שתף קטע נבחר

השעון מתקתק: פסגה מכרעת לפני הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה צריך לסגור עסקה עד שבת - אחרת יחויב לבקש דחייה של מועד הפרישה מהאיחוד האירופי. המו"מ הקדחתני הניב "התקדמות משמעותית", עדיין לא הושגה פריצת הדרך שתשים סוף לסאגה. היום תיפתח פסגה מכרעת בבריסל בין מנהיגי אירופה: "הספרינט האחרון"


ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון והנשיא עמנואל מקרון ב ארמון האליזה צרפת (צילום: AFP)
עדיין אין פריצת דרך. ג'ונסון ומקרון בחודש שעבר(צילום: AFP)

בריטניה והאיחוד האירופי המשיכו אתמול (ד') בשיחות הקדחתניות בין הצדדים בניסיון להגיע להסכם שיקבע את תנאי הפרישה של הממלכה בעוד שבועיים – אך טרם הגיעו לפריצת הדרך המיוחלת לקראת פסגה מכרעת בנושא שתיפתח היום בבריסל. ראש הממשלה בוריס ג'ונסון קיווה להשיג טיוטה ראשונית של הסכם כזה לפני המפגש שבו ישתתפו ראשי מדינות אירופה ולאשרו שם באופן סופי – אחרת ייאלץ לבקש דחייה של מועד הברקזיט.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

המשא ומתן בין נציגי הצדדים הרים הילוך בימים האחרונים, וכולם מקווים לשים סוף לתסבוכת שנמשכת כבר יותר משלוש שנים – אז השיגו מתנגדי האיחוד בבריטניה ניצחון בלתי צפוי במשאל העם הדרמטי על הברקזיט – ולאפשר את הפרישה במועד הנוכחי, בסוף החודש.

נשיא צרפת עמנואל מקרון ו קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ב טולוז  (צילום: MCT)
"הספרינט האחרון". מרקל ומקרון נועדו ודנו בסוגיית הברקזיט(צילום: MCT)

נשיא צרפת עמנואל מקרון ו קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ב טולוז  (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

הצדדים קיוו להגיע לקראת הפסגה עם טיוטה של ההסכם המיוחל, אך לפי גורם בדאונינג 10 שצוטט בכמה כלי תקשורת בריטיים, עדיין לא הושגה טיוטה שכזו. ברשת BBC כתבו כי לפי אותו גורם, הצדדים ימשיכו בדיונים הטכניים על פרטי ההסכם, שיקבע את תנאי הפרישה ואת היחסים העתידיים בין בריטניה לאיחוד, בבריסל.

 

העורכת הפוליטית של BBC, לורה קונסברג, אמרה כי כלל לא בטוח שאכן יושג הסכם השבוע. נזכיר כי השעון לפי לוח הזמנים שאותו קבעו המחוקקים בבריטניה מתקתק: אחרי שג'ונסון הבטיח להיפרד מהאיחוד בכל מחיר – עם או בלי הסכם – רבים מחבריו למפלגה השמרנית מרדו בו ואישרו יחד עם הלייבור חוק שמונע ברקזיט בלי הסכם. מומחים בממלכה מזהירים שפרישה באופן כזה תמיט עליה אסון כלכלי.

מישל ברנייר היועץ ונותן הראשי במו
"אנחנו עובדים, אנחנו עובדים". מישל ברנייר, הנושא ונותן מטעם האיחוד האירופי(צילום: AFP)

מתנגדי ברקזיט הפגנות לונדון בריטניה (צילום: EPA)
הפגנות נגד הברקזיט בבריטניה(צילום: EPA)

הפגנות נגד ה ברקזיט ב לונדון בריטניה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

לפי החוק, שאושר בחודש שעבר, ג'ונסון צריך לאשר בפרלמנט הסכם ברקזיט עד ה-19 באוקטובר, כלומר השבת הקרובה, ואם לא – ייאלץ לבקש מהאיחוד לדחות את הברקזיט ל-31 בינואר 2020. ג'ונסון אמר בעבר כי הוא מעדיף להיות "מת בתעלה" מאשר לבקש דחייה נוספת, אך מוקדם יותר אתמול התחייב אחד משרי ממשלתו כי הוא יציית לחוק וישלח את הבקשה לבריסל אם ייכשל במשימה.

 

כמו לטפס על האוורסט

לפי הדיווחים בתקשורת הבריטית, הצדדים הגיעו להתקדמות משמעותית בשיחות בימים האחרונים. לפי BBC, הצדדים הגיעו למשל להבנות באחת הסוגיות הסבוכות ביותר – הגבול היבשתי בין צפון אירלנד, טריטוריה בריטית, לרפובליקה של אירלנד, מדינה עצמאית שחברה באיחוד האירופי.

 

 

סוגיה זו היא שהכשילה את ההסכם הקודם של ראש הממשלה לשעבר תרזה מיי, הסכם שאותו דחו המחוקקים הבריטים שלוש פעמים. באותו הסכם נקבע מנגנון שנועד למנוע החזרת מעברי בידוק לגבול, שיהפוך לגבול היבשתי היחיד בין בריטניה לאיחוד האירופי אחרי הברקזיט. ג'ונסון מתנגד למנגנון זה מכל וכל, וטוען שהוא ייאלץ את בריטניה להישאר בתוך איחוד המכסים האירופי – וכך להיות כבולה לחוקיו גם לאחר שתפרוש ממנו.

 

אפילו אם ג'ונסון יצליח להגיע להסכם בסופו של דבר, הוא יצטרך כאמור להעבירו בפרלמנט. שלשום דווח בסקיי ניוז שבכוונתו לפנות ל-21 המורדים השמרנים, שסולקו מהמפלגה, ולהציע להם אפשרות לחזור אליה – אם יצביעו בעד ההסכם. הוא נפגש אתמול גם עם מנהיגי מפלגת ה-DUP, שמייצגת מצביעים מצפון אירלנד. תמיכתה בסעיף בהסכם שיעסוק בסוגיה הסבוכה של הגבול היא קריטית לאישורו. באחת הפגישות, ציינו ב-BBC, ג'ונסון השווה את המו"מ ל"טיפוס על האוורסט".

ברקזיט בריטניה ()

בצד השני, האירופי, הביעו לפי סקיי ניוז "אופטימיות זהירה" להשגת הסכם. הנושא ונותן הראשי של האיחוד בסוגיית הברקזיט, מישל ברנייר, אמר כי הייתה "התקדמות טובה" בשיחות. הוא עדכן את שגרירי מדינות אירופה במו"מ וסירב להגיב לשאלות כתבים כשעזב את התדרוך: "אנחנו עובדים, אנחנו עובדים", אמר להם.

 

בינתיים, בעיר טולוז, נפגש נשיא צרפת עמנואל מקרון עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. מקרון אמר כי הוא מקווה שהסכם הברקזיט יתגבש במהרה, בתוך שעות – תקווה שנראה שנכזבה. במסיבת העיתונאים המשותפת שלהם, הצהירה מרקל ש"אנחנו בספרינט האחרון".


פורסם לראשונה 16/10/2019 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים