שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מתכוננים למשפט הדחה: "הרפובליקנים מתקשים להגן על טראמפ"
  חודש להליך ההדחה: בארה"ב נוטים להעריך שבית הנבחרים יצביע נגד טראמפ, הרפובליקנים נערכים ל"משפט" בסנאט שבו יזכו אותו ויסכלו את המהלך. מההודאה החריגה של ראש הסגל ועד הכוונה לארח פסגה במגרש גולף: גם מקורבי טראמפ מתקשים להגן עליו. "הוא מטרד"

  ננסי פלוסי דונלד טראמפ מיץ' מקונל (צילום: AFP, AP)
  בדרך למשפט הדחה? פלוסי, טראמפ ומקונל(צילום: AFP, AP)

  כמעט חודש עבר מאז ההכרזה הדרמטית של יו"ר בית הנבחרים בארה"ב, הדמוקרטית ננסי פלוסי, על פתיחה בהליך הדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ, בעקבות פרשת השיחה שלו עם נשיא אוקראינה. כמעט בכל יום שעבר מאז עלו כותרות חדשות על שערוריות שונות ומשונות – כמו קריאתו הפומבית של טראמפ לסין לחקור את יריבו הפוליטי ג'ו ביידן – ובינתיים יותר ויותר רפובליקנים מתקשים להגן על טראמפ ולהצדיק את זיכויו, במה שהולך ומסתמן כמשפט הדחה בסנאט.

   

  לפי דיווח בניו יורק טיימס, מנהיג הסנאט, הרפובליקני מיץ' מקונל, מעריך כי החקירה שמנהלים הדמוקרטים בבית הנבחרים בעקבות פרשת "אוקראינה-גייט" – בה לכאורה טראמפ ומקורביו הפעילו לחץ על אוקראינה כדי שתחקור את ביידן ובנו שעבד בחברת גז אוקראינית – תתקדם במהירות. בעיתון כתבו בשבת האחרונה כי מקונל סבור כי ההצבעה על ההדחה עצמה עשויה להתקיים בתוך זמן קצר, אולי אפילו לפני חג ההודיה, בעוד כחודש בלבד.

   

  פלוסי מכריזה: נפתח הליך הדחה נגד טראמפ    (צילום: רוטירס)

  פלוסי מכריזה: נפתח הליך הדחה נגד טראמפ    (צילום: רוטירס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "חייבים לנהל את המשפט באופן הגון". שומר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  "חייבים לנהל את המשפט באופן הגון". שומר(צילום: EPA)

  חשוב להדגיש שגם אם בית הנבחרים "ידיח" את טראמפ, הסיכויים לסילוקו מהבית הלבן נמוכים מאוד – אפילו אפסיים. הליך ההדחה יעבור משם לסנאט, שבו ישמשו הסנאטורים כמושבעים ב"משפט" שאותו ינהל נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס. כדי לסלק את טראמפ מהבית הלבן זקוקים מתנגדיו לרוב של שני שלישים מבין 100 הסנאטורים – שרובם רפובליקנים. לפחות 20 רפובליקנים דרושים כדי להדיח אותו, בהנחה שכל הדמוקרטים או העצמאיים בסנאט יצביעו גם הם בעד הדחה, דבר שמעולם לא קרה בארה"ב.

   

  עם זאת, כך לפי ניו יורק טיימס, מנהיג הסנאט מקונל מעוניין לשמור על סנאטורים רפובליקנים פגיעים, כאלו שמגיעים ממדינות שבהן התמיכה בטראמפ חלשה, ושיתמודדו בבחירות הקרובות בנובמבר 2020 – סנאטורים ממדינות כמו מיין, אוהיו וצפון קרוליינה. כך למשל, כתבו בעיתון, הסנאטורית סוזן קולינס ממיין צפויה לעמוד בפני לחץ רב לתמוך בהדחת הנשיא. "להפוך תוצאות של בחירות או להחליט אם לא להרשיע נשיא – אין דבר רציני מזה", אמרה קולינס.

   

  הקש ששבר את גב הגמל

  כדי לגונן על אותם רפובליקנים פגיעים, הבהיר מקונל שבכוונתו לעבוד עם מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, ולקבוע יחד את האופן שבו ינוהל המשפט. בפעם הקודמת שבה התנהל משפט כזה, נגד הנשיא לשעבר ביל קלינטון ב-1999, הדמוקרטים ששלטו אז בסנאט וזיכו בסופו של דבר את קלינטון, קבעו את הכללים הללו בלי שיתוף פעולה עם הרפובליקנים. "אנחנו חייבים לנהל את המשפט הזה באופן הגון ודו-מפלגתי", כתב שומר למקונל.

  מיק מלבני, ראש הסגל הבא של טראמפ (צילום: AFP)
  הודה שטראמפ עצר את הסיוע – וחזר בו. מולבייני(צילום: AFP)

  בינתיים, כך נראה, גוברת יותר ויותר הביקורת בתוך המפלגה הרפובליקנית כלפי טראמפ. רבים מהם התקשו למצוא דרך להצדיק את התנהלותו בסוף השבוע שעבר, כאשר ראש הסגל שלו מיק מולבייני הודה שטראמפ עצר את הסיוע הצבאי לאוקראינה, במטרה ללחוץ עליה לחקור תיאוריית קונספירציה שלפיה שרת של המפלגה הדמוקרטית חבוי באוקראינה. לפי אותה תיאוריה, אוקראינה – ולא רוסיה – פרצה לאותו שרת והתערבה בבחירות לנשיאות ב-2016.

   

  מולבייני הודה בפני כתבים בבית הלבן שטראמפ פעל כך, וכאשר נשאל אם מה שתיאר הוא בגדר ניסיון להשיג תמורה פוליטית ממדינה זרה, לא השיב ישירות לכך – אך אמר כי "תמיד תהיה השפעה פוליטית על מדיניות חוץ", וכי "אנחנו עושים את זה כל הזמן".

  לינדזי גרהאם (צילום: רויטרס)
  תקף את טראמפ בגלל נטישת הכורדים, אך ממשיך להגן עליו באדיקות בפרשת "אוקראינה גייט". גראהם(צילום: רויטרס)

  ראש הסגל של הבית הלבן חזר בו מדבריו בעקבות הביקורת, וטען כי הם הוצגו באופן מטעה על-ידי התקשורת. למרות זאת, דבריו תרמו ללא ספק לביקורת נגד טראמפ בתוך המפלגה הרפובליקנית. הסנאטורית ליסה מורקובסקי מאלסקה, שבארה"ב מעריכים כי היא פתוחה לאפשרות של הדחה, אמרה כי אסור בשום פנים ואופן שנשיא יפעל כפי שתיאר מולבייני ויעצור סיוע צבאי כדי לממש יעדים פוליטיים. מושל אוהיו לשעבר, ג'ון קייסיק, שהתמודד מול טראמפ בפריימריז הרפובליקניים לפני הבחירות ב-2016, אמר כי דבריו של מולבייני היוו עבורו את "הקש ששבר את גב הגמל", ושכעת הוא תומך בהדחה.

   

  פסגה במגרש גולף

  את הדברים שעוררו סערה אמר ראש הסגל של טראמפ במסיבת עיתונאים שנועדה בכלל להגן על החלטתו של הנשיא לארח בשנה הבאה את פסגת מעצמות ה-G7 במגרש גולף פרטי שלו בפלורידה. גם צעד זה עורר תרעומת רבה, הן בקרב הדמוקרטים והן בקרב הרפובליקנים, בין היתר בטענה שמדובר בהפרה של הסעיף בחוקה, האוסר על הנשיא לקבל מתנות ממנהיגים זרים.

   

  בעקבות הביקורת הרבה, טראמפ ביטל במהרה את ההחלטה. הוא הסביר בציוץ בטוויטר כי עשה זאת בגלל "העוינות המשוגעת וחסרת ההיגיון" של התקשורת והדמוקרטים כלפיו. הוא טען ש"חשב שעשה משהו טוב למדינה" כשביקש לארח את הפסגה הבינלאומית במגרש הפרטי שלו ליד מיאמי, ולטענתו לא היה גובה עבור כך תשלום.

  רקע פרשת אוקראינה גייט (צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)
  (צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)

  בוושינגטון פוסט ציטטו הלילה (בין ראשון לשני) גורם בממשל האמריקני, שאמר כי אותה החלטה לבטל את אירוח הפסגה במגרש הגולף הפרטי, הגיעה אחרי שעמיתיו הרפובליקנים של טראמפ הזהירו אותו שהמהלך יקשה עליהם להציג עמדה אחידה שתגן עליו מפני הביקורת.

   

  רבים מהם כבר מתחו עליו ביקורת קשה בגלל החלטתו להסיג את הכוחות האמריקניים מצפון סוריה – צעד שלפי הערכות היווה אור ירוק לטורקיה לפתוח במבצע נגד הכורדים. אחד התומכים הגדולים ביותר של טראמפ בסנאט, הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, היה אחד מאלו שתקפו אותו בחריפות בגלל הנטישה של הכורדים - בעלי הברית של ארה"ב במאבקה בדאעש - אך בד בבד המשיך להגן עליו באדיקות מפני הביקורת כלפיו בפרשת "אוקראינה-גייט".

   

  בריאיון שהעניק היום לאתר "אקסיוס", ניתן היה עם זאת לזהות ניצנים של עייפות מסוימת מצדו של גרהאם. הוא כינה את הנשיא "מטרד" (Handful) וטען כי יהיה פתוח להצביע בעד הדחה – רק אם יוצגו בפניו ראיות שהנשיא פשע. הוא הדגיש אבל שעדיין לא הוצגו ראיות כאלו: "אם תצליחו להראות לי שטראמפ פעל באופן מעשי לקבלת תמורה כנגד תמורה (Quid pro quo) מחוץ לשיחת הטלפון, זה יהיה מאוד מטריד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים