שתף קטע נבחר

כינה את בת הרב עובדיה "רפורמית" – ויפצה ב-20 אלף ש"ח

בסרטון שנחשף ב-ynet נראה הרב דוד בניזרי תוקף בחריפות את הרבנית עדינה בר שלום, ומכנה אותה "רשעה ארורה". הצדדים פנו להליך גישור בפני הרב הראשי לשעבר, שלמה עמאר - ובית המשפט אישר את הפשרה

הרב דוד בניזרי, הרבנית עדינה בר שלום (צילום: אלכס קולומויסקי)
הרב דוד בניזרי, הרבנית עדינה בר שלום(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

בית משפט השלום בירושלים קבע כי הרב דוד בניזרי מבית שמש ישלם פיצוי בסך 20 אלף ש"ח לאשת הציבור, הרבנית עדינה בר שלום, לאחר שכינה אותה "רפורמית" ו"רשעה ארורה" בשל מעורבותה בבחירות המקומיות בעירו, נגד המפלגות החרדיות, כפי שנחשף ב-ynet.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

הסכום נקבע בתום הליך גישור שקיימו הצדדים בפני "הראשון לציון", רב העיר ירושלים שלמה עמאר, ובית המשפט העניק להסכם ביניהם תוקף של פסק דין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בר שלום (בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף) היא כלת פרס ישראל ויו"ר מפלגת "אחי ישראלי". בבחירות המקומיות בבית שמש היא תמכה במועמדת עליזה בלוך. הרב בניזרי (אחיו של השר לשעבר שלמה בניזרי), הוא רב קהילה בעיר המזוהה עם ש"ס, ותמך במועמד המפלגה משה אבוטבול (כיום ח"כ מטעמה).

 

"מרחם על הבת הרפורמית שלו"

בתיעוד שנחשף ב-ynet לפני כשנה נראה בניזרי תוקף בחריפות את בר שלום, שלא בנוכחותה, בכינוס שבו השתתף, על רקע ניצחונה של בלוך. כשלצדו אבוטבול המפסיד וח"כ (דאז) מנחם מוזס מיהדות התורה, נראה הרב מבית שמש משתלח בחרדים שתמכו בראש העיר הנבחרת - ומכנה אותם "אפסים" ו"מסכנים".  

 

 

לרבנים שתמכו בבלוך ייחס הרב בניזרי אינטרסים אישיים ושיקולים זרים אחרים, ואמר: "יש את אלה שרוצים להיות רבני העיר, ויש את אלה עם הנגיעות, ששבועיים לפני הבחירות מוציאים פסק ומסבירים לתלמידים שלהם שמותר לבחור באישה".

 

בניזרי הזכיר את הרב עובדיה יוסף בהקשר של אחד מנכדיו, שתמך במפלגת "יחד" של אלי ישי, שפרשה מש"ס – ובהזדמנות זו התייחס גם לעדינה בר שלום. "אני מרחם על הבת הרפורמית שלו, הרשעה הארורה הזו, שבאה לפה ודיברה בשם הרבנות ובשם 'מועצת הנשים של בית שמש'", אמר. "אוי לה מיום הדין, אוי לה מיום התוכחה".

 

בניזרי: "הדברים לא היו צריכים להיאמר"

בר שלום איימה בתביעת דיבה נגד בניזרי, והוא מיהר להודיע על חזרה מהאמירות הקשות ולהתנצל. "עברו עליי ימים לא פשוטים, כולל נדודי שינה", התוודה בניזרי במכתב שהעביר לפרסום ב"קרן אור", אתר חדשות מקומי בבית שמש. "הדברים לא היו צריכים להיאמר ואני מרגיש רע מאוד. לכן אני מבקש להעביר לה באמצעותכם את ההתנצלות, ואני מקווה שהיא תקבל אותה".

 

במכתב למקומון הסביר הרב כי "תהום פעורה בין דעותיי לדעותיה" והדבר גרם לכך ש"בלהט הדברים כיניתי אותה 'רפורמית'". עוד הוסיף: "כל כוונתי הייתה להדגיש אך ורק את המרחק בין דעותיה לדעת תורה של רבותינו הקדושים. אולם לא הייתה כוונתי כלל חס ושלום לגבי רמת קיום המצוות מצידה, וכן הביטויים 'רשעה ארורה' הינם ביטויים שהייתי שמח אילו לא נאמרו, ו'דברי חכמים בנחת נשמעים'".

 

הוא סיכם: "הייתי רוצה להתנצל ולבקש את סליחתה, ומכאן בקשתי שטוחה שכל הקורא התנצלות זו שיעביר אותה למיודעיו. והאמת והשלום אהבו".

 

"רמס את כבודה"

אבל בר שלום לא סלחה, ותבעה מבניזרי פיצוי בסך 300 אלף ש"ח. באי כוחה, עורכי הדין אילן בומבך וארנסט גרוניס, תיארו בכתב התביעה כיצד הטיח הרב "דברי בלע חמורים ביותר" נגד מרשתם, בנוכחות מספר רב של אנשים. הם טענו כי הדברים נאמרו "במזיד ובכוונה תחילה על מנת לפגוע בתובעת", וציינו כי הסכום המבוקש הוא "שמרני" בעיניהם.

 

"התובעת נמנית עם היהדות החרדית וגאה בהשתייכות זו", הסבירו עורכי הדין. "לתובעת אין דבר נגד הזרם הרפורמי, אולם הנתבע ידע שהתובעת נמנית עם הזרם החרדי (שכן הנתבע עצמו משויך לאותו זרם), ובחר בזדון ובכוונה תחילה לייחס לתובעת שייכות לזרם רפורמי, וכן לכנותה בכינויי גנאי חמורים במטרה לפגוע בה. הנתבע בדבריו רמס את כבודה של התובעת, פגע בתדמיתה, בפועלה החברתי ובאמונתה והשתייכותה הדתית".

 

אילן בומבך (צילום : ראובן קפונצ׳קי)
עו"ד אילן בומבך(צילום : ראובן קפונצ׳קי)

 

בכתב התביעה נטען כי בר שלום פנתה אל בניזרי בדרישה לפרסם התנצלות ולהביע צער על דברי הדיבה שהשמיע ולבוא עימה בדברים בגין גובה הפיצוי שישלם לה, אך הוא לא טרח להגיב לכך (אם כי התנצל בפניה באמצעות אתר החדשות המקומי).

 

"דברי הדיבה המכפישים מהווים פרסום לשון הרע נגד התובעת", סיכמו באי כוחה. "הנתבע במעשיו השחיר את פניה של התובעת והציג אותה באור שלילי בפני הציבור בכלל ובפני הציבור החרדי בפרט. האמור לעיל מקבל משנה תוקף לאור העובדה כי הנתבע הינו אישיות רבנית בכירה בבית שמש.

 

"דברי לשון הרע החמורים נאמרו על ידי הנתבע במזיד ובכוונת תחילה על מנת לפגוע ולהשפיל את התובעת בעיניי ציבור שלם. בנסיבות דנן, חזקה על הנתבע שפעל בחוסר תום לב".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר בתגובה כי הוא מקווה שזכייתה של הרבנית בר שלום בכספי הפיצוי תוביל אותה להתייצב עם מנהיגים אורתודוכסים נוספים נגד מה שכינה "ההסתה הבלתי פוסקת של רבנים נגד היהדות הרפורמית".

 

לדבריו, "ההתקפה של הרב נגד בר שלום הייתה הוכחה נוספת שההסתה ודברי הבלע מכוונים בהתחלה נגד הרפורמים, ומשם ממשיכים אל כל מי שאינו מיישר קו עם 'משנתו הקדושה' של הממסד החרדי. הגיע הזמן להפסיק ולסלוח לרבנים ולפוליטיקאים החרדים על ההסתה שלהם נגד קהלים גדולים בעם היהודי רק בגלל שהם מתבלים את דברי השנאה שלהם בשברי פסוקים ומאמרי חז"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים