שתף קטע נבחר

כל העולם ג'וקר: קבלו את כוכב ההפגנות

מביירות עד הונג קונג, מצ'ילה עד בגדד, יוצאים המוני מפגינים חמושים במסכות הנבל מבאטמן כדי למחות נגד השלטונות. איך הפך הליצן המרושע לסמל עולמי של מרד? אולי ההבדל בין גות'האם לברצלונה לא כל כך גדול

הפגנות ההמונים במדינות ברחבי העולם – מצ'ילה עד עיראק, מביירות עד ללונדון – באות בשעה שבבתי הקולנוע שובר הסרט החדש על הג'וקר קופות. מה יותר טבעי אם כך מגיוסו של הנבל לתנועות המחאה?

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בוליביה ג'וקר הג'וקר הפגנות (צילום: רויטרס)
הג'וקר נגד נשיא בוליביה. לה פאס, בסוף השבוע(צילום: רויטרס)

לבנון צידון הג'וקר ג'וקר הפגנות (צילום: AFP)
בהפגנות בצידון, לבנון(צילום: AFP)
לבנון ביירות הג'וקר ג'וקר הפגנות (צילום: AFP)
ג'וקרית מפגינה נגד ממשלת לבנון, ביירות(צילום: AFP)
בזה אחר זה צצים ברחובות הונג קונג, לה פאס, ברצלונה וערים נוספות מפגינים היוצאים להתעמת עם השלטונות, לא פעם תוך הפעלת אלימות, כשהם מחופשים לדמות הרשע מסרטי באטמן. הם משתמשים באיפור כדי למרוח על פניהם את חיוכו המרושע או עוטים מסכות בדמותו.

 

הסרט "ג'וקר" יצא לאקרנים בארה"ב ב-4 באוקטובר ונוחל הצלחה מסחררת: בארבעה מחמשת השבועות האחרונים הוא צעד במקום הראשון במכירות הכרטיסים. דמות הליצן המרושע מככבת על שלטי חוצות כשברקע גם התקרבות ליל כל הקדושים, על מנהגיו ותעלוליו המפחידים.

צ'ילה ג'וקר הג'וקר הפגנות (צילום: רויטרס)
בהפגנות בצ'ילה(צילום: רויטרס)

לבנון ביירות הג'וקר ג'וקר הפגנות (צילום: AFP)
בצבעי הדגל: נגד חרירי בלבנון(צילום: AFP)
לבנון טריפולי הג'וקר ג'וקר הפגנות (צילום: AFP)
עוצר לתפילה בטריפולי, לבנון(צילום: AFP)

הג'וקר מזוהה אמנם עם רשע ואלימות, אבל נראה שמפגינים במדינות שונות בעולם רואים בו כעת סמל למרידה והתקוממות. תחפושות שלו נראו בין השאר בלבנון, בעיראק ובצ'ילה, שבהן מפגינים כבר שבועות במחאה על המצב הכלכלי; בברצלונה, שם מוחים על ההחלטה לשלוח לשנים ארוכות בכלא את מובילי המאבק לעצמאות קטלוניה; בבריטניה, שבה משווים מתנגדי הברקזיט את ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לנבל; בבוליביה, שם טוענים שהבחירות "נגנבו"; ובהונג קונג, שבה מתנהלות הפגנות נגד הידוק האחיזה של המשטר הסיני בעיר האוטונומית למחצה, ומפגינים עוטים מסכות ג'וקר גם כעת, אחרי שהרשויות אסרו עליהם להשתמש בכיסויי פנים כלשהם במסגרת ההפגנות.

 

כולנו ליצנים

ייתכן מאוד שרבים מהמקרים שבהם משתמשים מפגינים בדמות הג'וקר יש לייחס לעובדה שהסרט עליו נמצא כעת בכותרות ותו לא; אבל יש גם מי שנגררים להסברים עמוקים יותר, ומוצאים דמיון בין הערים שבהן מתקיימות כעת מחאות, כגון הונג קונג וביירות, לבין גות'האם סיטי, העיר האמריקנית הבדיונית המשמשת רקע גם לסרט על הג'וקר ומתאפיינת באופל, פשע ושחיתות. הם מאמינים שבעריהם, כמו בג'ותהאם סיטי, השלטונות והאליטה מנותקים מהעם.

לבנון טריפולי הג'וקר ג'וקר הפגנות (צילום: MCT)
עבור מתנגדי הברקזיט, הנבל הוא בוריס ג'ונסון(צילום: MCT)

לבנון ביירות הג'וקר ג'וקר הפגנות (צילום: AFP)
"כולנו ליצנים". ביירות(צילום: AFP)

צ'ילה ג'וקר הג'וקר הפגנות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הונג קונג מסכות גיא פוקס (צילום: רויטרס)
במסכות גיא פוקס בהונג קונג. כולם כאיש אחד(צילום: רויטרס)

ההיסטוריון וויליאם בלנק, שכתב את הספר "גיבורי על: היסטוריה פוליטית", אמר השבוע לערוץ החדשות הצרפתי FRANCE 24 שלסרט של טוד פיליפס על הג'וקר יש כוח רב, משום שהוא מהדהד צורה של מחאה נגד מערכת פוליטית שאנשים סבורים כי היא קשוחה מדי ואינה קשובה לרצון העם. בערוץ ציינו כי גם משפטי מפתח מהסרט משמשים את המפגינים, וכי בצ'ילה למשל כתבו פעילי מחאה למרגלות פסל: "כולנו ליצנים".

 

 

יש המשווים כעת את השימוש הגובר בדמותו של הג'וקר בהפגנות המחאה לשימוש שעושים מפגינים זה שנים במסכת-המרד הפופולרית מכולן – מסכת גיא פוקס המסתירה את פניהם, הופכת אותם כמו לאיש אחד, ומבטאת את רעיון ההתקוממות נגד הממסד. פוקס היה חלק מקבוצה של קתולים אנגלים שתכננו לרצוח את מלך אנגליה ולפוצץ את הפרלמנט הבריטי בתחילת המאה ה-17.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ג'וקר בוליביאני בלה פאס
צילום: רויטרס
מומלצים