שתף קטע נבחר

נאס"א חשפה רובר שיחפש מים על הירח

הרובר אמור לנחות על הירח בסוף 2022 ולחפש מקורות מים עבור משימות עתידיות בחלל. ראש נאס"א: יש מאות מיליוני טונות של קרח מים על הירח

סוכנות החלל האמריקנית הודיעה כי תשגר בשנת 2022 רובר אל הקוטב הדרומי של הירח, על מנת לחפש מקומות שיש בהם קרח מים. משימת חיפוש המים תהיה, כך על פי הודעת נאס"א, שנתיים לפני שהאישה הראשונה והגבר ה-13 ינחתו על אדמת הירח במסגרת תוכנית ארמטיס. ראש נאס"א, ג'ים בריידנסטין, שהכריז היום (ו') בכנס החלל העולמי הנערך בוושינגטון על המשימה, אמר כי יש מאות מיליוני טונות של קרח מים על הירח.

 

 

הרובר, המכונה VIPER, אמור לנסוע כמה קילומטרים על אדמת הירח ובאמצעות כמה מכשירים מדעיים, ביניהם מקדח שיכול לקדוח לעומק של מטר - לאסוף דגימות קרקע ממקומות שונים. הרובר אמור להגיע לירח בדצמבר 2022 ולפעול במשך כ-100 ימים. במשך פרק זמן זה הוא אמור למפות את המקומות שבהם יש מים.

 

"המפתח לחיים על הירח הוא מים - ממש כמו בכדור הארץ", אמר דניאל אנדרוז, מנהל הפרויקט של VIPER. "מאז האישור לפני עשר שנים שיש קרח מים על הירח, השאלה היא האם בירח יש כמות של משאבים שאנחנו צריכים כדי לחיות מחוץ לעולם שלנו. הרובר הזה יעזור לנו למצוא תשובות לשאלות רבות, ביניהן היכן נמצאים המים ובכמה מים אנחנו יכולים להשתמש".

 

הדמיה (הדמיה: נאס
הדמיה(הדמיה: נאס"א)

 

בשנת 2009, סוכנות החלל האמריקנית ריסקה רקטה למכתש גדול בסמוך לקוטב הדרומי וגילתה ישירות את נוכחותו של קרח מים. נתונים ממשימה זו וממשימות נוספות אישרו שלירח יש מאגרי קרח מים. במחקר שפורסם באוגוסט 2018 החוקרים אישרו בהתבוננות ישירה את נוכחות המים על הירח - באזורים האפלים והקרים בקוטב הצפוני והדרומי - שאור השמש אינו מגיע אליהם בכלל.

 

מים הם משאב בעל ערך, שיכול לספק מים לשתייה, חמצן לנשימה ומימן וחמצן לתדלק חלליות וטילים בעתיד.

מפתחים את הרובר (צילום: נאס
מפתחים את הרובר(צילום: נאס"א)
 

 

"זה מרגש מאוד שהרובר יעבור לסביבה החדשה והייחודית של הקוטב הדרומי בירח על מנת לגלות היכן בדיוק נוכל למצוא מים", אמר אנתוני קולפרטון, מדען הפרויקט של VIPER. "הרובר יגיד לנו באילו מיקומים יש את הריכוזים הגבוהים ביותר וכמה עמוק מתחת לפני השטח צריך לקדוח כדי להגיע למים".

 

התוכנית ארמטיס קורמת עור וגידים וכעת היא חלק מהחזון של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שהכריז על תכניות להחזיר את אמריקה לגדולתה - גם בחלל. בנאס"א מתכננים כי בניגוד לאפולו, תוכנית ארטמיס לא תהיה חד פעמית, אלא שלב ראשון בתוכנית סדורה וממושכת.

 

השלב הבא אמור להיות הקמת מושבה מאוישת על הירח עד שנת 2028, ואם הכל יתקדם כמתוכנן, המושבה הזו אמורה להיות ניסוי מוקדם לקראת הנחתת בני אדם על מאדים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים