שתף קטע נבחר

"הרגשתי הטרדה מבפנים": תביעה נגד פייסבוק על מיסיון לילדים

הן נראות כמו תוכן חינוכי תמים, ומופיעות בפיד של ילדים דתיים. מאחורי הפרסומות הנוצריות עומדת כת מיסיונרית. "הם מתעלמים מהחוק ומאפשרים הטפה לקטינים", טוענים הורים שהגישו תובענה ייצוגית נגד פייסבוק, כפי שנחשף לראשונה באולפן ynet. "הם מטרגטים בכוונה ילדים. זה מזעזע מוסרית"

 

ד' בן העשר גלש לתומו בפייסבוק, כשלפתע נתקל בסרטון מעניין תחת הכותרת "מתי יבוא המשיח", במסווה של תוכן חינוכי לילדים. אלא שמה שחיכה לו מאחורי הלינק הותיר בו, לדבריו, צלקת ממושכת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

הוריו הגישו בשבוע שעבר תובענה ייצוגית נגד פייסבוק, שנחשפה לראשונה באולפן ynet. הטענה: עבירה על סעיף 368 א' לחוק העונשין, הקובע כי "המשדל קטין, בפנייה ישירה אליו להמיר דתו, דינו מאסר שישה חדשים".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 • תקרה קרסה, ילדות מפוחדות: אתר בנייה בבית ספר חרדי

   

  מאחורי הפרסומות המטרגטות במכוון ילדים ובני נוער בפייסבוק, עומדת הכת המיסיונרית-נוצרית "היהודים המשיחיים", הפועלת להמרת דתם של יהודים בישראל מטעם כנסיות אוונגליסטיות. "הן אנשי המיסיון והן חברת פייסבוק מתעלמים מהחוק ומאפשרים הטפה לקטינים", טוענים התובעים באמצעות עורך דינם, גיא אופיר.

   

  "לקחתי את הטלפון של הבייבסיטר שלי, ונכנסתי לקישור", מספר ד' בראיון לאולפן ynet. "הראו שם איך צולבים את המנהיג של הנוצרים. זה היה מזעזע. הם נתנו את ההרגשה שהכול באשמתכם, ואז שמרתי את זה בבטן הרבה זמן, חמישה חודשים בערך, ויום אחד פשוט אמרתי את זה לאמא שלי".

   

  "הילד היה בטראומה של ממש"

  אמו של ד' פנתה לארגון "יד לאחים" הנאבק במיסיון. "ראינו שהילד קצת מעורער, שעבור עליו משהו", מספר אביו, ר'. "לא חשבנו על כיוונים כאלה. היו לו גם כמה שאלות בנושא הנצרות, אבל זה לא הטריד אותנו יותר מדי. בסך הכול חשבנו שהילד סקרן, ואנחנו הרי מכירים את העולם שאנו חיים בו. שמחנו כשהוא חשף את זה בפנינו, כי הוא ממש היה בטראומה. רק כשטיפלנו בזה, הבנו שהוא חווה אירוע קשה".

   

  התכנים שאליהם נחשף הנער ברשת ()
  התכנים שאליהם נחשף הנער ברשת

   

  לדברי ד', הסרטון מתחפש לתוכן תמים המיועד לילדים דתיים: "אתה רואה שם אנשים עם כיפה וציצית, זה ממש משכנע. חשבתי בהתחלה שהם יהודים. לא ידעתי בכלל מה זה נוצרים".

   

  "חשבתי על זה כל הזמן", ד' מוסיף. "הייתי מהורהר, זה ממש היה הטרדה מבפנים. אני זוכר שכל פעם זה השתלט עליי כאילו יש בזה איזה סוג של כוחות שמושכים אותך, אני לא יודע איך להסביר את זה כל כך, זה היה ממש מזעזע".

   

  "פרסום מאסיבי שמיועד לקטינים"

  ר' מספר כי רק כשנחשף לסיפור של בנו, הבין את גודל התופעה. "כשישבנו עם הארגון שמטפל בזה, 'יד לאחים', הם סיפרו שזה מגיע לפעמים לרמות של ילדים שממש מנתקים מגע עם המשפחות שלהם, והכול מתחיל מהפרסום המאסיבי הזה שפשוט ממוקד לקטינים. מאז אני עוקב אחרי זה, עושה צילומי מסך".

   

  התכנים שאליהם נחשף הנער ברשת ()
  "זה רדף אותי"

   

  ר' נתקל בעצמו בטרגוט הפייסבוקי: "אני שם סרט מצוייר לילדה הקטנה שלי, והופ, קופצת לי הפרסומת הזאת - ואני יודע לזהות אותה. זה נראה מאוד תמים, אפילו יהודי. פשוט רואים שהם מטרגטים פה ילדים, קטינים. זה קמפיין גדול. בדיעבד הבנו שמשקיעים בו מיליוני דולרים. הכול בעברית. מלבד העובדה שזה לא חוקי, אני חושב שגם מוסרית זה מזעזע. זה צריך להטריד כל הורה בישראל, כי השיטה הזו יכולה לעבוד גם בכיוונים אחרים, לא רק בהמרת דת".

   

  מ"היהודים המשיחיים" נמסר בתגובה: "בעבר המאוד רחוק זה קרה כי השתמשנו במנגנון האוטומטי של פייסבוק, שבו פייסבוק בוחר בעצמו לפי האלגוריתם שלהם למי לפרסם. קיבלנו פניות, היינו בקשר עם פייסבוק ויוטיוב כדי להתאים - ומאז זה הופסק". אלא שהתובעים מתארים התרחשות שחוזרת על עצמה גם בשנה האחרונה.

   

  מפייסבוק נמסר בתגובה כי כיוון שמדובר במקרה משפטי, הם לא יוכלו להתייחס לטענות. • פורסם לראשונה 04/11/2019 19:01

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חלק מהסרטונים המופצים לילדים
  מומלצים