שתף קטע נבחר

מפקד חיל האוויר: אתגר ההגנה מורכב יותר, עם מל"טים תוקפים וטילי שיוט

בימים שבהם הרמטכ"ל כוכבי מנסה לקדם תוכנית רב-שנתית ודורש תוספות תקציב, התריע מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין על האיומים החדשים: "לטילים והרקטות מצטרפים כעת מל"טים תוקפים וטילי שיוט"

מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין מזהיר כי "אתגר ההגנה הופך מורכב יותר. לאיום הטילים והרקטות מצטרפים כעת מל"טים תוקפים וטילי שיוט". הוא אמר את הדברים אתמול (יום ד') בטקס סיום קורס קציני ההגנה האווירית. 35 צוערות וצוערים סיימו את קורס קציני ההגנה האווירית ועתידים לתפעל את מערכות כיפת ברזל, קלע דוד, חץ, ויהלום (פטריוט).

 

 

מערכות ההגנה האווירית הישראליות (צילום: גיל נחושתן, תעשייה אווירית, משרד הביטחון, AP) (צילום: גיל נחושתן, תעשייה אווירית, משרד הביטחון, AP)
מערכות ההגנה האווירית הישראליות(צילום: גיל נחושתן, תעשייה אווירית, משרד הביטחון, AP)

"בעודנו מדברים, סוללות החץ, היהלום, קלע דוד וכיפת ברזל - נמצאות בכוננות", אמר אלוף נורקין במהלך הטקס. "אתגר ההגנה הופך מורכב יותר. לאיום הטילים והרקטות מצטרפים כעת מל"טים תוקפים וטילי שיוט. את רמת ההגנה יקבע הלוחם בקצה, ואנו נדרשים להתאמן, לתרגל ולהיות בכשירות גבוהה. זו התרבות בחיל האוויר, וכך נקפיד שיהיה גם בעתיד. אני סומך עליכם, ויודע שנוכל לכל אתגר. גאה בכם, עלו והצליחו".

 

צה"ל החליט להבליט הבוקר את דבריו של נורקין בפני הציבור במקביל לניסיונותיו של הרמטכ"ל אביב כוכבי לאשר תוכנית רב-שנתית חדשה, שתקבע תקציב ביטחון חדש לשנים הקרובות. במשרד האוצר מתנגדים לתוספות התקציב הגדולות שדורשת מערכת הביטחון, ובהיעדר ממשלה קבועה צפויים עיכובים ומכשולים בהעברת התוכנית והתקציבים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התריע השבוע כי איראן הציבה בתימן טילים מדויקים שמסוגלים לפגוע בישראל. בפגישה שקיים ביום שני עם שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין בלשכת ראש הממשלה בירושלים, אמר נתניהו: "איראן שואפת כעת להשיג נשק מדויק שיוכל לפגוע בכל מטרה במזרח התיכון בדיוק של 10-5 מטרים. הם שואפים לפתח את זה וכבר התחילו להכניס אותם לתימן במטרה לפגוע בישראל גם משם".

 

טקס סיום קורס קציני ההגנה האווירית של חיל האוויר (צילום: עמית אגרונוב)
מפקד חיל האוויר נורקין(צילום: עמית אגרונוב)

נתניהו אמר כי איראן מפתחת את הטילים הללו שאותם היא שואפת להציב בעיראק ובסוריה, "ולהפוך גם את הארסנל בלבנון של 130 אלף רקטות סטטיסטיות לחימוש מונחה מדויק".

 

"אנו רואים את איראן כאיום הגדול ביותר לשלום, ליציבות, ולביטחון שלנו ושל רבים אחרים. הם ירו לתוך סעודיה, הם הפריעו לנתיבים ימיים בינלאומיים, הם תקפו והרגו אמריקנים ב-10 השנים האחרונות באפגניסטן ובמקומות אחרים. איראן היא האיום הגדול ביותר ליציבות ולשלום במזרח התיכון. אין זה אומר שאין איומים אחרים. גם הם קיימים. המזרח התיכון שופע בכל מיני דברים ביניהם מדינות וקבוצות שמייצאות טרוריסטים", אמר ראש הממשלה.

 

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בחודש שעבר כי "צה"ל זיהה מאמץ איראני להתבססות בשטח סוריה וניסיון לרכש ולפיתוח של טילים מדויקים על אדמת לבנון. לא נאפשר זאת. נפעל בכל דרך על מנת לסכל את כוונות האויב ואת האיומים המתפתחים". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון
מערכת "קלע דוד" בניסוי לפני שנתיים
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון
מומלצים