שתף קטע נבחר

הנסיך הקטן: אריזת הטחינה הוקטנה, מה לגבי המחיר?

טחינה הנסיך מצטרפת לגל הקטנות המוצרים - הקטינה את אריזות הטחינה ב-50 גרם, מ-500 גרם ל-450 גרם. והמחיר? נשאר זהה בחלק מרשתות השיווק. מנכ"ל החברה: "לא העלנו את המחיר ל-100 גרם, אנחנו אחראים רק על המחיר לקמעונאי, לא לצרכן"

עוד הקטנת אריזות , הפעם בטחינה הנסיך: החברה הקטינה את אריזת טחינה גולמית וטחינה גולמית משומשום מלא ב-50 גרם, מ-500 גרם שהוא המשקל הנפוץ במדף הטחינות ל-450 גרם, הקטנה של 10%.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

טבעול, פנטן ואריאל: מבול של הקטנות מוצרים - כך מסתירים העלאות מחירים

קימברלי קלארק מפחיתה מספר חיתולים ומגבונים באריזות האגיס וטיטולים ומקצרת נייר טואלט

 

האריזות התכווצו: הצרכנים משלמים ביוקר

  

החברה הוסיפה לטחינה הודעה לפיה מדובר ב"מוצר האהוב במתכון משופר", כך לפי הכיתוב הבולט באותיות גדולות, ובקטן: "מכיל 450 גרם במקום 500 גרם".

טחינה הנסיך - האריזה הוקטנה (צילום: מירב קריסטל)
טחינה הנסיך - האריזה הוקטנה(צילום: מירב קריסטל)
 

בנוסף, לפי תקן הטחינה, ניתן לשווק טחינה באריזות של 100 גרם, 250 גרם, 350 גרם, 500 גרם וכפולות של 1 ק"ג, כך שלא ברור איך הגודל הזה עומד בתקן.

 

החברה גם מייצרת את הטחינה האורגנית של שופרסל, כשבמוצר זה הגודל נשאר 500 גרם. המתחרות שלה גם הן מוכרות ב-500 גרם, כשטחינה בארכה משווקת גם גודל של 450 גרם, למכירה בתוך הערים.

 

מדובר בהקטנת מוצר נוספת בגל של הקטנות של עשרות מוצרים כדרך לייקר מוצרים על ידי יצרנים או קמעונאים, שהובל לאחרונה על ידי קימברלי קלארק ויוניליוור.

 

לפי טחינה הנסיך, המחיר ל-100 גרם נשאר זהה ואין עליית מחיר, אבל מספר רשתות שמצאנו שמוכרות את המוצר הקודם לצד המוצר המוקטן - מציעות את את שני הגדלים באותו מחיר, כך שמדובר בעליית מחיר ל-100 גרם לצרכן.

 

בשלוש רשתות גדולות מצאנו עליית מחיר. בסלאח דבאח למשל, מוכרים את שני הגדלים ב-15.90 שקל - משמע התייקרות של 11% ל-100 גרם ברשת זו. בחצי חינם המוצר מתומחר ב-10.90 שקל גם בגודל 500 גרם וגם בגודל 450 גרם החדש, וכך גם בסופר ברקת: 13.90 שקל למוצר המוקטן ולמוצר בגודל המקורי. גם בשתי רשתות אלה המוצר התייקר ב-11%. גם במינימרקטים מצאנו שהמחיר של הפריט המוקטן נשאר אותו הדבר.

 

לעומת זאת, בשתי רשתות המחיר ירד בהתאם להקטנה. בשופרסל דיל מצאנו שהמחיר הופחת בהתאם להפחתת המשקל. מוכרים את הגודל החדש ב-13.90 שקלים לצד הגודל הישן שנמכר ב-14.90 שקלים, כלומר, המחיר ירד בהתאם להפחתת המשקל. יחד עם זאת, על הגודל הישן היה לאחרונה מבצע: 9.90 שקלים, הוזלה של כ-33%, שכרגע לא קיימת על המוצר החדש. במחסני השוק המוצר הישן נמכר ב-14.90 שקל ולעיתים במבצע ב-12.90 שקל. כעת הוא נמכר ב-12.90 שקל כך שללא מבצע - המחיר ירד בהתאם להקטנה ואף מעט מעבר לכך.

 

לפי מנכ"ל החברה יחיאל קרט, החברה לא העלתה מחירים ל-100 גרם ואינה אחראית למחירים ברשתות השיווק: "האריזה החדשה ידידותית, יש לה מכסה בהברגה ואפשר להשתמש בה שימוש חוזר לאחסון של מוצרים אחרים. למרות שהיא יותר יקרה וחדשנית ספגנו את עליית המחיר, לא העלנו את המחיר ל-100 גרם. מבחינתנו אין עליית מחיר בטחינה הנסיך".

 

אבל במספר רשתות מתמחרים את המוצר באותו מחיר של האריזה המוקטנת.

"אני לא יודע מה עושות הרשתות, אנחנו אחראים רק על המחיר לקמעונאי, לא לצרכן, ומבחינתנו אין עליית מחיר".

 

ולמה להקטין?

"מבדיקות שעשינו צרכנים לא צורכים 500 גרם, יש תמיד שאריות, אז קיבלנו המלצה לרדת ל-450 גרם.

 

"מדובר בהקטנת מוצר לרגל שינוי מתכון עבור רפורמת הסימונים האדומים של משרד הבריאות. התחלנו הליך של הפחתת נתרן מ-140 מ"ג ל-25 מ"ג ל-100 גרם מוצר, הורדה של 82%. יש שיפור של 14% בחלבון, הורדנו בפחמימות כ-53% ובסידן יש לנו תוספת של כ-9% ל-700 מ"ג. כל השינויים האלה הצריכו אותנו לערוך שינויים טכנולוגיים והנדסיים. אלה שינויים בטחינה הרגילה והמלאה".

 

ומה קרה לטחינה באריזת ק"ג שנעלמה?

"המוצר הזה כרגע בוטל. בעתיד יתווסף מוצר של 900 גרם במקומו אבל זה ייקח עוד זמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: מירב קריסטל
טחינה הנסיך
צילום: מירב קריסטל
מומלצים