שתף קטע נבחר

דו"ח: גל אנטישמי בעקבות הטבח בפיטסבורג

לפי הדו"ח של "הליגה נגד השמצה", לפחות 12 גזענים נעצרו בארה"ב בחשד לתכנון או ביצוע פיגועים אנטישמיים מאז הטבח בבית הכנסת "עץ חיים" לפני שנה. רבים מהמפגעים קיבלו השראה ממקרים קודמים

לפחות 12 גזענים הדוגלים באידיאולוגיה של עליונות לבנה נעצרו בחשד שאיימו לבצע או ביצעו פיגועים אנטישמיים בארצות הברית, מאז הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג לפני כמעט שנה - הפיגוע האנטישמי הקטלני ביותר בהיסטוריה האמריקנית. כך עולה מדו"ח שפרסמה היום (שני) "הליגה נגד השמצה" בארה"ב.

 

בדו"ח מפורטים עוד לפחות 50 מקרים בהם פעילי עליונות לבנה תכננו לפגוע ברכוש של מוסדות יהודיים, מאז אותו טבח באוקטובר 2018 בבית הכנסת של קהילת "עץ חיים" בפיטסבורג בו נרצחו 11 מתפללים. המקרים הללו כוללים 12 מקרי ונדליזם שכללו שימוש בסמלי עליונות לבנה ו-35 מקרים בהם הופצה תעמולה גזענית.

שוטר ליד בית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: רויטרס)
שוטרים מחוץ לבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג(צילום: רויטרס)

עוד נמסר כי מספר התקריות האנטישמיות בארה"ב נמצא כמעט בשיא. לפי ספירת הארגון התרחשו 780 תקריות אנטישמיות בששת החודשים הראשונים של 2019, לעומת 785 במהלך התקופה המקבילה אשתקד.

 

12 המעצרים כוללים את לכידתו באפריל האחרון של ג'ון ארנסט בן ה-19, שירה ורצח את לורי גילברט קיי ופצע שלושה נוספים בבית הכנסת של חב"ד בקליפורניה. מהדו"ח עולה כי ברבים מהמקרים שדווחו, כולל זה של ארנסט, המפגעים קיבלו השראה ממתקפות קודמות של אנשי עליונות לבנה. ארנסט עצמו ציין שקיבל השראה מהטבח במסגדים בניו זילנד, ומהאחראי לאותו טבח, ברנטון טראנט. כן ציין את הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג.

 

 

בית כנסת בית יעקב באירו ויין, קליפורניה הושחת (צילום: AFP)
כתובת נאצה על בית כנסת בקליפורניה, כשבוע לאחר הטבח בפיטסבורג(צילום: AFP)

צלבי קרס שרוססו על בניין בניו יורק (מתוך טוויטר)
צלבי קרס שרוססו על בניין בניו יורק(מתוך טוויטר)

הליגה נגד השמצה גם ציינה שלושה מקרים נוספים ב-2019 בהם נעצרו חשודים שתכננו לפגוע ביהודים, אך לא נחשבו כחברי עליונות לבנה. שניים מהם הונעו מאידיאולוגיה איסלאמית קיצונית. הליגה אמרה כי בשלושה מקרים לפחות הם סיפקו לרשויות החוק "מודיעין קריטי". בדצמבר האחרון עצרו הרשויות בוושינגטון פעיל עליונות לבנה לאחר שהליגה הודיעה לרשויות כי הוא איים בפייסבוק להרוג יהודים בבית כנסת.

 

הליגה נגד השמצה אמרה כי סייעה גם לרשויות בפנסילבניה לעצור פעיל שפרסם תחת כינוי הודעות מאיימות, כולל תמונה שלו מכוון רובה על קבוצה של מתפללים יהודים. באוגוסט האחרון, כוח של ה-FBI ללוחמה נגד טרור עצר בלאס וגאס פעיל שאיים לפוצץ בית כנסת ומטרות נוספות, ביניהן בר של הקהילה הגאה ואת משרדי הליגה נגד השמצה בלאס וגאס.

 

"לא ננוח ולא נישאר רגועים בידיעה כי ישנם איומים קיימים וברורים שפורסמו על ידי אנשי עליונות לבנה", אמר מנכ"ל הליגה נגד השמצה ג'ונתן גרינבלט בהצהרה שפרסם. בדו"ח גם צוינו לפחות 30 תקריות נוספות בהן אנשים עם "אידיאולוגיה לא ידועה" פגעו במוסדות יהודיים בהצתות, ונדליזם או תעמולה שהקבוצה סבורה שהם אנטישמיים ו"מלאי שנאה", אך לא בהכרח שייכים לעליונות לבנה.

 

האירועים הללו כוללים ירי על קשיש ביציאה מבית כנסת במיאמי, הצתות של מוסדות יהודיים בניו יורק ובמסצ'וסטס, השלכת בקבוקי תבערה על בית כנסת בשיקגו, השחתת חנוכיות בג'ורג'יה וניו ג'רסי ומקרים רבים של גרפיטי אנטישמי.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נשים מתחבקות ליד בית הכנסת בפיטסבורג
צילום: EPA
מומלצים