו שהה.

  כאב בכתף ()
  נפגעתם במהלך סידורים אישיים? זה לא יוכר כתאונת עבודה

  פייפר: "במשרד שלנו טיפלנו בעובדת שנסעה לשליחות מחברת הייטק, ובמהלך הטיסה לארץ היא נדבקה בזיהום במטוס. מאחר שהנסיעה הייתה עסקית ולא פרטית, התוצאה הייתה שהביטוח הלאומי הכיר במקרה כתאונת עבודה - ופיצה את המבוטחת בדמי פגיעה".

   

  איך הביטוח הלאומי מפצה אותי אם עברתי תאונת עבודה?

  ראשית, אם הביטוח הלאומי מכיר בתאונה כתאונת עבודה, הוא יבדוק את מספר ימי המחלה בהם שהה המבוטח ולא היה כשיר לעבוד. בהמשך, הוא יפצה את המבוטח עד 91 ימים ראשונים, בפיצוי הנקרא "תעודת אי כושר לנפגע בעבודה".

   

  פייפר: "רבים מהתובעים טועים באופן הטיפול, בכך שהם מגישים את התביעה לביטוח הלאומי ומבקשים דמי פגיעה והכרה על תאונת עבודה, עם ימי מחלה מרופא מטפל. התוצאה היא שהם לא מקבלים את מה שמגיע להם, והביטוח הלאומי מעכב את הטיפול בתביעה. לכן, בעת הגשת התביעה, יש להגיש לביטוח הלאומי 'תעודות אי כושר לנפגע בעבודה'".

   

  אם בתום 91 יום הנפגע לא הצליח לחזור לעבודה לאחר התאונה, יש להגיש לביטוח הלאומי תביעה לנכות מעבודה. בשלב הבא, הביטוח הלאומי יזמן את התובע לוועדות רפואיות, שיקבעו אחוזי נכות קבועים או זמניים המגיעים לו. אם לאחר קביעת הנכויות הזמניות התובע לא יכול לעבוד, הוא יכול לתבוע תביעה לנכה נזקק - כלומר לדרוש מביטוח לאומי השלמה של קצבת הנכות הזמנית לגובה של 75% מהשכר המבוטח.

   

  לאחר שמסתיימות הנכויות הזמניות, הביטוח הלאומי (באמצעות הוועדות הרפואיות) יקבע את שיעור הנכות הסופית. אם תקבע לתובע נכות של מעל 9% ועד לשיעור של מתחת ל 20%, ישולם לו מענק חד פעמי. מעל 20% נכות יקבל המבוטח קצבה קבועה, ובגיל פרישה יוכל לבחור בין קצבת זקנה לקצבת נכות עבודה (הגבוהה מביניהן).

    

   

  מהן הפגיעות השכיחות בתאונות עבודה?

  תאונות עבודה רבות קורות בדרך לעבודה, כאשר נגרמת תאונת דרכים. הנזק השכיח ביותר מתאונות דרכים הוא מכת הוויפלש בצוואר. לא אחת, תובעים רבים, שנפגעו בראש או ממכת וויפלש, נוטים לסבול מתופעות שונות כמו זעזוע מוח או פגיעת ראש קשה. בנוסף, במקרים רבים יש בעיות ריכוז, בעיות זיכרון ואף מצבי דיכאון שבאים לידי ביטוי בקשיי שינה, עצבנות וחרדות.

   

  אם סבלתי מפגיעות קודמות לתאונה, איך הביטוח הלאומי יודע לקבוע לי את אחוזי הנכות?

  זוהי סוגייה מורכבת. ראשית, לאחר התאונה יבחן הביטוח הלאומי את התיק הרפואי של הנפגע, ויבדוק האם התובע סבל ממצב רפואי קודם ליום התאונה. אם אכן יופיעו פגיעות קודמות, המצב יגרום ל"חלוקת" הנכויות והקטנת הפיצויים, ככל הנראה.

   

  פייפר: "במקרים רבים, חשוב מאוד להתעקש מול הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי, ולהוכיח כי תאונת העבודה הנוכחית החמירה באופן משמעותי את המצב הרפואי הקודם".

   

    (צילום: עופר ריבק )
  עו"ד אייל פייפר(צילום: עופר ריבק )
   

  תובעים רבים סובלים פגיעה נפשית בעבודה. מתי מכירים בפגיעה מסוג כזה?

  פייפר: "השאלה לעניין פוסט טראומה היא שאלה שחוזרת על עצמה על ידי תובעים רבים. ביטוח לאומי מכיר בנכות נפשית על רקע אירוע מיוחד, כלומר צריך להיות אירוע ספציפי בזמן שקרה לתובע ולא אירוע מתמשך, על מנת שביטוח לאומי יכיר בתביעה.

   

  "כך, למשל, מקרה של עובד שהיה עד לוויכוח קשה בין עובדים במקום העבודה, רץ להפריד בניהם, ומיד לאחר האירוע החל לסבול מחרדה קשה, הזעת יתר לא נעימה וקשיי שינה. במקרה כזה, מאחר שקיים אירוע ספציפי בזמן, ביטוח לאומי עשוי להכיר בו כתאונת עבודה. לעומת זאת, במקרה של אירוע של לחץ מתמשך, ביטוח לאומי לא יכיר בו כתאונת עבודה".


  פורסם לראשונה 18/10/2019 07:36

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות כב"ה מרכז
  תאונת עבודה באתר בנייה בפתח תקווה
  צילום: דוברות כב"ה מרכז
  מומלצים