שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  היועמ"ש נגד יועצי נתניהו: "הצגת חשודים בעבירה חמורה כקורבנות - לא ראוי"

  היועמ"ש אביחי מנדלבליט דחה את ההתקפות האחרונות על צוותו: "חלק מהדברים אינם אמת וחלקם מזעזעים. אני דוחה בכל תוקף את ההתקפות על שי ניצן וליאת בן ארי". על חקירת יועצי רה"מ אמר: "הניסיון להציג את מי שחשוד בהטרדת עד כקורבן ואת רשויות האכיפה כעברייניות אינו ראוי"

   

  מנדלבליט: "הצגת חשודים בעבירה חמורה כקורבנות - לא ראוי"    (צילום: משי בן עמי)

  מנדלבליט: "הצגת חשודים בעבירה חמורה כקורבנות - לא ראוי"    (צילום: משי בן עמי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס הערב (יום ב') לחקירת יועצי ראש הממשלה בעניין הטרדת עד המדינה שלמה פילבר. "הניסיון לנצל את הטענות הקשורות לחקירה כדי 'להפוך את הקערה על פיה', ולהציג את מי שחשוד בביצוע עבירה חמורה של הטרדת עד כ'קורבן' ואת רשויות האכיפה כ'עברייניות' – הוא מהלך לא ראוי, ואני דוחה אותו בתוקף", אמר. הוא הדגיש כי "אם היו טעויות - נפיק לקחים. אנשי המשטרה פועלים כל העת לחקר האמת".

    

  בנאום שנשא באירוע של משרד המשפטים, דחה היועמ"ש את מה שהגדיר "ההתקפות נגד חברי הצוות שלי". "חלק מהדברים אינם אמת וחלקם מזעזעים. אני דוחה בכל תוקף את ההתקפות על שי ניצן ועל ליאת בן ארי", אמר מנדלבליט. "ככל שההתקפות נועדו להרפות את ידינו זה פשוט לא יצלח".

  אביחי מנדלבליט (צילום: מוטי קמחי)
  "הצגת חשודים בעבירה חמורה כקורבנות - לא ראוי". מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

  הוא הוסיף כי "חשוב להבהיר כי המערכת אינה חפה מטעויות. ביקורת עניינית כן, הכפשות לא. אם מישהו במערכת אכיפת החוק ביצע מעשה פלילי אסור לטייח או להסתיר אותו".

   

  ניצן על החופשה של בן ארי: "עדיף היה לפעול אחרת"

  פרקליט המדינה שי ניצן, שנאם אחרי היועץ מנדלבליט, אמר כי "בימים האחרונים מתגברות ההשמצות כלפי הפרקליטות. אין לנו התנגדות לביקורת עניינית. גם העיתוי אינו מקרי. הטענה שאנו לא מקבלים שום ביקורת היא שקר גמור. וכטבעם של שקרים, כשאומרים אותם מספיק פעמים, הם מחלחלים. המבקרים מתעלמים מכלל הגופים שיכולים לבקר את הפרקליטות ולפעול במידת הצורך".

   

  ניצן הוסיף כי "הטענה לשיקולים פוליטיים הם כמובן שקר גמור. אנו לא שוקלים שיקולים פוליטיים ולא מתנכלים לאנשים לפי שיוכם. כך למשל, רק לפני שנים לא רבות, ראש הממשלה לשעבר אולמרט, יו"ר מפלגת קדימה, הועמד לדין על ידינו. ולצערי הוא לא לבד - נשיא, שרים, חברי כנסת וראשי ערים, משלל מפלגות, מכל הקשת הפוליטית, הועמדו לדין על ידינו".

   

  שי ניצן (צילום: מוטי קמחי)
  "הטענה שאיננו מקבלים ביקורת - שקר גמור. שי ניצן(צילום: מוטי קמחי)

  ניצן התייחס גם ליציאתה של ליאת בן ארי, הפרקליטה המלווה בתיקי נתניהו לחופשה: "בדיעבד עדיף היה לפעול אחרת, ולא כי השימוע נפגע אלא בגלל מראית העין. עוצמת הרפש בנושא היא ללא כל פרופורציה".

   

  ניצן המשיך להדוף את הביקורות שהושמעו בימים האחרונים על הפרקליטות וטען כי "הטענה שאנו מסרבים לחקור הדלפות כי אנו חוששים שהדלפנו אותן שגויה. המדיניות שלפיה יש לנקוט זהירות רבה טרם חקירת הדלפת היא רבת שנים, בהנחיית העליון. הסיבה לכך היא שעלולים לחקור גם עיתונאים, ויש כאן פגיעה ממשית בחופש העיתונות. הדלפות הן אכן מגונות. ההנחה שאנחנו מדליפים היא נטולת יסוד".

  אביחי מנדלבליט (צילום: מוטי קמחי)
  "לא כך רוכשים את אמון הציבור". אוחנה לצד מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

  שר המשפטים אמיר אוחנה הגיב לדבריהם של היועמ"ש ופרקליט המדינה וטען: "שמעתי תשובות לחלק מהטענות – אך אלו לא מספקות".

   

  "קראתי את המכתב שיצא מלשכת היועמ"ש שבו הוא דוחה את הבקשה לפתוח בחקירה לאיתור המדליפים. המכתב אמנם לא ממוען אליי, אך לאור העובדה שיצא היום יש לי תחושה שאולי הוא בכל זאת ממוען קצת אלי. לא כך רוכשים את אמון הציבור, לא כך בולמים את ההידרדרות שחלה בתדמית מערכת אכיפת החוק", אמר אוחנה.

   

  בשבוע שעבר תקף שר המשפטים אוחנה את הפרקליטות ואת התנהלות המשטרה בחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא טען כי פעל לקדם חקירה של הדלפות מהחקירות, אך נתקל ב"סירוב מוחלט".

   

  "הצעתי לקיים בדיקת פוליגרף כמו שאני עברתי ועוברים אלפים במשטרה ובשב"כ. הצעתי לקיים תדפיסי שיחות של כל מי שהיה חשוף למידע שהודלף. נתקלתי בסירוב מוחלט. סירוב מוחלט לגלות את האמת", אמר אוחנה. הוא גם תקף את המשנה לפרקליט המדינה, ליאת בן ארי, ורמז ליציאתה לחופשה בשניים מימי השימוע שהתקיים לנתניהו: "הפרקליטות שבתוך הפרקליטות נמצאת בחופשה, ועל פי הדלפה גיבשה את דעתה עוד לפני השימוע".

   

  בתגובה לדבריו של אוחנה, משרד המשפטים מסר בשמם של היועמ"ש אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן כי "היועמ"ש ופרקליט המדינה מצרים מאד על דבריו של שר המשפטים. אנו דוחים את הניסיון להטיל דופי בעבודתם של מי מגורמי המשטרה והפרקליטות ללא כל ביסוס עובדתי. מערכת אכיפת החוק לא תיגרר לשדה הפוליטי, כפי שלא נגררה בעבר. עצמאות התביעה הכללית היא עקרון יסוד של משטר דמוקרטי תקין".

   

  במשרד המשפטים ציינו כי "מערכת אכיפת החוק פעלה, פועלת ותמשיך לפעול בלא מורא באופן ענייני, מקצועי ולמען שלטון החוק והאינטרס הציבורי בלבד. איש לא ירתיע אותנו מלעשות את מלאכתנו נאמנה. איש לא יסיט אותנו מדרך הישר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים