שתף קטע נבחר

האישה הראשונה של בלגיה: יהודייה ממשפחה של ניצולי שואה

סופי ווילמס, ראש הממשלה החדשה של בלגיה מאז יום ראשון, היא בת לאם יהודייה ואב שאינו יהודי. גורמים בקהילה היהודית מספרים כי לא נהגה להדגיש את יהדותה - אך לאחרונה היא הפכה לגורם חשוב יותר בזהות שלה

לראשונה - אישה יהודייה בראשות ממשלת בלגיה: סופי ווילמס, אם לארבעה מעיר הסמוכה לבריסל, מחליפה בתפקיד הבכיר את שארל מישל מאז יום ראשון. הפוליטיקאית המזוהה עם הזרם המרכז-שמאלי בבלגיה, תעמוד בראש ממשלת מעבר במהלך המגעים להקמת קואליציה, תהליך שעשוי להימשך בבלגיה על פני חודשים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

ממשלתו של מישל נפלה בשנה שעברה, וסופי ווילמס באה תחתיו כאשר עבר למלא תפקיד באיחוד האירופי. שניהם חברי מפלגת המרכז-שמאל MR (התנועה לרפורמה).

 

שנים של ניתוק - וחיבור לאחרונה

אמה של ווילמס היא יהודייה שמשפחתה איבדה מספר קרובים בשואה, סיפר פיליפ מרקייביץ', נשיא הקונסיסטואר - ארגון הגג של יהודי בלגיה. אביה של ווילמס היה מרצה באוניברסיטה הקתולית של לוואן בבלגיה, ואינו יהודי.

 

האישה הראשונה, סופי ווילמס (צילום: דניאלה אלקינס, JTA)
האישה הראשונה, סופי ווילמס(צילום: דניאלה אלקינס, JTA)

 

מרקייביץ' הוסיף כי "ווילמס עצמה הסתירה את זהותה היהודית, אף שנראה כי זהו פן פרטי בביוגרפיה שלה, ולא משהו בעל היבט פוליטי כלשהו מבחינתה". עם זאת, לדבריו, ראש הממשלה החדשה נוהגת להשתתף באירועים לזכר השואה, ואף מציינת אותם בעמודים שלה, מתוך פועלה כ"פוליטיקאית חרוצה ומחויבת למטרה".

 

מקור מקרב הקהילה היהודית, שהוא גם חבר במפלגתה של ווילמס, אמר כי רק לאחרונה הפכה היהדות "לגורם חשוב יותר מאשר בעבר" עבור ווילמס.  

 

 

מיכאל פרייליך, פוליטיקאי בלגי ממפלגת N-VA (הברית הפלמית החדשה) והעורך הראשי בעבר של העיתון היהודי Joods Actueel באנטוורפן, אומר כי המינוי של ווילמס הוא "אירוע היסטורי שממלא אותי בגאווה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאלה אלקינס, JTA
סופי ווילמס
צילום: דניאלה אלקינס, JTA
מומלצים