שתף קטע נבחר

הרבה של בית הכנסת בקולורדו: "לא נהיה קורבנות"

כבר למעלה ממאה שנים פועל בית הכנסת "טמפל עמנואל" בעיר פואבלו, ומנהיגת הקהילה הקטנה, הרבה ברטי בקר, מספרת על הפתעה מוחלטת עם היוודע דבר מעצרו של הגזען שתכנן לפוצץ מטעני חבלה כדי "לקבור את בית הכנסת": "מעולם לא היו לנו בעיות עם השכנים"

 

 

יממה לאחר שנחשף כי ה-FBI עצר צעיר בן 27 שתכנן לפוצץ מטעני חבלה בבית כנסת "טמפל עמנואל" בקולורדו, ולהרעיל את מי השתייה – מספרת מנהיגת הקהילה הקטנה של העיר פואבלו, הרבה ברטי בקר, על ההפתעה המוחלטת של כלל הקהילה, המונה בתוכה גם לא יהודים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

"האדם שתכנן את ההתקפה הוא מישהו שעבר לפואבלו לפני כמה שנים, הוא לא מקומי", אומרת הרבה בקר בראיון לאולפן ynet. "הוא הגדיר את עצמו כ-KKK, מגולח ראש. הוא תכנן את זה זמן מה, והיה על הכוונת של הליגה נגד השמצה במשך שלוש שנים. הם היו בקשר עם כוחות הביטחון.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

"הרגשתי הטרדה מבפנים": תביעה נגד פייסבוק על מיסיון לילדים

 

ריצ'רד הולצר, גזען המאמין בעליונות האדם הלבן, נעצר ב-1 בנובמבר, היום שבו התכוון לכאורה לפוצץ את המטענים בבית הכנסת. תוכניתו נחשפה כשסיפר עליה לסוכנת סמויה של ה-FBI שיצרה איתו קשר בפייסבוק. "הוא אמר שהוא רוצה לסגור את בית הכנסת שלנו ולקבור אותו באדמה", אומרת הרבה בקר.

 

מאה שנות קהילה

היא ובני קהילתה לא ציפו לדבר כזה בעיר הקטנה ובאווירה הליבראלית שבה הם חיים: "הייתי בעיקר מופתעת מכך שמישהו ירצה להזיק לתושבי העיר. זו הייתה הפתעה מוחלטת", בקר אומרת. "אנחנו עיר קטנה, אנחנו קהילה קטנה וחמימה, מעולם לא היו לנו בעיות עם השכנים שלנו. בית הכנסת קיים מאז שנת 1900, יותר ממאה שנה. למעשה, אנחנו חלק מהקהילה המקומית של פואבלו, ויש לנו גם לא יהודים בתפילות ובקהילה".

 

ארה
ריצ'רד הולצר. נעצר על ידי סוכנים סמויים

 

היא מספרת כי "שנים האחרונות לקחנו צעדי ביטחון בנוגע לאבטחה שלנו, ואנחנו נשמעים להוראות המשטרה שמסייעת לנו מאוד. יש לנו יחסים טובים עם כוחות הביטחון כאן, ונישמע לכל הצעה שתהיה להם בנוגע לבטיחות שלנו. כנראה שנקבל אבטחה מוגברת עקב האירועים. כבר יש לנו שומרים כרגע, ונעשה מה שצריך בשביל שכולם ירגישו בטוחים. אנחנו לא מתכננים להיות קורבנות. נמשיך בפעילויות שלנו ובחיינו".

 

הולצר סיפר לסוכנת הסמויה כי הוא מתכוון להרעיל את באי בית הכנסת, וטען כי כבר שילם לטבח מקסיקני להרעיל אותם על ידי כך שיחדיר רעל לצינורות המים. אחר כך דיבר על כוונתו להטמין במקום מטעני צינור.  

 

 

הוא נעצר ממש אחרי שסוכנים סמויים סיפקו לו את מה שהוצג לו כשני מטעני צינור ודינמיט. כשקיבל מהם את חומרי החבלה, אמר הולצר שהחומרים "פשוט נהדרים" והצהיר שצריך למהר ולבצע את הפיגוע כדי שהמשטרה לא תסכל את הפעולה. לסוכנים אמר כי הוא אינו רוצה לפגוע באיש, אך הבהיר כי ימשיך בתוכניתו לפוצץ את המטענים גם אם יידע שיש מישהו בתוך בית הכנסת. לפגישתו עם הסוכנים הביא עותק של "מיין קאמפף".

 

לפי ה-FBI, בימים ובשבועות שלפני מעצרו שלח הולצר לסוכנת תמונה של שלושה כפתורים הנושאים צלבי קרס וסמלים גזעניים אחרים, וסיפר לה שבעבר היה חבר בארגון הגזעני קו קלוקס קלאן. למשתמש אחר בפייסבוק כתב: "הלוואי שהשואה באמת הייתה קורית. הם היו צריכים למות". לחוקרים אמר כי היהודים ובתי הכנסת הם סרטן בחברה.

 

עיר בגרמניה: "מצב חירום נאצי"

הניאו-נאצים מרימים ראש גם באירופה, ובדרזדן שבגרמניה הוכרז אתמול (יום ב') "מצב חירום נאצי". אבל הרב שניאור הבלין, ראש חב"ד בדרזדן, לא מבוהל: "היהודים בדרזדן לא מפחדים, הם הולכים בגאווה, פוקדים שיעורי תורה - והכול מתנהל כרגיל.", הוא אומר. "יש עלייה של הימין בכל גרמניה ובסקסוניה בפרט. בבחירות האחרונות הם קיבלו 28% שזה קצת מפחיד, אבל הרשויות המקומיות דואגות לקהילות היהודיות במסירות".

 

הרב הבלין מספר על התעוררות לאומית בעקבות חגיגות ה-30 לנפילת חומת ברלין. "במזרח גרמניה עדיין יש יותר ימין מאשר במערב גרמניה. יש הפגנת ימין קבועה בדרזדן מידי יום שני כבר חמש שנים. בהתחלה השתתפו בה עשרות-אלפי אנשים, אך היום מדובר על אלפים בלבד. אבל זה בכל שבוע באופן קבוע, ומזה חוששים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים