שתף קטע נבחר

מחקר ענק: עלייה במקרי הפרעות קשב וריכוז במבוגרים בעשור האחרון

חוקרים אמריקנים שסקרו מיליוני תיקים רפואיים מצאו עלייה משמעותית בשיעור אבחון ADHD בקרב מבוגרים בעשר השנים האחרונות. ההשערה: העלייה במודעות להפרעה הן אצל רופאים והן אצל הסובלים, מובילה לשיעור האבחונים הגבוה בקרב מבוגרים

מאבדים קשב וריכוז: מחקר חדש שסקר מיליוני תיקים רפואיים בארה"ב, מצא כי בעשר השנים האחרונות חלה עלייה של עשרות אחוזים במספר המבוגרים המאובחנים בהפרעות קשב וריכוז. המחקר פורסם בסוף השבוע בכתב העת הרפואי JAMA Network Open.

 

הנתונים נאספו מ-5.2 מיליון תיקים רפואיים בצפון קליפורניה, בין השנים 2007 עד 2016. החוקרים ממכון המחקר צ'ילד מיינד בניו יורק, מצאו כי חלה עלייה של 43% בשיעור המבוגרים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

 

 

הפרעות קשב וריכוז במבוגרים. לא תמיד הם מודעים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הפרעות קשב וריכוז במבוגרים. לא תמיד הם מודעים(צילום: shutterstock)

 

החוקרים מצאו כי שיעור האבחון של ההפרעה בקרב מיעוטים אתניים הייתה נמוכה יחסית, בעוד ששכיחות ההפרעה במבוגרים לבנים הייתה הגבוהה ביותר. בסך הכל, שיעור האבחונים לכל 10 אלף איש בשנת 2007 עמד על 9.43, בעוד שבשנת 2016 אובחנו 13.49 על כל 10 אלף איש.

 

פירושו של דבר שהשכיחות עלתה מ-0.43% בשנת 2007, לכדי 0.96% בשנת 2016. לשם השוואה, בקרב ילדים בגילאי 5 עד 11, שכיחות הפרעת קשב וריכוז עלתה מ-2.96% בשנת 2007, ל-3.4% בשנת 2016.

 

 (ADHD קריטריונים)
 

"מבוגרים עלולים להיות לא מודעים לבעיה"

"שיעורי אבחון ADHD בישראל וארה"ב דומים למדי", מסבירה הפרופ' איריס מנור, מומחית לפסיכיאטריה של הילד ומנהלת תחום הקשב והריכוז בשירותי בריאות כללית, "קיימת עליה במודעות הן של המטופלים והן של הרופאים, ויש כבר אנשי מקצוע שמזהים הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים שלא אובחנו בילדותם, כשהתלונות הם דווקא של דיכאון, חרדה, מתח או קשיי זוגיות.

 

"הפרעת קשב היא שקופה גם אצל מבוגרים, בעוד שהיפראקטיביות הולכת ודועכת. אצל מבוגרים יש פחות תסמינים של ADHD בהשוואה לילדים אצלם הם ברורים יותר, כיוון שהילדים צריכים להתמודד במסגרות של לימודים, ועל כן מבוגרים שסובלים מהפרעות קשב ולא מודעים לכך שזו הבעיה, עוברים לפעמים מתחת לרדאר. אף פעם לא מאוחר לאבחן את ההפרעה, ולפי הצורך להתחיל טיפול".

 

על פי ההערכות, כ-7% עד 12% מהילדים מאובחנים כלוקים באחד מסוגי הפרעות הקשב השונות: הפרעת קשב, הפרעה היפרקינטית (היפראקטיביות) או שילוב של שתי ההפרעות. שיעור ההפרעה במבוגרים אינו ברור, כשרק בשנים האחרונות, כאמור, מתבררת כמות המבוגרים שסובלת מההפרעות, ולא אובחנו בילדותם.

 

צפו: איך התגבר מייקל פלפס על ה-ADHD?

 

 

  ( )

להפרעת קשב וריכוז בסיס נוירולוגי ברור: מחקרים הראו שינויים במבנה ותפקוד אזורים שונים במוח של אדם הסובל מ-ADHD, לבין אדם בריא. בתוך כך נמצאו גנים שביטויים קשור לשכיחות גבוהה של המחלה.

 

אבחון הפרעת קשב וריכוז מתבצע על ידי פסיכיאטרים, נוירולוגים, מומחים להתפתחות הילד או רופאי ילדים ומשפחה שהוכשרו במיוחד לאבחון על ידי משרד הבריאות. האבחון כולל שלילת גורמים רפואיים או פסיכולוגיים אחרים העלולים לגרום לתופעה, מבחן TOVA או MOXO המתבצע מול מחשב לפני ואחרי מתן ריטלין, ובמידת הצורך בדיקות נוספות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הפרעות קשב וריכוז במבוגרים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים