שתף קטע נבחר

כוח המחץ: זו יחידת הקומנדו שחיסלה את מנהיג דאעש

ב-1991 הם צלפו בסקאדים שכוונו לישראל, ב-2014 כשלו בניסיון לשחרור השבויים מדאעש: כוח דלתא, "סיירת מטכ"ל האמריקנית", היא שפשטה על המתחם של אל-בגדדי. זה תהליך ההכשרה של לוחמיה ואלו המבצעים המפורסמים שבהם השתתפה. ומדוע "אריות הים" לא נבחרו הפעם?

 

 

בחמש השנים האחרונות הם מוצבים בעיראק במטרה להילחם בדאעש - ובתחילת השבוע הם חיסלו את ראש הנחש , את המבוקש מספר 1 בעולם: לוחמי כוח דלתא האמריקני, מיחידות המבצעים המיוחדים החשאיות של צבא ארצות הברית, היו אלה שפשטו על המתחם שבו הסתתר אבו בכר אל-בגדדי, ולא הותירו לו אפשרות לברוח.

 

בשעות הראשונות שלאחר הפעולה נטען בדיווחים ערביים כי "אריות הים", היחידה שחיסלה את מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן בפקיסטן, הייתה גם זו שפעלה נגד מנהיג דאעש - אבל בהמשך התברר כי הפעם האמריקנים השתמשו בכוח דלתא. 200 מאנשי הקומנדו של היחידה מוצבים בשנים האחרונות באירביל שבעיראק ופועלים נגד דאעש, ויום ראשון היה יומם הגדול.

 

 
כוח דלתא מחוסלים יחידת קומנדו של צבא ארה
לוגו היחידה וכמה מיעדיה המרכזיים: אל-בגדדי, אל צ'אפו, א-זרקאווי ואבו סיאף(צילום: AP, Raad Adayleh,MCT)

לוחמי כוח דלתא מפעילות באפגניסטן ( )
במהלך פעילות באפגניסטן: אלו (כנראה) לוחמי כוח דלתא( )
  

מנהיג דעאש אבו בכר אל בגדדי  (צילום: MCT)
אל-בגדדי. כוח דלתא פשט על המחבוא, והוא פוצץ עצמו (צילום: MCT)

בנאום שבו הודיע על מותו של אל-בגדדי אמר נשיא ארצות הברית טראמפ כי כוח גדול היה מעורב בפעולה נגד מנהיג דאעש שפוצץ את עצמו, ובכלל זאת אנשי חיל אוויר, נחתים וגם כוח ימי. אבל לוחמי כוח דלתא היו אלה שהובילו את המבצע. הם פוצצו את הכניסה החיצונית למתחם שבו אל-בגדדי שהה, נכנסו אליו בתוך שניות ופתחו באש.

 

"בחוד החנית של המבצעים החשאיים"

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג המדיני-בטחוני "על הכוונת", אמר בשיחה עם ynet כי כוח דלתא היא המקבילה האמריקנית לסיירת מטכ"ל: "היחידה הוקמה ב-1977 בידי הקולונל צ'רלי 'המסתער' בקווית', קצין צנחנים וכוחות מיוחדים שלחם בווייטנאם וסופח ליחידה המיוחדת הבריטית SAS, כיחידה ייעודית ללוחמה בטרור, על פי מודל ה-SAS. עם השנים הפכה כוח דלתא לחוד החנית של המבצעים החשאיים שחייבו שימוש בכוחות מיוחדים".

 

היחידה היא חלק ממפקדת המבצעים המיוחדים שבפורט בראג, צפון קרוליינה, ונעשה בה שימוש במבצעים רבים מסביב לעולם, ובכלל זאת באפגניסטן, עיראק, סוריה, סומליה ולוב. בעבר הפנטגון כלל לא הודה בקיומה של היחידה המיוחדת, שכמו "אריות הים" עובדת בשיתוף פעולה צמוד עם ה-CIA.

תמונות לוויין המקום בו התחבא ו פוצץ עצמו מנהיג דאעש אבו בכר אל בגדדי אל-בגדדי סוריה בארישא (צילום: רויטרס)
תמונת לוויין של כפר בארישא שבו הסתתר אל-בגדדי(צילום: רויטרס)

צ'ארלי בקווית', מייסד יחידת דלתא ( )
מייסד כוח דלתא, צ'ארלי בקווית'( )

ב"טיימס" הלונדוני נכתב כי גם בפשיטה על מקום המסתור של אל-בגדדי ליד גבול טורקיה הייתה חשיבות קריטית למידע המודיעיני שהגיע מה-CIA. ברגע שלכוח היה מודיעין מספיק לביצוע המשימה, אנשי הקומנדו חברו לחטיבה האווירית למבצעים מיוחדים 160, טייסת מסוקים שמכונה גם "מתגנבי הלילה", ומפעילה מסוקי בלק הוק עם רוטורים מופחתי רעש שיכולים לטוס בגובה נמוך במיוחד.

 

האמריקנים השתמשו פעמים רבות בכוח דלתא במבצעים מול דאעש, הן לסיכולי בכירים בארגון והן לפשיטות על מתחמים שבהם התבצרו פעיליו בסוריה ועיראק. ב-2015 השתתפו לוחמי הקומנדו במבצע החשאי לחיסול אבו סיאף, "שר הנפט של דאעש", שהיה האחראי על מערך הנפט בארגון. הוא נהרג בקרב יריות, ולוחמי כוח דלתא לכדו את אשתו שסיפקה מודיעין חשוב.

 

מ"מחץ הדלתא" ל"בלק הוק דאון"

אבל לא כל מבצעי היחידה נגד דאעש צלחו. היחידה ניסתה לשחרר את בני הערובה שלכד ארגון הטרור ב-2014, ובהם העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי ומתנדבת הסיוע קיילה מולר, אבל המשימה כשלה והם ואחרים הוצאו להורג על ידי שוביהם. הפשיטה בכפר בארישא שבו הסתתר אל-בגדדי נקראה "מבצע קיילה" על שמה של מולר, שלפי הדיווחים נאנסה בשבי על ידי מנהיג דאעש.

 

 

הרס ב כפר בארישא (צילום: AFP)
ההרס בכפר בארישא אחרי החיסול(צילום: AFP)
 

קיילה מולר. המבצע לשחרורה כשל, מבצע חיסול אל-בגדדי נקרא על שמה (צילום: AFP, MUELLER FAMILY) (צילום: AFP, MUELLER FAMILY)
קיילה מולר. המבצע לשחרורה כשל, מבצע חיסול אל-בגדדי נקרא על שמה(צילום: AFP, MUELLER FAMILY)

פרל פינקל ציין כי "לעומת אריות הים, נותרה כוח דלתא חשאית יחסית, אף שזכתה לחשיפה בסרטים כמו 'מחץ הדלתא' בכיכובו של צ'אק נוריס. משרד ההגנה אף הכחיש את קיומה במשך שנים, גם לאחר אירועים כמו המבצע הכושל לחילוץ בני הערובה האמריקנים באיראן ב-1979".

 

הוא מזכיר כי אותו מבצע, שכונה "טופר העיט", "נכשל לא באשמתם, אלא בגלל תקלה באחד מכלי הטיס שהביאו איתם, שהתרסק במדבר". לאחר מכן שימש רפי איתן, איש המוסד ולימים שר בממשלת ישראל, כיועץ לכוח דלתא בתחקור המבצע.

 

במלחמת המפרץ הראשונה, ב-1991, פעל כוח דלתא במטרה לאתר משגרי סקאד, ביחד עם כוח מיוחד של חיל האוויר הבריטי וכוחות מיוחדים אחרים של חברות הקואליציה הבינלאומית. לפי הדיווחים מאותה תקופה, ביום האחרון של הלחימה הקרקעית אנשי היחידה איתרו 26 טילי סקאד במערב עיראק, שכולם כוונו לעבר ישראל, צלפו במכלי הדלק שלהם וחיסלו את הצוותים.

נשיא ארה
חדר המצב של טראמפ בבית הלבן(צילום: gettyimages)
אבו סיאף. שר הנפט של דאעש חוסל על ידי כוח דלתא (צילום: AP, Raad Adayleh) (צילום: AP, Raad Adayleh)
אבו סיאף. שר הנפט של דאעש חוסל על ידי כוח דלתא(צילום: AP, Raad Adayleh)

לוגו כוח דלתא יחידת קומנדו מיוחדת של צבא ארצות הברית ()
הלוגו של כוח דלתא

ב-1993 לחמו אנשי היחידה המיוחדת בקרב מוגדישו שבסומליה, שהונצח בספר "בלק הוק דאון", שעובד בהמשך לסרט מצליח. ב"טיימס" הלונדוני הזכירו כי אחת המשימות המוצלחות ביותר של היחידה הייתה חיסול מנהיג ארגון טרור שאחד מיורשיו היה אל-בגדדי.

 

חיסלו את קודמו של אל-בגדדי

באפריל 2006 אבו מוסעב א-זרקאווי, מנהיג אל-קאעידה בעיראק, נהרג במבצע משותף לכוח דלתא ולחיל האוויר האמריקני. אל-בגדדי הפך ארבע שנים לאחר מכן למנהיג ארגון הטרור, שכונה גם המדינה האיסלאמית בעיראק. בהמשך, לאחר הפלישה לסוריה, הוא שינה את שם הארגון ל"מדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט", או בקיצור - דאעש.

 

כוח דלתא היה גם מעורב בחטיפה הדרמטית ב-2014 בטריפולי שבלוב של אבו אחמד קטאלה, אחד המחבלים שהובילו את המתקפה על שגרירות ארצות הברית בבנגזי שבמדינה ב-11 בספטמבר 2012. השגריר האמריקני בלוב ושלושה אזרחים אמריקנים נוספים נהרגו באותה מתקפה.

ברון הסמים אל צ'אפו. לוחמי כוח דלתא סייעו בלכידתו (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
ברון הסמים אל צ'אפו. לוחמי כוח דלתא סייעו בלכידתו(צילום: מתוך טוויטר)

אבו מוסעב א-זרקאווי זרקאווי זארקווי התנקשות  (צילום: איי פי)
א-זרקאווי חוסל, אל-בגדדי תפס בהמשך את מקומו(צילום: איי פי)

גל פרל פרנקל  (צילום: ליאור פינקל פרל )
גל פרל פרנקל: "כוח דלתא - חוד החנית של המבצעים החשאיים"(צילום: ליאור פינקל פרל )

בתחילת 2016 השתתפו אנשי כוח דלתא, ביחד עם נחתים מקסיקנים, במבצע "ברבור שחור" ללכידת ברון הסמים חואקין גוסמן, המוכר יותר בכינויו "אל צ'אפו". השנה בית משפט אמריקני דן אותו ל-30 שנות מאסר.

 

64 ק"מ עם 20 ק"ג על הגב

פרל פינקל פירט את תהליך הגיוס לכוח דלתא: "אם אתה טוב מאוד כלוחם קרבי, אתה יכול אחרי שנתיים לעבור גיבוש לכומתות הירוקות ואחרי חצי שנת הכשרה להתחיל בשירות מבצעי בכוחות המיוחדים. אם אתה מצטיין בכומתות הירוקות או בריינג'רס, המקבילה לחטיבת הקומנדו הישראלית, אתה יכול לעשות גיבוש מיוחד ולעבור לכוח דלתא ואז לעשות הכשרה של שנה שכוללת הכול - חבלה, קרב מגע, הישרדות בשטח, קורס לוחמה בטרור ועוד".

 

בספר "לתוך כוח דלתא" של אריק הייני הוא תיאר בעבר בפרוטרוט את אותו תהליך הכשרה. אז הוא כתב כי זה מתחיל במסלול בסיסי שכולל כפיפות בטן, שכיבות סמיכה, ריצת 3.2 ק"מ, זחילה במהופך ושחיית 100 מטר עם בגדים. אחר כך המועמדים עוברים קורס ניווטים שכולל ניווט לילי של 29 ק"מ תוך נשיאת משקל של 18 ק"ג. המשקל ואורך המסלול עולים בהדרגה, והזמנים שיש לעמוד בהם לביצוע המשימה מתקצרים בכל פעם. המבחן האחרון הוא מסע של 64 ק"מ עם 20 ק"ג על הגב, שגם אותו יש להשלים בפרק זמן קצוב.

 

ומדוע דווקא כוח דלתא נבחר הפעם, ולא אריות הים? פרל פינקל משיב: "האנשים שוכחים שהסיבה העיקרית שאריות הים הרגו את בן לאדן הייתה כי כוח דלתא לא היה בסביבה. הם תפסו קו באפגניסטן ולא היו פנויים למשימה הזו. אלו יחידות עם קצב פעילות מאוד גבוה והן לא יחידות גדולות, ולכן אם יחידה מסוימת עסוקה במבצע בדרום אמריקה היא לא יכולה לעשות במקביל גם מבצע בסוריה. זה ממש תלוי בזמינות שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים