שתף קטע נבחר

מי ירה - חמאס, ג'יהאד או פלג קיצוני? הכל הגיוני

בחלון שבין ירי רקטה לבין תקיפת התגמול של צה"ל, עולות בעזה התהיות מי בעצם אחראי לירי - וגם מתחילה לצוף הביקורת. פרשן הבית של חמאס רמז בטוויטר שהירי לא נעשה על דעת חמאס - וחשבונו אופַּס. האם זה מצביע על כך שדווקא חמאס ירה? אולי כן, ואולי לא. פרשנות

 

 

יש פרק זמן ברצועת עזה שנתחם בין ירי רקטי לעבר ישראל לבין תקיפות התגמול של צה"ל. בדרך כלל מדובר בחלון שנמשך בין שעתיים לשמונה שעות. בפרק הזמן הזה מתרחשים בעזה כמה דברים: ירידה למחתרת של מי שצריך לרדת למחתרת, פינוי מתקנים צבאיים ומבני ממשל וכניסה לכוננות ספיגה.

 

"תקופת ההמתנה" הזאת היא גם הזמן שבו עולות בצד השני התהיות מי עומד מאחורי הירי. ימי קבלת האחריות, יש לציין, שייכים להיסטוריה. ואז גם מתחילה לצוף הביקורת.

  (צילום: רויטרס)
היירוטים מעל שדרות, אמש(צילום: רויטרס)


 

ההסלמה האחרונה - כל העדכונים:

מטח על יישובי עוטף עזה, רקטה פגעה בחצר בית בשדרות

תיעוד: רגע פגיעת הרקטה בשדרות

אם לילדה משדרות: "כל הגוף שלה רעד, ננעלה על הרצפה"

צה"ל תקף מטרות חמאס ברצועה, אזעקות נשמעו בשדרות

תיעוד: הנזק לאחר תקיפות צה"ל; חמאס: "ישראל תישא בהשלכות"

הדילמה: איך לפגוע בג'יהאד בלי למוטט הרגיעה עם חמאס? / רון בן ישי

 

אמש (שישי) כתב פרשן הבית של חמאס, איברהים אל-מדהון, בחשבון הטוויטר שלו את הדברים הבאים: "ירי רקטות מחוץ לקונצנזוס הלאומי מוביל לתוצאות הפוכות. עלינו לאחד את החזון בהפעלת הכוח הצבאי". אל-מדהון הוא אדם שמקורב מאוד להנהגת חמאס, וציוצו המסתייג רמז כי הירי לא נעשה על דעתו של הארגון. אמנם הוא נזהר מלהטיל באופן ברור את האשמה על מי מהפלגים בעזה, אך סביר שירי של שני מטחים בהפרש של דקות לאותה נקודה היא יכולת שקיימת רק לארגון גדול באופן יחסי.

 

פרסמתי את הדברים, וברשתות החברתיות בעזה הפיצו את זה כשהם מדגישים את חוות דעתי על הסתייגותו מהירי. הבוקר, יד נעלמה איפסה את חשבון הטוויטר של אל-מדהון. כל ציוציו נמחקו, כמו גם כל עוקביו. האם מישהו בחמאס החליט שאל-מדהון הפריז בפרסום הפרטים שידע עד כדי פגיעה באינטרס של הארגון? ייתכן.

הבית שנפגע בשדרות (צילום: רועי עידן)
הבית בשדרות שנפגע מהירי אמש(צילום: רועי עידן)

 

 

 

תקיפות צה
נזקי תקיפת צה"ל ברצועת עזה(צילום: AFP)

תקיפות צה
היעדים הצבאיים של חמאס שהותקפו(צילום: דובר צה"ל )

הדברים שנכתבו יכולים להתפרש כאצבע מאשימה של אל-מדהון נגד הג'יהאד האיסלאמי. המחיקה שלהם יכולה דווקא להצביע על חמאס כמי שאחראי לירי בסגנון המוכר של יחיא סינוואר מול ישראל, שמשחק על כל המגרש בשיטות סחיטה של מאפיה.

 

הסיפור הקטן הזה מלמד שקשה לקבוע בנחרצות מי עומד מאחורי מה ברצועת עזה ומי בוחש בקלחת. האם זה הג'יהאד האיסלאמי וכוכבו העולה בהא אבו אל-עטא? אולי.

 

האם זה דווקא איתות לישראל מסינוואר על חוסר שביעות רצון מהתקדמות ההסדרה? אפשרי.

 

האם זה פלג קיצוני בתוך חמאס שפחות מתחבר להתנהלות הדיפלומטית של חמאס וישראל לאחרונה? ייתכן.

 

האם זה פלג קיצוני שיוצא דווקא מתוך הג'יהאד האיסלאמי ומנסה באמצעות ירי מרוכז לישראל לערבב מחדש את הקלפים בעזה? גם לזה יש תקדימים.

 

רצועת עזה היא מרחב כאוטי עם מאפיינים ריבוניים חלקיים בלבד. יש בה הרבה כוחות שמושכים להרבה כיוונים. כל אחת מהאפשרויות לעיל יכולה להיות הגיונית בכל יום נתון.

 

עם נתוני פתיחה בעייתיים כאלה – צריך גם לדעת להודות שלא את הכל אנחנו יודעים ושלא לכל פעולה שמקורה בעזה - מטלטלת ככל שתהיה - יש הסבר חד וברור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים